DAL@EDM 52924

Hokejisté Edmonton Oilers odmítli dokonalým obratem trhák Dallas Stars a vyrovnali ve finále Západní konference na 2:2 na zápasy. Prohrávali sice už v úvodu středečního utkání doma v Rogers Place 0:2, ale nakonec slavili vítězství 5:2.

Sestřih: Edmonton - Dallas 5:2

Třemi body za tři asistence se pod něj podepsal kapitán Oilers Connor McDavid, který se díky tomu dostal do čela produktivity play off před spoluhráče Leona Draisaitla. V 16 zápasech nasbíral 28 bodů za čtyři branky a 24 přihrávek. Draisaitl má díky jedné trefě bilanci 26 bodů za 10 přesných zásahů a 16 asistencí.

"Možná jsme byli pár minut (v první třetině) takoví trochu ospalí. Pak nám ale začaly jít nohy, dostali jsme se do toho a začali jsme hrát naši hru. Zůstali jsme při chuti a když hrajeme takto, jsme pro soupeře nepříjemný tým," řekl Draisaitl.

Úvod zápasu patřil Stars, kteří po 58 sekundách otevřeli skóre. Jamie Benn obloučkem ze středního pásma vyslal do šance Wyatta Johnstona, jenž z levého kruhu zamířil do protějšího horního rohu branky Stuarta Skinnera.

V 6. minutě nejdříve Roope Hintz neproměnil svůj únik a přestřelil, ale vzápětí už se celek z Texasu podruhé radoval. Po Bennově vyhraném vhazování si Esa Lindell vyměnil puk u modré čáry s Mirem Heiskanenem a jeho nahození tečoval nešťastně Darnell Nurse, takže gólman Oilers už vyrážečkou nestačil na změnu směru letu puku zareagovat.

Honilo se mi hlavou, že to pro nás může být hodně dlouhý večer. Takovému startu jsme se chtěli vyvarovat. Nezačalo to vůbec dobře, dělali jsme zbytečné chyby," uvedl hlavní trenér Oilers Kris Knoblauch.

Lindell se trefil za přispění Nurseho teče a upravil na 2:0 pro Stars

Edmonton ještě v první třetině ztrátu smazal. V čase 13:30 se po střele Coreyho Perryho prosadil z dorážky Ryan McLeod a v 17. minutě ještě zasáhl gólman Jake Oettinger při šanci McDavida, ale nejproduktivnější obránce play off Evan Bouchard doklepl puk do odkryté branky.

První přesilovku zápasu ještě v úvodním dějství při vyloučení českého útočníka Radka Faksy Oilers nevyužili, ale v 35. minutě otočili stav naopak ve vlastním oslabení při trestu Dereka Ryana. V přečíslení dvou na jednoho proměnil přihrávku Connora Browna Mattias Janmark. Za 51 sekund rozjel ve středním pásmu po zisku puku Mattiase Ekholma akci McDavid, Draisaitl si narazil puk se Zachem Hymanem a z pozice mezi kruhy prostřelil Oettingera.

"Byl to takový kopanec do zadku. Hrají oslabení dobře v celém play off. Vyvíjejí na nás velký tlak. My budeme muset najít způsob, jak být víc kreativní a pokusit se je rozebrat," podotkl kapitán Benn. "Věřili jsme si, hrajeme v této sérii v oslabení skvěle," uvedl Janmark.

Draisaitl po spolupráci s Hymanem zvýšil na 4:2 pro Oilers

Ve třetí části Skinner ukryl v lapačce Hintzovu střelu z levého kruhu, Stars se nedokázali vrátit do hry ani při Hymanově pobytu na trestné lavici a 113 sekund před koncem pečetil Edmonton výhru. Při hře Dallasu bez gólmana trefil z levého rohu přes celé hřiště prázdnou branku Ekholm.

Asistenci si připsal McDavid, který s 24 přihrávkami v play off překonal své osobní maximum ze sezony 2021-22, kdy jich zaznamenal 23. I vyrovnání rekordu Waynea Gretzkého z ročníku 1987-88 mu chybí sedm přihrávek.

"Poučíme se z toho. Stále máme velkou příležitost před námi. Je to série na dva vítězné s výhodu domácího prostředí. Těšíme se na to," prohlásil Benn, který bodoval v pátém utkání za sebou a má při této šňůře na kontě dvě branky a šest asistencí.

"Vedli jsme 2:0. Byl to začátek, jaký jsme si přáli. Ale myslím, že mnoho hráčů nepředvedlo výkon na nejvyšší úrovni. Ve zbytku zápasu byl soupeř lepší," uvedl kouč Dallasu Pete DeBoer. Utkání nedohrál obránce Stars Chris Tanev, který ve druhé třetině odstoupil kvůli zranění v dolní části těla. "Zblokoval střelu a nemohl pokračovat. Dříme palce, doufejme, že bude do dalšího zápasu v pořádku," dodal DeBoer.

Pátý zápas série je na programu v pátek (v sobotu ve 2:30 SELČ) v Dallasu.