Pastrnak OT goal Game 7 Bruins Maple Leafs

Sezona zatáhla oponu, nastal klidový režim. Redakce NHL.com/cs během léta ale sestavuje i žebříčky nejlepších jednotlivců či různých herních situací. Tentokrát jsme se zaměřili na nejpozoruhodnější české góly sezony.

-------

Gudasův lob
Radko Gudas; Anaheim Ducks - San Jose Sharks 4:1

Tohle bylo jak od Karla Poborského! I když... V případě Radko Gudase to přece jen byla trochu větší klika. Český obránce chtěl v listopadu proti Sharks jistě střílet poněkud razantněji, jenže Mike Hoffman strčil do jeho pumelice hokejku, puk se tak místo laserového letu dočkal pomalého plachtění.

Vznesl se od modré čáry zvolna do výšky, pak stejně neuspěchaně začal klesat. Dopadl přesně za záda brankáře Mackenzieho Blackwooda, který asi ještě dlouho nechápal, co se přesně stalo. O téhle trefě se pak ještě nějaký čas psalo jako o nejpodivnějším gólu sezony.

Gudasův šťastný gól

0+16... A konečně gól
Filip Hronek; Vancouver Canucks - New York Islanders 4:3 v prodl.

A ještě jedno poprvé, byť za zcela odlišných okolností. Když Hronek 15. listopadu nastupoval proti Islanders, měl už slušné statistiky. Z patnácti odehraných mačů mu nasčítali šestnáct asistencí, gól však žádný. Přišlo to právě až ve zmíněném duelu, kdy se zaskvěl nevídanou bombou.

Dělovka z přesilovky pět na tři nabrala rychlost 173,64 km/h, uprostřed podzimních plískanic povýšila na vůbec nejsvižnější střelu dosavadní sezony. Jako spousta dalších chvil uplynulého roku i ona vyplynula z náramné spolupráce s Quinnem Hughesem.

Hronek využil přesilovku a prvním gólem v sezoně vyrovnal na 3:3

Nečasův hattrick
Martin Nečas; Carolina Hurricanes - Colorado Avalanche 5:2

Na svůj první hattrick v NHL čekal 330 zápasů. Ta velká chvíle ale stála za to! I díky tomu, že jedna ze tří únorových tref proti Coloradu rozhodně vypadala k světu. Nečas po necelých dvou minutách hry převzal puk ve vlastním obranném pásmu, přes trojici hráčů Avalanche vymanévroval až do útočné třetiny, odkud střelou zápěstím nachytal gólmana Alexandra Georgijeva.

Lahůdka. Dva další góly navíc stihnul nasázet ještě do konce první třetiny, konkrétně do času 16:51. "Je to talentovaný hokejista, to víme. Bylo jasné, že je jen otázka času, než se mu nějaký hattrick povede. Když má hráč takovou kvalitu jako Martin, musí přijít zápasy, kdy prostě exploduje a napadá mu to tam," chválil českého útočníka trenér Rod Brind'Amour.

Nečas vstřelil v první třetině čistý hattrick a pomohl k výhře Caroliny 5:2

Hertlova nevadská vizitka
Tomáš Hertl; Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 7:2

Jeho přestup ze San Jose k arcirivalovi překvapil celý hokejový svět, třicetiletý útočník si však musel na svůj debut za Vegas dlouho počkat. Rekonvalescence po únorové operaci kolene jej do hry pustila až v dubnu. A svou premiérovou radost za Golden Knights si načasoval do třetího zápasu v dresu nového mančaftu, kdy došlo k naprosté demolici Minnesoty.

Hertl k ní přispěl šikovností ze 43. minuty. Tehdy soupeřově nepozornému obránci proklouzl puk mezi nohama, číhající Čech udělal pár temp a nachytal minnesotského brankáře ranou z ostrého úhlu.

Hertl se prosadil z dorážky a poprvé skóroval v barvách Golden Knights

Elegán s číslem 88
David Pastrňák; Boston Bruins - Carolina Hurricanes 4:1

Pastrňák poprvé (a nikoliv naposledy). Tohle bylo pro opravdové fajnšmekry. Vítězný gól duelu ze začátku dubna ohromil snajprovou mazaností, pozdější mistr světa se totiž útočným pásmem protáhnul s nenápadností pašeráka na chabě hlídané hranici. Přihrávka od Pavla Zachy jej zahnala k levému mantinelu, odtud se s ladnou elegancí jen díky několikerému pohnutí ramen zbavil dvou soupeřů, brankáře Frederika Andersena vzápětí překonal fiškusovskou žabkou pod horní tyč - nijak zvlášť rychlou, zato cizelérsky přesnou.

