oilersRECAP

Hokejisti Edmonton Oilers v nedeľnom šiestom finále Západnej konferencie doma v Rogers Place porazili Dallas 2:1 a vyhrali sériu 4:2 na zápasy. Prvýkrát od roku 2006 sa dostali do finále Stanley Cupu, v ktorom sa stretnú o svoj šiesty triumf s Florida Panthers.

Séria sa začne v sobotu (v nedeľu 2:00 SELČ) na ľade Floridy, ktorá vyhrala Atlantickú divíziu. Edmonton bol po základnej časti druhý v Pacifickej divízii. Panthers v sobotu zavŕšili postup v šiestich zápasoch cez New York Rangers po výhre 2:1, sú vo finále druhýkrát za sebou a celkovo tretíkrát.

Florida minulý rok prehrala vo finále s Vegas Golden Knights 1:4 na zápasy. V roku 1996 sa tam dostala vo svojej tretej sezóne v NHL a štyroch dueloch podľahla Colorado Avalanche. Edmonton získal Stanley Cup v rokoch  1984, 1985, 1987, 1988 a 1990, vo finále bol aj v rokoch 1983 a 2006.

McDavid otvoril skóre v presilovej hre

Gólom a prihrávkou pomohol k postupovej výhre kapitán Oilers Connor McDavid, ktorý si vylepšil bilanciu na pozícii najproduktívnejšieho hráča play off na 31 bodov za päť gólov a 26 asistencií z 18 zápasov.

"Nemám slov. To je úžasné," povedal tréner Edmontonu Kris Knoblauch, ktorý 12. novembra nahradil na striedačke Oilers odvolaného Jaya Woodcrofta. Klub z Alberty mal v úvode sezóny bilanciu 3-9-1. "V tom čase som dúfal, že sa so svojím klubom v American Hockey League dostanem do play off a potom uvidíme. Dostať sa s takým klubom do finále Stanley Cupu? Je to úžasné. Potrebujeme ešte štyri víťazstvá, ale práve teraz je to krásne," dodal tréner, ktorý na začiatku ročníka viedol Hardford Wolf Pack, farmu New York Rangers.

Za Edmonton, ktorý využil obidve svoje presilové hry v zápase, skóroval aj Zach Hyman a so 14 gólmi si upevnil vedenie v tabuľke strelcov vyraďovacej časti. Dve asistencie si pripísal aj obranca Evan Bouchard. Brankár Stuart Skinner sa pod úspech podpísal 33 úspešnými zákrokmi.

Jediný gól Dallasu strelil Mason Marchment, ktorý v 50. minúte skorigoval stav na výsledok 1:2. Brankár Jake Oettinher inkasoval dvakrát z desiatich striel.

Skinnerovi počas úvodného tlaku Stars v tretej minúte po strele Tylera Seguina pomohla ľavá tyčka. V čase 4:16 domáci otvorili skóre po vylúčení Chrisa Taneva. McDavid na ľavom kruhu prekľučkoval cez Sama Steela a Mira Heiskanena a bekhendom poslal puk nad Oettingerovi lapačku.

"V tejto sérii nebol ani jeden okamih až do záverečnej sirény, keď by som si myslel, že nevyhráme a že si nezaslúžime vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Taký je hokej v play off. Mali sme veľa príležitostí, takže je to teraz veľmi emotívne a veľké sklamanie. Bola to skvelá sezóna a užili sme si veľa zábavy. Boli tam vzostupy aj pády a bolo to skvelé," uviedol Seguin.

Edmonton sa v oslabení za príliš veľa hráčov na ľade ubránil a v 16. minúte počas trestu Ryana Sutera zvýšil náskok. McDavid na ľavom kruhu prihral Hymanovi, ktorý trafil na bližšiu tyčku. McDavid je s 26 asistenciami päť prihrávok od vyrovnania rekordu Waynea Gretzkyho v jednom play off zo sezóny 1987-88.

Dallas sa v závere prvej tretiny, ktorú v pomere striel na bránku ovládol 12-3, nepresadil ani počas pobytu Bretta Kulaka na trestnej lavici. V 23. minúte McDavid trafil ľavú tyčku rovnako ako Roope Hintz na druhej strane o desať minút neskôr.

V záverečnom dejstve Dallas prestrieľal súpera dokonca 14-2. Nepresadol sa ešte ani po vylúčení Draisaitla a ako jediný za Stars nakoniec skóroval Marchment, ktorý po odraze puku od zadného mantinelu a Seguinovej prihrávke zamieril do odkrytej bránky.