012424 tomas hertl sjs

Byla v tom úleva, byla v tom velká radost. Tomáš Hertl zakončil v 89. sekundě prodloužení parádní kombinaci po křížné přihrávce Jana Rutty a tím také dokonal velký obrat v zápase, ve kterém se zprvu vůbec nedařilo. San Jose Sharks po gólu českého lídra v prodloužení vyhráli 3:2, když ještě na začátku třetí třetiny se silnými New York Rangers prohrávali o dvě branky.

"Roots a (Alexandr Barabanov) to udělali skvěle. Tahle výhra pro nás hodně znamená a je fajn mít tři vítězství za sebou," prohlásil Hertl.

Celek z Kalifornie totiž vyhrál potřetí v řadě, což je pro něj nejdelší vítězná série v sezoně.

Ne snad, že by tahle krátká šňůra úspěchů řešila něco podstatného, Sharks (13-4-31) jsou i nadále nejhorším týmem jak Pacifické divize, tak celé NHL. Na poslední postupové místo v Západní konferenci ztrácejí 21 bodů. Po hrůzné sérii, během níž vyhráli jediný ze 16 zápasů, se však teď po třech vítězstvích přece jen dýchá lépe.

A velkou zásluhu na tom mají Češi.

Sobotní výhru 5:3 nad Anaheim Ducks zařídil vítězným gólem obránce Jan Rutta a zpečetil ji Hertl trefou do prázdné branky. V pondělí na ledě Los Angeles Kings se elitní centr podílel asistencí na prvním a Rutta na druhém gólu, navíc trefil i břevno - načež San Jose uspělo 4:3 po nájezdech. A v úterý pomohl český zadák dvěma nahrávkami na gól, asistenci měl i Zadina; Hertl vsítil vítěznou branku.

Hertl po krásné souhře rozhodl o výhře Sharks nad Rangers

Na hře Sharks se projevil návrat uzdraveného kapitána Logana Couturea, jenž sice ve svých prvních třech startech v sezoně nebodoval, ale tým i tak pozvedl.

"Už jen jeho přítomnost je pro nás velká věc. Jeho hlas v kabině, jeho zkušenosti, jeho sebevědomí. A jako centr je na ledě všude, pro nás beky je to znát," tvrdil Rutta, který má z posledních tří duelů čtyři body (1+3) a v sezoně se tak dostal na deset (1+9).

Právě sebevědomí bylo klíčem k návratu do zápasu s Rangers, kteří vedli po trefě obránce Adama Foxe z 8. minuty a náskok navýšili díky střele Artěmije Panarina ze začátku druhého dějství.

Domácí dlouho nemohli najít recept na kvalitního soupeře, ale nakonec se přes něj přece jen prokousali ke snížení, když Marco Sturm dvě minuty a 19 sekund po druhé pauze využil špatnou rozehrávku Erika Gustafssona. Dvě minuty poté přiťukl po buly Zadina puk Ruttovi, jehož bombu od modré tečoval Ryan Carpenter do sítě.

"Nepanikařili jsme, ani když jsme prohrávali s top týmem 0:2. Našli jsme cestu, jak se vydrápat zpátky. A ten vítězný gól, tam byla parádní Ruutsova přihrávka na Hertla. Měli jsme tři zápasy za čtyři dny, do toho cestování. Energie tam vždycky nebyla, ale dokázali jsme se vyškrábat zpátky a vyhrát, což hovoří za vše," hodnotil Carpenter.

"Byl to velký týmový výkon. Jsem na náš tým hrdý stejně jako už několikrát v téhle těžké sezoně. Ale tentokrát ještě o něco víc," tvrdil kouč Sharks David Quinn.

"Zůstali jsme ve hře. Bylo to 0:2, ale vytvářeli jsme si šance. Museli jsme do toho hodně šlápnout, protože (Rangers) mají hodně šikovný tým," pravil Hertl, jenž je s 15 góly i 34 body ve 47 startech lídrem týmu.

Svou trefou v nastavení se navíc o kousek přiblížil k jednomu klubovému rekordu. Byl to pro něj už osmý gól v prodloužení, čímž se dotáhl na Couturea a dostal se jen dva zářezy za legendy Sharks Brenta Burnse a Patricka Marleaua (oba 10).

A hokejisté ze Silicon Valley si zase o trochu víc naklonili domácí publikum, které v této sezoně mnoho důvodů k jásotu nemělo. Ve své hale SAP Center vyhráli jen osm ze 22 zápasů (8-12-2), ceny vstupenek se v San Jose občas propadají až k 11 dolarům. V úterý ovšem ukázali, že se na ně přece jen vyplatí chodit.

Což je vzhledem k tomu, že z 33 posledních zápasů jich odehrají 19 doma, důležitý vzkaz.