"Rozjel jsem se k bráně a všiml si, že se přede mnou otevřel prostor. Pak jsem si zkusil rychle přehodit puk na forhend, aby se Andersen posunul více ke vzdálenější tyči. Zafungovalo to perfektně," popsal Pastrňák svou 47. trefu sezony.

Pastrňák se šikovně uvolnil a zvýšil na 2:0 pro Bruins

Klapka, Adam poprvé
Adam Klapka; Calgary Flames - San Jose Sharks 5:1

Když už jsme u těch premiér, zmiňme ještě jednu. Důrazný forvard čekal na svůj první gól za Flames šest utkání, dočkal se 18. dubna při sezonní derniéře Calgary proti Sharks. Klapka udeřil v čase 12:13, kdy si vlastní aktivitou vybojoval puk v útočném pásmu a pohotovou ranou překonal hostujícího brankáře Devina Cooleyho.

"Řešil jsem to přirozeně a spolehl se na svůj instinkt," popisoval slávistický odchovanec. "Když jsem na ledě, vždycky se snažím dostat puk do branky. Jakým způsobem se to povede, to už není tak podstatné. Jsem rád, že mi to vyšlo. Hodně to pro mě znamená. Už se moc těším na příští sezonu."

Klapka otevřel svým prvním gólem v NHL skóre

Pastrňákovo procitnutí
David Pastrňák; Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 2:1 po prodl.

V play off byl vrchní český kanonýr dlouho hodně kritizovaný, nedařilo se mu ani herně, ani střelecky. Pastrňák ale procitl v tuze potřebné chvíli. Série 1. kola mezi Bruins a Maple Leafs se natáhla až do prodloužení sedmého duelu, právě tehdy o sobě dalo vědět číslo 88.

Hrála se 62. minuta, stav 1:1. Hampus Lindholm nahodil nenápadně puk za torontskou branku, za černou šmouhou raketově vystartoval Pastrňák. Obránci Toronta zjevně zaspali, lehce se před ně tedy prosmýkl zrovna v moment, kdy se kus gumy odrazil do příhodného úhlu. Bostonská opora si ho zkrotila do dlouhé kličky, blafák dotáhla až do vítězného gólu. Znamenal postup do dalšího kola.

Pastrňák a jeho klíčová trefa na stanici Nova Sport

Bostonská krása
Pavel Zacha; Boston Bruins - Nashville Predators 3:0

Potlesk si jindy zasloužil i muž, který si u Pastrňákovy dubnové trefy připsal asistenci. Došlo k tomu jen pár dnů před tím, v minulém zápase Bruins. Zachův gól proti Nashvillu, to byla přímo hokejová symfonie skládající se z umu a geniální bostonské souhry.

Vše začalo Pastrňákovým vypíchnutím puku v obranném pásmu. Česká 88 se na pravém křídle zbavila obránce, poslala přesným pasem do stoprocentní šance Dantona Heinena. Přestože to byla jednoznačně situace na střelu, Heinen si kulišácky počkal a akci vyšperkoval další přihrávkou na Zachu, dojíždějícího z druhé vlny. Před ním už byla prázdná branka, nešlo minout. Krása!

Zacha využil nahrávku od Heinena

Faksová zpráva o postupu
Radek Faksa; Dallas Stars - Vegas Golden Knights 2:1

Pastrňák v posledním play off nebyl jediným českým hráčem, kterému se podařilo gólově uzavřít celou sérii. Podobný kousek předvedl i urostlý bijec Faksa, jehož branka posunula Dallas přes Golden Knights do 2. kola.

Jindy tak nenápadný dříč se na začátku třetí třetiny prosadil bekhendovým švihem. "Je to největší gól mé kariéry. Po každém rozbruslení si hrávám se synem a slíbil jsem mu, že dám gól. Už se těším, až mu ukážu video," zářil Faksa, který čtyři předchozí zápasy promarodil.

Faksova rozhodující trefa na stanici Nova Sport

Zlatá Pasta
David Pastrňák; Česko - Švýcarsko 2:0

Jistě, tohle se nestalo v NHL. Jak ale vynechat chvíli, která po úspěchu lačnící české hokejové fanoušky znovu uvedla do mistrovské extáze?

Pastrňák na domácím světovém šampionátu IIHF ne a ne dát gól, po příletu z Bostonu už po pár zápasech vypadal jak zakletý. Jenže pak přišlo finále proti Švýcarsku. A 50. minuta. Moment, který se zapsal mezi nesmrtelné. Obránce Kundrátek nabil chvíli po buly na obávanou Pastrňákovu jedovku, hlavní eso české reprezentace do střely vložilo všechnu svou sílu, všechny ty roky marnosti a zoufalého čekání na další slávu kdysi tak obávaného nároďáku. Byl to gól za tisíc jiných. Češi po něm a po následné Kämpfově pojistce mohli slavit vytoužené zlato.