necas 2-8

Má za sebou veľký večer, na ktorý dlho čakal.

A vo štvrtok sa dočkal. V 330. zápase základnej časti kariéry v NHL Martin Nečas nastrieľal svoj prvý hetrik.

Český útočník v službách Carolina Hurricanes ho predviedol so všetkým, čo k tomu patrí. Keď už hetrik, tak nech to má štýl, akoby si povedal dvadsaťpäťročný rodák z Nového Mesta na Morave pred domácim súbojom proti Colorado Avalanche.

PNC Arenu ohromil trojgólovou paľbou už v úvodnej tretine. Už po 112 sekundách sa blysol parádnym slalomom, ktorý rozbehol vo vlastnom obrannom pásme, zakončil ho strelou z pozície medzi kruhmi a puk si našiel cestu za chrbát brankára Alexandara Georgijeva.

V siedmej minúte mu v signalizovanej početnej výhode skvelou spätnou prihrávkou nabil Brent Burns a Nečas nekompromisne vypálil z prvej. Čiapky na oslavu jeho parádneho výkonu leteli na ľad v čase 16:51, keď ukázal, že mu vôbec nie je cudzia ani práca pred bránkou. Našiel si dobré miesto pred bránkoviskom, kde mu prihral Teuvo Teräväinen a bolo to 3:0.

Nečas prvým hetrikom pomohol k výhre Caroliny

"Na toto som veľmi dlho čakal. A veril som, že sa už čoskoro dočkám," pochvaľoval si Nečas. "Bolo to nádherné. Pre nás skvelý vstup do zápasu. A vždy je krásne, keď hetrik zavŕšite aj víťazstvom."

Stalo sa. Napriek tomu, že v čase 19:33 znížil svojím prvým zásahom v treťom štarte od podpisu zmluvy s Avalanche veterán Zach Parise a už po piatich sekundách ho nasledoval Samuel Girard.

V druhej tretine zvýšil na 4:2 Michael Bunting a 54 sekúnd pred záverečnou sirénou Seth Jarvis uzavrel skóre do prázdnej bránky.

Nečasov tretí gól v zápise o stretnutí nakoniec ostal aj ako víťazný. O prvej hviezde duelu nebolo pochýb. Za druhú bol vyhlásený Teräväinen, ktorý si nakoniec pripísal až štyri prihrávky.

"Pri tom treťom góle ma skvele našiel, ja som tam musel zvládnuť len nejaký osobný súboj," ocenil Nečas. "Pri druhom góle to zase bola nádherná prihrávka od Burnsieho. Máme tu veľa skvelých hráčov, ktorí vedia také situácie prečítať, takže sa len potrebujete uvoľniť a byť pripravení vystreliť."

Nečas sa hetrikom postaral aj o zápis do histórie klubu. Ako jediný pred ním dokázal skompletizovať čistý hetrik v prvej tretine Cory Stillman. Podarilo sa mu to 5. novembra 2007.

"Nečas je veľký talent. A my to o ňom dobre vieme," vyhlásil tréner Hurricanes Rod Brind'Amour. "Občas to možno nie je úplne ideálne, ale ten talent v ňom stále je. A keď ste takýto dobrý hráč, tak môžete zažiť aj také zápasy, ako bol ten dnešný, keď skrátka explodujete."

Najproduktívnejší hráč tímu počas základnej časti minulej sezóny vylepšil svoje čísla v tomto ročníku na 45 štartov a 34 bodov za 16 gólov a 18 asistencií. Hetrikom posunul svoju latku o niečo vyššie.

Dôležité preňho aj pre Carolinu však je, akým skvelým spôsobom sa dokázal vrátiť po problémoch s ramenom, ktoré ho prenasledovali v polovici januára. Od návratu do akcie dal sedem gólov v rovnakom počte zápasov. A ukázal, aký vplyv môže mať na tím. Pre mužstvo z Raleighu je to v týchto dňoch ešte cennejší, pretože chýba ďalšia ofenzívna hviezda Andrej Svečnikov.

"V tých posledných zápasoch som sa stal trochu viac strelcom," podotkol Nečas. Oplatilo sa mu to hlavne pri prvom góle. "Skončilo to v bránke po nejakom odraze, ale práve to sa stáva, keď puk namiesto prihrávky vystrelíte."

Šestnástimi gólmi vyrovnal svoj druhý najlepší zápis kariéry z ročníka 2019-20. Nečasovým maximom je 28 zákrokov z minulej sezóny. Stihne ešte zaútočiť aj na tento súčet? Ak bude pokračovať v tempe posledných dní, tak sa to nedá vylúčiť.