PIT WSH Ovi and the Capitals take down Crosby and the penguins

Nemajú tí dvaja náhodou recept na elixír mladosti?

Akoby sa od začiatku 21. storočia až tak veľa nezmenilo. Už zase platí: keď sa stretnú Washington Capitals a Pittsburgh Penguis, tak sa o góly starajú Alex Ovečkin a Sidney Crosby.

V úvode roka 2024 si veční rivali dopriali už 67. vzájomný duel základnej časti. Obaja v ňom naposledy skórovali v novembri 2018 - a celkovo šestnásty raz.

"Nový rok, nový začiatok. Tento je najlepší možný," zasmial sa Ovečkin, pretože jeho Capitals uspeli 4:3.

Nie, času nedokážu odolať ani oni. Dávno nevyzerajú ako teenageri, ktorí sa v rokoch 2004 (Ovečkin) a 2005 (Crosby) stali jednotkami draftov a potom začali meniť NHL. Ktorí sa obaja dopracovali k Stanley Cupom. Hlavne ruské krídlo svojimi šedinami už pripomína poriadneho športového veterána.

Na ľade však nespomaľujú. Ovečkin sa aktuálne preberá z jesenno-zimného streleckého mlčania. Crosby zase nestráca obrovskú ctižiadostivosť, ktorou sa preslávil.

Ovečkin trafil v presilovke takmer od modrej čiary

"Začiatok nám veľmi nevyšiel, ale aj potom sme mali šance na vyrovnanie. Nechali sme tam všetko. Podľa mňa sme urobili všetko, čo sa dalo," zhodnotilo slávne číslo 87.

Zápletka zápasu sa totiž naozaj zrodila už v úvodnej dvadsaťminútovke. Capitals za svoju takmer päťdesiatročnú histórii už v 65. prípade nastrieľali v prvej tretine aspoň štyri góly.

Tretí v poradí dal v úvode štrnástej minúty slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý sa presadil druhýkrát v sezóne. Okrem toho má na konte aj štyri asistencie. Predchádzajúci duel Capitals pritom vynechal kvôli zraneniu.

Fehérváry prekonal Jarryho a zvýšil náskok Capitals

"Skvelý štart," zhodnotil Ovečkin náskok 4:0, ktorý spečatil aj on v presilovke - na svoje pomery veľmi netradične strelou švihom od modrej čiary.

Vzhľadom na to, ako potom Penguins zabrali, sa to nakoniec ukázalo ako víťazný gól.

"Pretože potom sme trochu poľavili. Nechali sme ich, aby sa nadýchli," uznal Ovečkin. "S druhou tretinou nemôžeme byť spokojnejší, pretože sa to začalo tým, že sme robili chyby. Potom sa to nabaľovalo, oni boli stále lepší. Bolo dôležité hrať šikovne a jednoducho v tretej a veľa im nedovoliť."

Crosby znížil na 4:2 svojím 21. gólom v sezóne rovnako v početnej výhode. Keďže pridal aj asistenciu, tak sa vyšvihol na 12. miesto v historickej produktivite NHL: s 1540 bodmi preskočil Joea Thorntona.

Výsledok mu však akúkoľvek radosť pokazil.

"Keď prehráte, tak sa nikdy necítite dobre," nezaprel v sebe Crosby tímového hráča. "Nikto z nás sa nemôže radovať z toho, že sme to stiahli tromi gólmi, keď sme aj tak padli. Hlavne divízne súboje sú veľmi dôležité a my sme si dva body nezaistili."

Môže za to primárne štart hrôzy. Tristan Jarry dostal tri góly zo siedmich striel Washingtonu a prepustil miesto v bránke Alexovi Nedeljkovicovi.

"Určite nepredviedol svoj najlepší výkon, ale ani celý tím nehral bohvieako," povedal tréner Penguins Mike Sullivan.

Hlavne na to, že mal výhodu domáceho ľadu. Washington sa do toho pusti, ako keby to bol siedmy duel play off. Dlhoročného rivala drvil.

"A nešlo len o góly," zdôraznil vo svojom hodnotení Sullivanov náprotivok Spencer Carbery. "Boli sme schopní čisto forčekovať a výrazne ich spomaľovať. Naozaj sa mi to veľmi páčilo. Zároveň akoby sme od toho v poslednom striedaní v tretine ustúpili. Tým sme im darovali trochu života."

Pripomenul tým, že v čase 19:56 začal znižovať skóre Rickard Rakell. Crosby potom skóroval v pokľaku, v druhej časti po jeho asistencii Jake Guentzel vymazal manko na najnižší možný rozdiel.

Potom sa už skóre nezmenilo.

"Skvelé oslabenia a darilo sa aj brankárovi," zhodnotil Ovečkin.

Darcy Kuemper vytiahol spolu dohromady 33 zákrokov. Pritom napríklad v záverečnej dvanásťminútovke Penguins na strely na bránku vyhrali 7-0… Hostia však odpovedali príkladnou obetavosťou. Nakoniec nazbierali viac zblokovaných striel (23) ako ich sami vyslali na súperových brankárov (22). So štyrmi blokmi boli najaktívnejší John Carlson a jeho kolega Fehérváry.

"Toto chlapci zatiaľ zvládajú počas celej sezóny. Keď ide do tuhého, tak zaplatia aj túto cenu," ocenil Kuemper. "Preto sa aj za vyrovnaného stavu cítime komfortne. Veríme si."

Aj keď stratia taký náskok.

"Len si priznajme, že druhá tretina bola katastrofálna," povedal Carbery. "Ale stále sme si držali náskok, tak sme sa v posledných dvadsiatich minútach vrátili k tomu, čo treba urobiť, aby ste mohli dotiahnuť zápasy k výhram."

Vďaka tomu Ovečkin svojho hlavného rivala zase raz porazil.