Gretzky_Wayne_EDM_bench_2568x1444

Před 25 lety vstoupil Wayne Gretzky do své poslední sezony v NHL. Jako poctu největší hokejové legendě všech dob přinášíme během tohoto ročníku vzpomínkový seriál. Jeho první díl se zaměřil na extrémní statistiky hráče s číslem 99. 

Když Great One odcházel do hokejového důchodu, měl na kontě 61 rekordů NHL! A jeden majestátnější než druhý. O většině se soudilo, že jsou nepřekonatelné, dokud se neobjevil Alexandr Ovečkin a Gretzkyho 894 kariérních gólů na vrcholu pyramidy je náhle v ohrožení. Ale jinak jsou ty nejpamátnější cifry kanadské legendy stále ve zcela jiném vesmíru. 

Devítinásobný držitel Hart Trophy získal celkem 10 Art Ross Trophy, každou s alespoň 130 nasbíranými body za sezonu. Pak je tu 92 gólů během jediného ročníku, 163 asistencí v sezoně a 1963 v kariéře. Pochopitelně i 2857 kariérních bodů. A také tři po sobě jdoucí dvousetbodové sezony (205, 208, 215), bodová série trvající 51 utkání, ale i meta 50 gólů dosažená za pouhých 39 zápasů. 

Všechny tyto absurdní statistiky mají společného jmenovatele v Gretzkym. A všechny ve světle současných výkonů vypadají, že už se na vrcholku udrží věčnost. 

"Jestli je někdo může překonat? Myslím, že ne," pousmál se šéf Slovenského hokejového svazu Miroslav Šatan, který v NHL strávil 14 sezon a Gretzkyho zažil až na sklonku kariéry, podobně jako o pár let starší Dominik Hašek.

1993 Conference Final, Gm7: Kings vs Maple Leafs

"Já jsem pro Gretzkymu v jeho nejslavnější éře s výjimkou Kanadských pohárů nehrál... Wayne mi ani moc gólů nedal," stojí v Haškově knize Chytám svůj život, kde popisuje i unikátní zážitek ze zámořského zájezdu juniorské reprezentace. Budoucí skvělý brankář zavítal na utkání Edmontonu s Vancouverem, jen pár dnů poté, co Gretzky rekordně rychle dosáhl mety padesáti branek. Výkon, o němž sám jeho autor opakovaně prohlásil, že je na něj nejpyšnější. 

"V tom utkání (s Canucks) mě ale neupoutal. Nezdál se mi ani rychlý, ani lepší než ostatní," sdílel své pocity Hašek, který až později pochopil tajemství Gretzkyho talentu spočívající v rychlosti myšlenek, která mu umožňovala být o něco dřív na místech, kde se puk teprve objeví.

Nedotknutelnost Gretzkyho statistických výšin ale dobře chápe i ctí také současná generace hráčů NHL. Je sice pěkné vzhlížet do minulosti k těm nejlepším, ale z porovnávání s Gretzkym se může zatočit hlava. 

"Když se podíváte na fenomenální sezonu, kterou měl teď Connor McDavid (153 bodů, 64 gólů, 89 asistencí) a vidíte, jaká je mezi ním a Gretzkym pořád mezera, tak si vážně myslím, že ta čísla jsou nedotknutelná," řekl americký útočník New York Islanders Anders Lee. 

O překonání Gretzkyho paranormálních rekordů momentálně nesní ani Filip Forsberg z Nashville Predators. 

"92 gólů za sezonu? To je tak o třicet výš než teď. A počet asistencí by taky někdo musel skoro zdvojnásobit. McDavid nasbíral víc bodů, než si kdo dokázal představit a měl by přidat dalších 65? To je úplně nepředstavitelné," mínil švédský útočník. "Bez šance," souhlasil i Matthew Tkachuk z Florida Panthers.

LAK@NYI: Gretzky nets 700th NHL goal on the doorstep

Jeden z celkem jedenácti hráčů, kteří se v minulé sezoně přenesli přes 100 bodů. Ale je tu jeden háček. Gretzky se hned čtyřikrát pohyboval nad dvoustovkou... 

"Člověka to docela rychle vrátí na zem, když vidíte, že měl v sezoně třeba víc pětibodových zápasů než těch, v nichž nebodoval. Musíte před ním smeknout klobouk," drbal si hlavu Elias Pettersson z Canucks. 

"Podle mě by měl mít vlastní knihu rekordů, vždyť je to něco šíleného. Statistika, které pořád nemůžu uvěřit, je, že když mu odečtete všechny góly, tak stejně povede historické pořadí v počtu bodů. To je přece úplně absurdní. Ale taky pádný důvod, proč už nikdo nenosí číslo 99. Je to zkrátka hráč, který se objeví jednou za život," myslí si obránce Chicago Blackhawks Seth Jones.

"Liga je teď až moc dobrá, brankáři jsou výborní a překonat Gretzkyho rekordy v současnosti asi nejde," myslí si i forvard Columbus Blue Jackets Johnny Gaudreau. 

"Ale kdo ví? Možná se v budoucnu bude hrát třeba bez hitů... A nebo budou mít gólmani jinou výstroj. Ale s tou současnou je to vyloučené," tvrdí washingtonský Tom Wilson, jehož spoluhráč Ovečkin přitom cílí na jeden z rekordů, který se také zdál nepřekonatelný. 

"Už jen to, že je Ovie součástí tohoto závodu je zcela výjimečné. A já mám tu čest být u toho, sedím v první řadě," těší Wilsona. 

Sedmdesát gólů, které osmatřicetiletý Ovečkin ještě potřebuje nastřílet, ale taky není žádná maličkost. 

"Ovie je ruská mašina, prostě jede pořád dál, nikdy se neporouchá. A doufám, že ten rekord překoná," věří slovenský obránce Capitals Martin Fehérváry. 

Když do ligy na začátku devadesátých let vletěl Jaromír Jágr,  chytil už jen závěrečnou půlku Gretzkyho kariéry. 

"Dělal pořád tu samou kličku a všichni mu na ni skákali, to bylo neuvěřitelné," zmínil se nejproduktivnější Evropan historie NHL ve své autobiografii. 

Pětadvacet let po konci kariér se vzpomíná jen na ty opravdu nejlepší ve svém oboru. Gretzky má tu výhodu, že jeho odkaz dokládají i jedinečné statistiky, kterými se dá okouzleně listovat jako knížkou hokejových bájí. Vážně je něco takového možné?

gretzky-052223

"Ta čísla jsou úplně mimo současný svět. Těžko se srovnávají s dneškem. Je to úplně šílené, co dokázal," míní i zadák Vancouveru Quinn Hughes. 

"Pro kluky, kteří teď vyrůstají, je samozřejmě známý jako nejlepší hráč všech dob. Ale také je to neuvěřitelný vyslanec našeho sportu. Vždy pokorný a chová se nesmírně profesionálně," dodal kapitán Canucks. 

A to je další dimenze Gretzkyho osobnosti, která z něj, kromě kosmických statistik, dělá takovou ikonu.

Příbuzný obsah