Panthers 61024

Hokejisté Florida Panthers využili i ve druhém finále Stanley Cupu výhodu domácího prostředí a porazili v Amerant Bank Areně Edmonton Oilers 4:1. V sérii na čtyři vítězné vedou 2:0 na zápasy a dva úspěchy jim chybí k premiérovému triumfu.

Dvěma góly zazářil Evan Rodrigues, který v čase 43:11 vstřelil vítěznou branku a o devět minut později zvýšil na 3:1. Dvě asistence si připsal Anton Lundell.

Oilers vedli díky trefě obránce Mattiase Ekholma a obrat Panthers zahájil bek Niko Mikkola. Za vítěze skóroval také další zadák Aaron Ekblad.

Gólman Sergej Bobrovskij pomohl k výhře 18 úspěšnými zákroky, jeho protějšek Stuart Skinner měl na kontě při třech inkasovaných brankách 24 zásahů.

"Je příjemné pomoci k výhře. Ale nakonec nezáleží na tom, kdo rozhodne. V prvním zápasy se tam Bobby (Bobrovskij) stavěl na hlavu. Koukáme se jen na vítězství. Jsme spokojení s výsledky prvních dvou zápasů. Myslím ale, že jsme už otočili stránku a připravujeme se na zápas číslo 3," řekl Rodrigues, který jako první hráč v historii Panthers skóroval dvakrát v utkání finále Stanley Cupu.

"Myslím, že jsme navázali na naši hru ze třetí třetiny prvního zápasu. Výkon byl vynikající," pochvaloval si hlavní kouč Panthers Paul Maurice. Stav 2:0 na zápasy dokázal v sériích play off dotáhnout do vítězného konce 352 ze 408 týmů (86,3 procenta).

Oilers v čase 11:17 otevřeli skóre při hře čtyř proti čtyřem svou první střelou na branku. Kapitán Connor McDavid z rohu vlastního obranného pásma vyslal do přečíslení Ekholma, který místo přihrávky na Leona Draisaitla zakončil akci individuálně a z levého kruhu prostřelil Bobrovského mezi betony.

Ekholm se prosadil z přečíslení a poslal Oilers do vedení

Pětatřicetiletý ruský gólman inkasoval v sérii poprvé. V sobotním úvodním utkání vychytal při výhře 3:0 čisté konto a celku z Alberty nebylo nic platné, že kraloval na střely mezi tyče 32-18. Ekholm ukončil gólový půst Oilers po 115 minutách a 34 sekundách. Byl nejdelší v historii klubu v play off a překonal trápení z roku 1998, kdy Edmonton neskóroval 109 minut a 18 sekund.

Obraz hry druhého duelu byl odlišný a Panthers do prvního inkasovaného gólu vyslali na Skinnera šest pokusu a sami soupeři nepovolili ohrozit Bobrovského i přesto, že při vyloučení Sama Bennetta hráli v oslabení.

V 10. minutě dostal hostující Warren Foegele od sudích Jeana Heberta a Chrise Rooneyho trest na pět minut a do konce utkání za faul kolenem na Eetua Luostarinena. Dlouhou přesilovku ale rozdělil faulem Oliver Ekman-Larsson a Oilers této pasáže využili k vedení. Odpovědět mohl hned po 19 sekundách Brandon Montour, který trefil horní tyč. Už v přesilovce vytěsnil Skinner puk lapačku při Ekbladově šanci.

Panthers se na přelomu první a druhé části neprosadili ani při pobytu Evana Boucharda na trestné lavici a šanci měl ve 23. minutě i v oslabení při vyloučení Matthewa Tkachuka Bennett, ale nezamířil přesně. V polovině druhé části už domácí skórovali. Lundell přenechal za levý kruhem puk Mikkolovi, který překonal Skinnera střelou na lapačku.

Mikkola před útočnou akcí naslepo poslal přihrávku na Bobrovského, kterého ale nezaskočil. "Bobby byl v pozoru, takže to pro nás dopadlo dobře," smál se Mikkola.

Mikkola se trefil po Lundellově

Otočit skóre mohl Tkachuk, ale gólmana Oilers nepřekonal. Florida se ubránila při trestu Cartera Verhaegheho a při druhém vyloučení Boucharda v utkání měla další možnost, Bennett však opět ztroskotal na Skinnerovi.

Do závěrečného dějství sice vstoupil aktivnější Edmonton, ale prosadili se domácí. Bouchard odvrátil puk jen k Rodriguesovu, jehož střelu z levého kruhu tečoval mimo Skinnerův dosah Ekholm.

V 53. minutě při Draisaitlově vyloučení usměrnil Rodrigues za Skinnera Lundellovu přihrávku a dal svůj třetí gól v sérii. V čase 57:32 při hře Oilers bez gólmana ještě pečetil výsledek do prázdné branky Ekblad.

"Florida výrazně vystupňovala svůj výkon, my jsme to naopak nedokázali. Musíme se zlepšit," prohlásil McDavid, který si připsal 27. asistenci v letošním play off a jen čtyři přihrávky jej dělí od vyrovnání rekordu Waynea Gretzkyho z roku 1988.

"Do série jsme šli s tím, že chceme vyhrát jeden venkovní zápas. Ne vždycky jdou věci tak, jak si naplánujete. Musíme jít zápas po zápase. Nevidím žádný důvod k panice nebo dělat něco drastického. Prostě musíme příští zápas vyhrát," uvedl trenér Edmontonu Kris Knoblauch.

Edmonton se většinu utkání musel obejít bez obránce Darnella Nurseho, který v první třetině odstoupil po hitu Rodriguese. Ve druhé třetině se ještě na 28 sekund vrátil na své páté střídání v utkání, než definitivně odstoupil ze hry. V polovině závěrečné části skončil předčasně po Draisaitlově faulu také kapitán a ofenzivní lídr Panthers Aleksander Barkov.

Třetí zápas série je na programu ve čtvrtek (v pátek 2:00 SELČ) v Rogers Place v Edmontonu.