BOS Pastrnak 11/14

Ráno vstanete a říkáte si: Tak kolik toho posbíral?

Dnešní odpověď zní: Gól a dvě asistence.

Řeč je o největší české hvězdě, která pravidelně baví fanoušky, ale štve obrany soupeřů.

David Pastrňák pomohl Boston Bruins k vítězství 5:2 proti domácím Buffalo Sabres a jeho tým dál potvrzuje dominanci. V dosavadních patnácti utkáních zvítězil dvanáctkrát a s 26 body je na špici NHL.

"Měli jsme výbornou první třetinu," popisoval Pastrňák. "Je vždycky hezké, když se rychle dostaneme do vedení, zvlášť venku. Myslím si, že úvodní část nastavila tón zápasu."

Bruins po úvodní dvacetiminutovce nabrali náskok 3:0, potom ještě přidali další dva zásahy. Následně lehce polevili, ale i tak v KeyBank Center došli k přesvědčivému vítězství.

"Celkově to z naší strany nebyl skvělý zápas, chybovali jsme, ale nejdůležitější je, že jsme dali branky, gólman přidal zákroky a máme výhru," přidal český kanonýr, jenž v dosavadních patnácti utkáních posbíral 24 bodů (11+13). Před novináře usedl s tradičním knírkem a v kšiltovce.

Po zápase se vyšvihl na dělené druhé a třetí místo v bodování NHL spolu s Artěmijem Panarinem, hvězdou New York Rangers. Lepší je jen švédský kanonýr Elias Pettersson (Vancouver Canucks) s 25 body (7+18). Před Pastrňákem je pouze o bod.

Český střelec bodoval popáté v řadě, během téhle série pobral 10 bodů (3+7).

Byl to pro něj 53. zápas v kariéře, v němž získal minimálně tři body. Na venkovním hřišti se střelecky prosadil už ve 141 případech. Navíc se stal desátým hráčem v historii slavného klubu, jenž má na kontě 300 bodů na cizích stadionech.

Proti Sabres zvyšoval v páté minutě na 2:0. Byl sám na levé straně, nadzvednutou hokejkou si řekl o puk. Ten mu poslal Pavel Zacha a Pastrňák vyslal svou typickou pumelici.

Pastrňákův tříbodový zápas

"Každý se snaží, abychom byli úspěšní," uvedl gólman Linus Ullmark, který zlikvidoval 32 střeleckých pokusů a stejně jako Bruins i on pokračuje v báječných výkonech.

"Každý chce být ve vítězném prostředí a udržovat se v něm. Bostonu se tohle v posledních letech daří. Musíme tu pochodeň držet i dál," pokračuje švédský brankář, jenž má z osmi utkání na kontě šest vychytaných výher.

Bruins - i když jsou oproti minulému ročníku oslabení o dva klíčové centry Patrice Bergerona a Davida Krejčího - pokračují v podobném duchu jako před rokem.

Rychle se oklepali po porážce na ledě Montreal Canadiens (2:3 po prodloužení) a vrátili se do vítězného módu. Hráči dobře zareagovali. Kouč Jim Montgomery chce neustále v týmu držet maximální odhodlání, proto poslední trénink zakončil pořádnou dávkou bruslení.

A odpověď Bruins?

Skvělá první třetina a celkově dva body na ledě Sabres. Opět především díky Pastrňákovi.

"Umožňuje nám mít úspěch, protože je to rozdílový hráč," chválí ho trenér Montgomery. "Dělá spoluhráče kolem sebe lepšími. Je stejně dobrý kanonýr jako ten, kdo dokáže přihrávat."

Navíc to není žádný sobec, což dokázal už několikrát. Nedávno odmítl proti New York Islanders gól do odkryté klece, místo toho přihrál Charliemu Coyleovi, aby mohl jeho spoluhráč zkompletovat hattrick.

Prostě týmový hráč.

"Je to náš lídr," přitakává kouč Bruins. "Všem ukazuje, že musíte tvrdě pracovat, aby přišel úspěch."

Hráči Bruins drží při sobě, dokážou se za sebe postavit. Přesně jako Charlie McAvoy, jenž v jednu chvíli šel pomstít Brada Marchanda. Při strkanici přitom shodil Pastrňákovi helmu.

"Marchy je náš kapitán, všichni ho známe, takže víme, že by udělal to samé. Je fajn, že si navzájem pomáháme," popisuje Pastrňák, šestinásobný držitel Zlaté hokejky pro nejlepšího tuzemského hokejistu. "Něco tady budujeme, což je velmi důležité."

Bruins si pochopitelně přejí, aby jim forma vydržela co nejdéle. Hlavně v play off.

Sabres jsou naopak v útlumu, prohráli potřetí z posledních čtyř zápasů. "Byli ostřejší než my. Měli jsme šance, ale neproměnili jsme je. V tom byl soupeř lepší," uznal kouč Don Granato.