Cz r1

První kolo letošního play off je v knihách, nabízí se proto statistické ohlédnutí. Dosavadní průběh vyřazovací fáze byl totiž v mnoha ohledech velmi netradiční. Ve zkratce totiž platilo, že postupovali papíroví favorité, ovšem po velmi těsných výsledcích.

Hned 39 z 44 odehraných duelů, tedy 89 procent, skončilo rozdílem jedné trefy. Případně dvou, pokud došlo ke vstřelení gólu při hře jednoho z mužstev bez brankáře. To je suverénně nejvyšší číslo od 1987, kdy se začalo hrát ve formátu na čtyři vítězná utkání.

Zároveň platilo, že týmy od sebe dělila jediná branka hned v 96 procentech hracího času. Pro zajímavost, Dallas Stars udolali Vegas Golden Knights 4:3 na zápasy navzdory skutečnosti, že o minimálně dva góly vedli v součtu celé série pouze sedm minut.

Faksova rozhodující trefa na stanici Nova Sport

Diváci navíc mohli sledovat celou řadu bleskových zářezů. Carolina Hurricanes se střelecky prosadili v osmé (zápas číslo pět) i deváté (zápas číslo dva) sekundě hry, Vancouver Canucks to pak v úvodním střetu s Nashville Predators zvládli za 12 sekund. Oba kluby si tím stanovily nový rekord.

David Pastrňák pak poslal Boston Bruins do druhého kola třetím nejrychlejším gólem v prodloužení v historii. Český forvard udeřil proti Toronto Maple Leafs po minutě a 54 sekundách. Rychlejší už byli pouze Martin Gelinas (1:25, 2004) a Brad Park (1:52, 1983).

Do druhého kola postoupilo všech osm týmů, které se vměstnaly do elitní desítky pořadí po základní části. To se za posledních 44 let stalo teprve popáté. Poprvé k tomu došlo v roce 1980, následně i v letech 1996, 2011 a 2022.

Žebříčku produktivity po úvodní fázi play off vévodil kapitán Edmonton Oilers Connor McDavid, jenž si připsal dohromady 12 bodů za branku a 11 asistencí. Po Waynemu Gretzkym (13, 1987) a Berniem Federkovi (11, 1982) se stal teprve třetím hráčem v historii, jenž měl po pěti odehraných duelech v play off tolik nahrávek.