goalies 7-26

Letné prázdniny sú mostom medzi sezónami a preto je čas sa na ňom rozhliadnuť po najväčších hviezdach na jednotlivých pozíciách. Redakcia NHL.com/sk počas leta zostavuje aj rebríčky najlepších jednotlivcov a formácií a tentoraz sme sa zamerali na brankárov na rozhodujúce momenty.

1. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning)

V posledných dvoch sezónach možno nebol taký výnimočný, ale stále platí, že keď ide do tuhého, tak by tréneri drvivej väčšiny tímov chceli mať medzi tyčami tridsaťročného Rusa.

Vasilevskij zvládol v play off 115 zápasov, v ktorých má úspešnosť zákrokov 92,0 percenta. Zo siedmich núl vychytal päť v rozhodujúcich zápasoch série. Trikrát v rokoch 2020-22 priviedol Lightning do finále, získal dva Stanley Cupy a ako jediný brankár od roku 2013 aj Conn Smythe Trophy pre najlepšieho hráča vyraďovacej časti (2021).

Týmito výkonmi sa výrazne priblížil k budúcemu členstvu v Sieni slávy. Aj keď v tohtoročnom play off nechytal skvele, je ťažké predstaviť si trénera, ktorý by sa v súboji o všetko nechcel spoľahnúť práve na Vasilevského pokoj a rozvahu.

Vasilevskij zastavil Ekbladovu šancu

2. Sergej Bobrovskij (Florida Panthers)

Víťazstvom 2:1 v siedmom zápase finále Stanley Cupu svoju výraznú pozíciu v extrémne dôležitých štartoch len potvrdil. Úspešnosť zákrokov 90,6 percenta v tohtoročnom play off síce neoslnila, ale Bobrovskij nazbieral 16 výhier a to bolo najdôležitejšie.

Tridsaťpäťročný držiteľ dvoch Vezina Trophy má v play off vynikajúcu bilanciu v predĺžení. Zo 24 zápasov, ktoré sa nerozhodli po šesťdesiatich minútach, v kariére sedemnásťkrát skončil ako víťaz. Naposledy zo zápasu číslo 4 v konferenčnom finále s New York Rangers. To je percentuálna úspešnosť 70,8!

Viac víťazstiev v predĺžení v dejinách play off zaznamenali len Patrick Roy (40), Ed Belfour (22) a Grant Fuhr (18). Schopnosť predviesť v ideálnej chvíli kľúčový zákrok bola Bobrovského prednosťou aj počas tohtoročnej jazdy Panthers.

3. Igor Šesťorkin (New York Rangers)

Bez neho by nádeje hokejistov z Manhattanu v tohtoročnom play off vyhasli oveľa skôr.

"Rangers si nezaslúžili postúpiť do finále, bez Šesťorkina by séria s Floridou ani nedospela do šiesteho zápasu," zhodnotil bývalý brankár Tomáš Vokoun.

Dvadsaťosemročný Rus už v druhom kole s Carolina Hurricanes ovládol druhé stretnutie v dvojitom predĺžení a vzápätí odchádzal ako víťaz aj po predĺžení tretieho duelu. Zápasy č. 2 a 3 premenil na výhry po predĺžení aj proti Floride.

V 16 štartoch tohtoročného play off mal Šesťorkin úspešnosť zákrokov 92,7 percenta! V kariére v NHL je to ešte o niečo vyššie – 92,8 v 44 zápasoch.

Šesťorkin fantasticky zastavil Tarasenka

4. Stuart Skinner (Edmonton Oilers)

Post brankára bol pred play off považovaný za zraniteľné miesto edmontonskej zostavy, ale dvadsaťpäťročný Kanaďan sa dokázal vyrovnať s množstvom problémov a od zisku Stanley Cupu ho delila len jedna výhra.

Skinner sa dostal na dno v sérii s Vancouver Canucks, v jej prvých troch dueloch úspešnosť zákrokov neprekročila ani 80 percent. Na dva zápasy potom prenechal svoje miesto Calvinovi Pickardovi. Za stavu 2:3 na zápasy sa však vrátil do bránky a vo zvyšku série mal priemer 1,50 na zápas.

V ďalšom kole proti Dallas Stars potom nečakane prekonal aj konkurenta Jakea Oettingera. V šesťzápasovej sérii Skinner dosiahol priemerný počet gólov 1,91 a úspešnosť 92,2 percenta. Jeho maskovaný texaský rival mal priemer 2,56 a úspešnosť 90,7.

Skinner aj za stavu 0:3 na zápasy vo finále proti Panthers presviedčal spoluhráčov aj fanúšikov, že nič nie je stratené. Od finálového zápasu č. 4 žiaril priemerným počtom inkasovaných gólov 1,76 na zápas a úspešnosťou 93,5 percenta. Tento rok ukončil ako víťaz piatich zápasov, v ktorých Oilers hrozilo vyradenie.

5. Adin Hill (Vegas Golden Knights)

Play off ho 'objavilo' až minulý rok, keď sa z pozície náhradníka vyšvihol medzi kandidátov na Conn Smythe Trophy. Za zranených kolegov Logana Thompsona a Laurenta Brossoita však veľkolepo zaskočil.

Hill si v 14 štartoch vo vyraďovacej časti 2023 od začiatku pripísal 11 výhier a na prvý Stanley Cup pre Vegas sa podpísal aj výnimočnou úspešnosťou zákrokov 93,2 percenta.

Tento rok sa v play off dostal medzi tyče až na posledné tri zápasy úvodného kola s Dallasom a mal v nich úspešnosť zákrokov 93,1 percenta. Na postup to však tentoraz nestačilo.