Zacha 10.30

Bez Patrice Bergerona? Bez Davida Krejčího? S dvougólovým mankem?

Pro Boston Bruins žádný problém.

Americké mužstvo porazilo Florida Panthers 3:2 po prodloužení a vytvořilo klubový rekord, když dokázalo v úvodu sezony bodovat v devíti utkáních v řadě.

Vítězným gólem se blýskl český útočník Pavel Zacha, který v prodloužení skóroval tvrdou ranou z pravé strany. Gólman Sergej Bobrovskij kapituloval, TD Garden naopak vybuchla nadšením.

"Díval jsem se, jestli jedeme dva na jednoho a jesli bude šance přihrát," popisoval Zacha. "Ale potom se obrana rozestoupila, takže jsem se podíval, kde je místo. Bylo na vzdálenější straně," dodal centr první formace, jenž si v zápase připsal i asistenci.

Zacha se trefil z pravého kruhu a rozhodl v prodloužení

Přihrávkou přispěl také David Pastrňák, který tak v devíti utkáních pobral už 14 bodů (8+6).

Bruins jsou k nezastavení.

I když se kabinou prohnala řada změn, především skončily dlouholeté ikony Bergeron a Krejčí, na výkonech Bostonu to není příliš znát. I tak je z Bruins vítězná mašina, která drtí soupeře a navazuje na rekordní minulý ročník.

A v úvodu je dokonce ještě lepší.

V devíti utkáních Bruins pokaždé bodovali, z toho osmkrát vyhráli, čímž se v klubových kronikách dostali na první místo. Předtím dokázali osmkrát bodovat v sezoně 1937-38.

Je to tedy ještě úspěšnější start než v minulé sezoně. Tehdy z devíti utkání jednou prohráli a měli bodovou úspěšnost 89,9 procent. Tentokrát ji vytáhli na úctyhodných 94,4 procent.

"Snažíme se vybudovat úplně něco nového," říká kapitán Brad Marchand, který převzal prestižní funkci po Bergeronovi. "Máme o hodně jiný tým, se spoustou nových hráčů. Každopádně je to pro nás velké vítězství."

Po devíti partiích má Boston sedmnáct bodů a s přehledem vévodí Východní konferenci s vysoce pozitivním skóre 29:14. Inkasoval nejméně gólů z celé ligy.

Pro klub v rámci Original Six je to navíc pikantní výhra i díky tomu, že právě Panthers ho vyřadili z posledního play off hned v prvním kole a po úžasné základní části to byla pro Bruins bolavá rána.

Teď při první možné příležitosti přišla úspěšná odveta.

Ta se ovšem nerodila zrovna lehce, Panthers po úvodní dvacetiminutovce vedli 2:0. "Soupeř vypadal hodně rychle, my naopak hodně pomalu. Museli jsme potom zjednodušit hru," hodnil kouč Jim Montgomery. "Museli jsme se dostat k forčekingu, abychom je vyčerpali v jejich pásmu."

Nakonec se jim to podařilo a vítěznou tečku přidal Zacha. Velký podíl na dalším vítězství měl i gólman Linus Ullmark, jenž si připsal 35 úspěšných zákroků a z pěti zápasů v sezoně má čtyři výhry s úspěšností 93,9 procent a gólovým průměrem 1,77.

Panthers měli ideální šanci se za stavu 2:2 dostat zpátky do vedení, když v polovině poslední třetiny hráli pětiminutovou přesilovku poté, co klíčový obránce Charlie McAvoy vyfasoval trest za zásah do oblasti hlavy a krku, když nedovoleně atakoval Olivera Ekmana-Larssona.

V početní výhodě měli Panthers šest střel, ale Ullmark všechny zlikvidoval.

"Což bylo pro nás hodně důležité, nedovolili jsme jim, aby dostali šanci na vítězství," popisoval švédský brankář. "Vždycky se nám podařilo během patnácti dvacet sekund vyhodit puk, takže oni museli svoje akce znovu začínat. Musím dát veškerý kredit našim hráčům, kteří brání oslabení. Odvedli fantastickou práci."

Stejně jako ostatní hráči Bruins.

Panthers se v minulém ročníku dostali až do finále Stanley Cupu, i když v základní části neuchvátili. Také tentokrát se prozatím držím mimo postupové pozice, v rámci Východní konference jim patří desáté místo.

Kapitán Aleksander Barkov a jeho parťák z elitní formace Sam Reinhart měli gól a asistenci, ale ani jejich umění na rozjetý Boston nestačilo.

"Máme dobré a špatné třetiny, ale pořád je to jenom začátek sezony," reagoval Barkov. "Ale chceme už naši hru ustálit, abychom hráli celých šedesát minut. A ne pouze čtyřicet nebo dvacet minut."

"Boston je dobrý tým, který vede tabulku. Takže když mu dáte šanci, využije toho," přidal lídr Panthers.

Budou Bruins bodovat i podesáté v řadě? O to se pokusí v noci na pátek, kdy opět doma přivítají Toronto Maple Leafs.