Stutzle 11.16

Určite sa nedá povedať, že by bol Tim Stützle fanúšikom jedného z najpopulárnejších amerických športov. "Neznášam bejzbal,  podľa mňa je nudný," uškrnul sa nemecký útočník Ottawa Senators.

Napriek tomu práve on parádnym bejzbalovým 'odpalom' rozhodol dramatický duel Global Series v Štokholme proti Detroit Red Wings. Dve sekundy pred plánovaným koncom predĺženia zo vzduchu trafil prihrávku Drakea Bathersona, ktorú brániaci hráč Detroitu tečoval tak, že puk plachtil vzduchom ako vydarený 'curveball' z ruky nadhadzovača.

"Vedel som, že nemám veľa času, tak som sa skrátka snažil trafiť to čo najrýchlejšie a mal som šťastie," opisoval Stützle, ktorý tak stanovil výsledok 5:4 pre Ottawu.

"Keď som bol malý, videl som na Busch Stadium (v St. Louis) veľa homerunov, ale toto bolo unikátne," usmial sa po jeho bejzbalovej paráde forvard Senators Brady Tkachuk.

"Toto sa nedá chytiť. Neskutočné. Čo by s tým brankár mohol urobiť?" krútil hlavou brankár Ottawy Joonas Korpisalo.

"Trafil to krásne," povedal na adresu nemeckého útočníka český útočník Dominik Kubalík. "Šikovný hráč. Nehovorím, že som očakával niečo také, ale ke to tam letelo, tak som veril, že to dá."

Stützle však nežiaril len v záverečnej pasáži. Na ľade vyčíňal od začiatku štvrtkového zápasu, svojou rýchlosťou a technikou motal hlavy detroitskej defenzíve ako nikto iný. Okrem gólu si pripísal ešte dve asistencie, z toho jedna bola ukážková: v prvej tretine prekľučkoval po krídle do pásma a z otočky naslepo poslal bekhendom prihrávku priamo na čepeľ Tkachuka, ktorý mohol zblízka usmerniť puk do prázdnej bránky.

Tkachukov teč bol prvým gólom v Štokholme

"Má výnimočný talent," povedal o nemeckej hviezde švédskeho večera tréner Ottawy DJ Smith. "Je to chalan, ktorý je rozdielový hráč. Dáva do toho všetko, ten gól bol nádherný, predtým tam predviedol neuveriteľnú akciu s prihrávkou Bradymu. Pritom sa ešte stále učí a zlepšuje."

Dvadsaťdvaročný rodák z Viersenu je v novej sezóne najväčšou ofenzívnou hviezdou kanadského tímu. V 14 zápasoch dal štyri góly a nazbieral 20 bodov, o štyri viac ako druhý najproduktívnejší hráč Ottawy Claude Giroux. Celkovo má tretí muž draftu 2020 na konte 224 zápasov NHL so 197 bodmi (77+120).

Predovšetkým vďaka nemu teraz Senators oslavujú výhru v divokom zápase, v ktorom na začiatku druhej tretiny viedli 4:0, ale Detroit sa ešte pred druhou pauzou nevídane vzchopil a štyrmi gólmi v rade dokázal vyrovnať.

"My sme sa potom potrebovali upokojiť. Pretože sme vedeli, že sme v prvej tretine hrali  dobre a v druhej to také dobré nebolo, ale človek s tým už nič neurobí. Snažíte sa na to zabudnúť a dobre nastúpiť do tretej tretiny a to sa nám celkom podarilo. Som rád, že to vyšlo," povedal Kubalík, ktorý pritom mohol s troškou šťastia rozhodnúť tesne pred koncom tretieho dejstva. V ťažkej pozícii však naslepo poslal puk vedľa bránky.

"Bola to taká dorážka z núdze, ešte z bekhendu. Nemyslím si, že to bola nejaká väčšia šanca. Nejaké strely tam boli, ale hra bola hore dole, nahadzovaná, veľa súbojov, takže som veľmi rád, že sme to zvládli a vyhrali sme," povedal forvard, ktorý väčšinu protihráčov dobre poznal - v minulej sezóne totiž pôsobil práve v Detroite.

"Vždy je výnimočné, keď hráte proti bývalým spoluhráčom," uviedol český krídelník, ktorý na výhru v kabíne Senators vypísal špeciálny bonus do pokladničky. "Jasné, tam na tabuľu..." ukázal za seba. "Aha, pozerám, že je to už preč, ale niečo tam určite bude."

Za túto prémiu na spoločné akcie môžu ottawskí spoluhráči poďakovať nielen Kubalíkovi, ale aj Stützlemu, ktorý v Štokholme dokázal, že sa rýchlo stáva jednou z najväčších hviezd celej ligy.