Sobota nabídla dva hrdiny, kteří rozhodli v prodloužení

David Pastrňák jistil v sobotním programu zápasů 1. kola play off NHL gólem výhru Boston Bruins na ledě Toronto Maple Leafs 3:1, stejný je také průběžný stav série ve prospěch hostů. Pavel Zacha si u jeho zásahu připsal nahrávku. New York Islanders odmítli konec sezony a po výhře v domácí UBS Areně nad Carolina Hurricanes 3:2 po druhém prodloužení snížili stav série na 1:3 na zápasy. Hostující Martin Nečas zaznamenal asistenci.

První bod v sérii zaznamenali také Tampa Bay Lightning, když finalistu minulé sezony Florida Panthers porazili 6:3 a stejně jako Islanders tak odvrátili vyřazení. Dallas Stars napravili první ze dvou domácích porážek, když dokázali zvítězit ve třetím duelu série na ledě Vegas Golden Knights 3:2 po prodloužení

Pastrňák jistil výhru Bruins

Boston po porážce ve druhém domácím utkání dokázal následně vyhrát oba zápasy ve Scotiabank Areně. V sobotu na předchozí triumf 4:2 navázala družina kouče Jima Montgomeryho vítězstvím 3:1.

Bruins měli na své straně tříbrankový náskok po dvou třetinách. James van Riemsdyk otevřel v 16. minutě skóre, ve druhé části se do střelecké listiny zapsali Brad Marchand po gólu v přesilovce a Pastrňák, jenž se prosadil podruhé v letošních vyřazovacích bojích.

Tahoun týmové ofenzivy Bostonu zakončil rychlý kontr hostů po Marchandově nahrávce, druhou asistenci si připsal Zacha. Pastrňák byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Brankář Jeremy Swayman pomohl k úspěchu 25 zákroky.

Čisté konto mu nakonec sebral ve 46. minutě Mitch Marner, blíže už se ale kanadský tým nedostal. David Kämpf nebodoval. Ilja Samsonov byl střídán poté, co pustil za svá záda tři ze 17 střel, Joseph Woll si ve třetím dějství připsal pět zákroků.

"Vedli jsme si skvěle ve všech třech zónách. A právě díky tomu jsme pak také trávili hodně času v útočném pásmu," ocenil výkon týmu Montgomery.

Toronto vedle porážky a nepříznivého stavu série trápí i zdravotní stav kanonýra Austona Matthewse, který po druhé třetině zůstal v kabině a do třetí už nezasáhl. Jak uvedl kouč Sheldon Keefe, ze hry ho stáhli týmoví lékaři kvůli vleklé nemoci. V pátek kvůli svému zdravotnímu stavu ani netrénoval. "Snaží se pomoct a odevzdat pro tým, co může, ale doktoři byli nekompromisní," podotkl Keefe.

Pátý zápas se odehraje v Bostonu v noci na středu 1. května (1:00 SELČ).

Sestřih: Toronto - Boston 1:3

Lightning zůstali naživu

Hokejisté Tampy Bay dali svému floridskému rivalovi jasně najevo, že ještě nehodlají končit a čtvrtý bod rozhodně nedají jen tak zadarmo. Po skvělém nástupu do zápasu vedli Lightning v Amalie Areně po první třetině už 3:0.

Panthers se sice dokázali vrátit do zápasu a snížili do druhé přestávky na 3:4, ale více už jim domácí v čele s gólmanem Andrejem Vasilevským (22 zákroků) nedovolili, sami naopak ještě dvakrát inkasovali z hole Stevena Stamkose a Nicholase Paula.

Stamkos se prosadil v utkání hned dvakrát, ještě lepší bilanci měl Brandon Hagel (2+1). Tři body posbírali i Brayden Point (1+2), Nikita Kučerov a Victor Hedman (oba 0+3).

"Šli jsme do toho s velkým zápalem a dočkali se odměny," podotkl Hedman. "Speciální formace byly skvělé, hráli jsme výborně přesilovky, v oslabení i čtyři na čtyři... Bylo to pro nás moc důležité. Soupeř nás tlačil ve druhé třetině, ale my jsme pak odehráli úžasně tu třetí a zaslouženě vyhráli."

Povzbuzením pro domácí musel být i start beka Michaila Sergačova, který nastoupil poprvé od 7. února, kdy si zlomil holenní i lýtkovou kost v levé noze. Hned druhý den podstoupil operaci, do tréninku se pak poprvé zapojil v bezkontaktním dresu 8. dubna.

Za hosty skórovali Sam Reinhart, Carter Verhaeghe a Oliver Ekman-Larsson. Brankář Sergej Bobrovskij si připsal 26 zákroků.

Pátý zápas se odehraje na ledě Floridy v noci na úterý 30. dubna (1:00 SELČ).

Sestřih: Tampa Bay - Florida 6:3

Barzal odmítl konec sezony

V čase 81:24 rozhodl svým druhým gólem v utkání Mathew Barzal. Za poražené si u vyrovnávací branky Stefana Noesena na 2:2 v 55. minutě připsal asistenci český útočník Martin Nečas.

Do zápasu lépe vykročili Hurricanes a přesně po osmi minutách hry proměnili ve vedení přesilovou hru při vyloučení Anderse Leeho. Od před brankovištěm bojujícího Jakea Guentzela se puk odrazil k Sethu Jarvisovi, který uklidil puk k pravé tyči branky Semjona Varlamova.

Islanders odpověděli v polovině druhé třetiny. Barzal se za pravým kruhem zbavil kličkou dotírajícího Bradyho Skjeie a na jeho střelu o levou tyč Frederik Andersen lapačkou nedosáhl. Po 98 sekundách třetí třetiny využili domácí početní výhodu při trestu Sebastiana Aha. Po střele Noaha Dobsona se prosadil z dorážky Jean-Gabriel Pageau.

V 55. minutě si Carolina vynutila prodloužení. Opět udeřila v přesilovce, tentokrát při pobytu Roberta Bortuzza na trestné lavici usměrnil po kombinaci Nečase a Teuva Teräväinena puk za Varlamova Stefan Noesen. První nastavení rozhodnutí nepřineslo, ale po 84 sekundách druhého už se radovali Islanders. Ránu Bortuzza tečoval před Andersenem Barzal.

Pátý zápas se hraje na ledě Caroliny v noci na středu 1. května (1:30 SELČ).

Sestřih: NY Islanders - Carolina 3:2 po 2. prodloužení

Stars vrátil do série Johnston

Obhájci Stanley Cupu Golden Knights si přivezli z Texasu dvě velmi cenné výhry, první vystoupení před svými fanoušky ale nezvládli. Stars protáhli úspěchy venku hrajících týmů zásluhou Wyatta Johnstona, jenž rozhodl v čase 76:23.

Byl to jeho druhý gól v utkání. Tím prvním - premiérovým v letošním play off - otevřel symbolicky v čase 11:11 skóre. Ve druhé třetině zvýšil Miro Heiskanen, ale pak snížil Brayden McNabb a už ve 34. minutě bylo vyrovnáno, když se v oslabení prosadil Jack Eichel.

Domácím tak nakonec nepomohl ani výborný výkon gólmana Logana Thompsona, jenž měl na kontě 43 úspěšných zásahů. Jeho protějšek Jake Oettinger jich zaznamenal 32.

Český útočník Tomáš Hertl odehrál za poražené takřka 20 minut, dvakrát vypálil na branku, ale nebodoval.

Čtvrtý zápas se odehraje opět ve Vegas v noci na úterý 30. dubna (3:30 SELČ).

Sestřih: Vegas - Dallas 2:3 po prodloužení