Los Angeles Kings v Edmonton Oilers - Game Two

Kopitar sem, Kopitar tam. A najednou je všechno jinak!

Po prvním duelu série mezi Edmonton Oilers a Los Angeles Kings to vypadalo na jasnou věc - favorizovaná parta z Kanady smetla kalifornské hosty v úvodním mači 7:4, když je v průběhu partie mučila i průběžným čtyřgólovým vedením. Jenže v zápase číslo dva se stalo nečekané: ta tolik proklínaná defenzivní smečka se tentokrát ukázala schopná i v ofenzivě, po klíčové trefě Anžeho Kopitara z toho bylo vítězství 5:4 v prodloužení.

Fíha. Po dechu náhle lapá nejen nabušený tým Connora McDavida, ale i většina fanoušků.

Série je srovnaná.

A momentální pohoda je zničehonic spíš v Kopitarově družině.

"Jednou to dopadlo dobře pro ně, jednou pro nás. Teď se ale všichni stěhujeme do L. A.," shrnul to lakonicky kouč posledních vítězů Jim Hiller.

A v těch dvou větách lze vycítit špetku optimismu.

"Ve druhém duelu jsme se v mnohých ohledech zvedli, nasázeli pár důležitých gólů - to vždycky pomůže," prohlásil Kopitar. "V play off to takhle funguje - chvíli jste dole, chvíli nahoře."

Proti Kings se nehraje příjemně, to ví v NHL každý. Jenže v noci na čtvrtek dokázali, že kromě defenzivního korzetu dokáží zápas opentlit i spoustou invence a kreativity.

A pak - taky jim začalo přát štěstí.

"To jsem ještě neviděl," zoufal si edmontonský brankář Stuart Skinner. "Zhruba od třetí třetiny prvního zápasu mi přijde, že se k nim naprosto všechno odráží. Nechci se vůbec na nic vymlouvat, jenom popisuji, jak to cítím. Takový je zkrátka hokej. Někdy vám štěstí holt nepřeje."

Sestřih: Edmonton - Los Angeles 4:5 po prodl.

Jenže jen v přízni vyšší moci to dozajista není. Statistiky druhého mače naznačují, že úspěch Kings nespadl z nebe.

Kopitar a spol. v nich sice většinou nebyli lepší, ale jen o fous: ve střelách na branku 26-31, v úspěšnosti vhazování 49,2 procenta proti 50,8 procenta, v hitech 53-55, ve zblokovaných střelách 20-23.

Od toho se rozhodně dá odrazit i do příštích střetnutí.

"Musíme být stoprocentně připraveni na každé z nich, vlastně na každé další střídání. Jedině tak z toho dostaneme maximum," řekl Kopitar směrem ke třetímu utkání série, které se hraje v noci na sobotu (4:30 SELČ; Nova Sport 2, NHL.TV).

Los Angeles navíc může těšit, že se i proti tak silnému protivníkovi dokázalo oklepat z nepříznivé facky. Ve středečním duelu to předvedlo po druhé třetině, kdy přišlo o dvougólové vedení. Ve třetím dějství se díky Kevinu Fialovi hosté znovu dostali do jednogólové výhody, vzápětí ji znovu ztratili. V nastavení si však rozjetý Kopitar našel biliárově ťukesový pas Mikeyho Andersona o Quintona Byfielda a definitivně rozesmutněl edmontonské publikum.

"Upřímně, byla to trochu rozevlátá kombinace," přiznal po zápase se smíchem Kopitar.

Kopitar se trefil z pozice mezi kruhy a rozhodl v prodloužení o výhře Kings

Jenže počítají se trefy čarokrásné i ty zrozené z ničeho. Chcete-li: z náhody.

A jak už řekl Skinner - štěstí se teď usmívá na Kalifornii.

"Hrajeme teď obstojně, nepanikaříme," pochvaloval si forvard Adrian Kempe. "Klíčové i pro další vývoj série bude, abychom neslevovali ze svých nároků. Hráli dál svůj hokej."

Jeho výběr má samozřejmě pořád patrné rezervy, vůbec se mu například nedaří při přesilovkách. Proti Edmontonu hrál v 1. kole početní výhodu pětkrát, neproměnil ji ani jednou. V tom je kanadský soupeř napřed - McDavidovo komando si stejnou herní variantu zkusilo sedmkrát, byly z toho čtyři góly.

Přesto jsou na tom oba rivalové momentálně stejně.

Mimo jiné i díky produktivitě šestatřicetiletého Kopitara a jeho o devět let mladšího pobočníka Kempeho.

Pro ně byl ostatně středeční zápas pozoruhodný i z individuálních důvodů. Slovinský útočník zaznamenal v play off svůj historicky třetí gól v prodloužení, tím vede statistiky Kings všech dob. A Kempe? Jeho dvě trefy mu do kariérních análů zajistily již třetí vícebrankové představení v play off.