PIT COL Mackinnon and Crosby shine with Game Winners

All-Star Game je pre hviezdy. Pre najlepších hráčov planéty.

Presne v deň, keď NHL predstavila prvých 32 účastníkov, zažiarili aj dvaja tradiční. Hráči, ktorí patria medzi najlepších útočníkov posledných rokov.

Nathan MacKinnon a Sidney Crosby.

Obaja strelili víťazné góly. MacKinnon v predĺžení rozhodol o výhre Colorado Avalanche nad Dallas Stars (5:4), Crosby v početnej výhode deväť minút pred koncom rozsekol partiu proti Boston Bruins. Pittsburgh Penguins uspeli 6:5. V oboch prípadoch na ľade súpera.

"Myslím si, že sme odohrali naozaj slušný zápas. Boli tam nejaké výpadky, ale celkovo sme držali krok s jedným z najlepších tímov v lige," okomentoval MacKinnon skalp Stars.

"To je presne to, čo si môžeme želať. Proti tímom ako Dallas nebudeme dominovať. Takže musíme vyhrať takto," dodala najväčšia hviezda Avalanche.

Tým sa podarilo vymazať dvojgólové manko, ešte na začiatku 50. minúty domáci viedli 4:2. Vtedy sa v American Airlines Center presadil Tyler Seguin a zdalo sa, že Stars sú na najlepšej ceste k triumfu.

Avalanche však boli rázne proti.

V predĺžení ušiel práve MacKinnon a prekonal brankára Scotta Wedgewooda. Fanúšikovia domácich boli ako oparení. A museli sledovať, ako sa raduje partia zo Skalnatých vrchov.

Avalanche vyhrali štvrtýkrát v rade. A kto uťal predchádzajúce predĺženie?

Áno, tiež MacKinnon.

MacKinnon v predĺžení zavŕšil obrat Avalanche

Takže sa stal druhým hráčom v histórii klubu, komu sa to podarilo. Predtým obranca Greg de Vries podobným spôsobom zažiaril na prelome januára a februára v roku 2003. A teraz taký kúsok predviedol líder Avalanche, ktorý v 39 zápasoch získal už 64 bodov (22+42).

Dostal sa na čelo produktivity ligy a má rovnaký počet bodov ako Nikita Kučerov, hviezda Tampa Bay Lightning.

Svoju extratriedu ukázal práve v deň, keď bol vybraný na prehliadku hviezd. Je to jeho siedma účasť v rade v rámci All-Star Game. V tomto smere je na tom v histórii lepšie len bývalý kapitán Joe Sakic (osem).

"Som rád, ako chlapci odpovedali. Skrátka hrali svoju hru," ocenil tréner Jared Bednar, že Avalanche sa podarilo otočiť zápas.

V drese Penguins ukázal svoju kvalitu nestarnúci Crosby (36 rokov).

Kapitán Pittsburghu sa na tejto prestížnej akcii, ktorá sa uskutoční 3. februára v Scotiabank Arene v Toronte, predstaví už šiestykrát.

Crosby v presilovke rozhodol o výhre Penguins

V tomto smere sa môže stať štvrtým hráčom v histórii Penguins, ktorému sa to podarí. V tejto spoločnosti sú ešte Mario Lemieux (10 účastí), Jaromír Jágr (6) a Kris Letang (6).

Crosby si udržiava skvelú výkonnosť a proti Bruins to dokázal. Pripísal si gól a dve asistencie rovnako ako česká hviezda David Pastrňák, ktorý bol tiež vybraný do All-Star Game.

Radovať sa nakoniec mohol líder Penguins. Práve on v čase 51:19 v početnej výhode tvrdou strelou prekonal domáceho brankára Jeremyho Swaymana a zaznamenal víťazný gól na 6:5.

Celkovo to bol divoký zápas, v ktorom padlo šesť gólov počas prvej tretiny. Z toho päť v úvodných ôsmich minútach.

"Zvláštny úvod, ale niekedy sa to skrátka stane," uviedol Crosby. "Takže to bol zápas, ktorý vyhrá ten, kto dá posledný gól. Presne to sa nám podarilo."

Pastrňák tiež nazbieral tri body (1+2), lenže nakoniec sa na rozdiel od kanadského útočníka nemohol radovať.

"Nepáčilo sa mi, ako sme sa na ľade rozhodovali," hneval sa Jim Montgomery, tréner Bruins. "Súpera sme dostávali do šancí. Niekedy to zbytočne hrotíme, aj keď to nie je potrebné."

Pre Crosbyho to bol už 173. zápas, v ktorom získal minimálne tri body. V historickej bilancii NHL sa tak dostal pred Steva Yzermana (172) a osamostatnil sa na siedmej priečke.

Suverénne vedie Wayne Gretzky (459).

Pokiaľ ide o víťazné góly, tak to bol Crosbyho deväťdesiaty v kariére. V tejto štatistike je stále nedostihnuteľný Jágr, ktorý ich nastrieľal 135, čo dokumentuje jeho výnimočnosť.

Penguins sa v poslednom období darí, vyhrali šesť z ôsmich zápasov. Aj keď sú v rámci Východnej konferencie až na jedenástom mieste, tak na postup strácajú len jeden bod. Už nechcú zažiť to isté ako v minulej sezóne, keď sa nedostali do play off.