recap game 7

Stanley Cup patří poprvé v dějinách klubu Florida Panthers. Jeho hokejisté ho vybojovali v noci na úterý, kdy zvládli sedmý zápas finálové série s Edmonton Oilers v poměru 2:1 a celou sérii vyhráli 4:3.

Panthers tak odvrátili tak historický kolaps, protože předtím prohráli tři duely v řadě a přišli o vedení 0:3 na zápasy. Aby v takové situaci tým prohrál finále Stanley Cupu se stalo jen jednou - v roce 1942 takto otočili Toronto Maple Leafs sérii s Detroit Red Wings.

Florida však nakonec nic takového nedopustila.

"Tohle je nejlepší moment mého života," jásal v rozhovoru pro stanici Sportsnet pár minut po závěrečné siréně sezony 2023-24 floridský obránce Aaron Ekblad. "Prohrát třikrát po sobě, když jsme vedli a měli to na dosah, byla nejhorší noční můra. Ale vyhrabali jsme se z toho, dostali se zpátky na koně a dokázali jsme to urvat. Je to nádherné."

Panthers použili na cestě za rozhodujícím triumfem své tradiční zbraně: pevný obranný val a včasné góly, kterými se dvakrát dostali do vedení. Už v čase 4:27 šikovně tečoval Carter Verhaeghe střelu Evana Rodriguese a Florida byla o krok napřed.

Poslední sekundy: Panthers vybojovali Stanley Cup

Hosté sice rychle vyrovnali, v čase 6:44 ujel po skvělé přihrávce Codyho Ceciho přes dvě pásma Mattias Janmark a střelou na vyrážečku překonal Sergeje Bobrovského. Čekání na to, kdo zlomí dlouho trvající remízu, však zvládli lépe domácí. Necelých pět minut před koncem druhé třetiny se podařilo skórovat Samu Reinhartovi, jenž potáhl puk do pásma, dlouho naznačoval nahrávku, ale pak poslal puk k bližší tyči edmontonské branky.

Ve třetí třetině postupně sílil tlak Oilers, Florida ale tak jako mnohokrát v letošním play off dokázala zavřít blok před brankou a vyklekat a vyblokovat množství šancí, jež si dotahující soupeř vytvořil. Ty největší zmařila obrana McDavidovi a Zachu Hymanovi.

Defenzivě ovšem vládl Bobrovskij, který si připsal celkem 23 zákroků ze 24 střel (95,8 procenta) a poté, co dostal 12 branek z 58 pokusů v zápasech čtyři až šest, byl tentokrát velkou oporou celku ze Sunrise. V závěru odolal i při minutové hře Oilers bez brankáře Stuarta Skinnera, jenž před tím inkasoval dvakrát ze 21 pokusů.

Bobrovskij a jeho defenzivní hradba

Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off získal kapitán poraženého týmu Connor McDavid. Tu nejcennější trofej však zvedl nad hladu Aleksander Barkov. Poprvé v historii tak ke Stanley Cupu dovedl svůj tým finský kapitán.

Pondělní duel byl 18. zápasem číslo sedm v historii finále Stanley Cupu a prvním od roku 2019, kdy St. Louis Blues porazili Boston Bruins. Vůbec poprvé v moderní éře po rozšiřování ligy v 90. letech se však šampionem NHL stal klub, který sídlí nejjižněji ze všech.