q

To to letí. V noci na středu bude 328. zápasem sezony mezi Toronto Maple Leafs a Florida Panthers dovršena její první čtvrtina. Odehrála se ve znamení gólů i velkých obratů.

Celkově 44 procent zápasů tohoto ročníku skončilo vítězstvím po comebacku, ten zatím poslední předvedli Calgary Flames v brance s Danem Vladařem při otočce z 0:1 po první třetině na 2:1 po prodloužení proti posledním vítězům Stanley Cupu z Vegas Golden Knights. Hned 62 zápasů pak přineslo vítězné obraty ve třetí třetině, což je třetí nejvyšší počet v této fázi sezony hned za ročníky 2019-20 (67) a 2012-13 (66).

Už 35 hráčů také nastřílelo 10 a více gólů včetně Davida Pastrňáka (13) z Boston Bruins a podílelo se tak na letošních gólových hodech. Branek padá nejvíc za 27 let, když průměr 6,3 gólu na zápas je stejný jako v sezonách 2005-06 a 2022-23.

Vladař zabránil Golden Knights v navýšení náskoku

Šest týmů (New York Rangers, Boston, Vegas, Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Vancouver Canucks) na čele celkové tabulky NHL dělí jen dva body, což je počtvrté v historii ligy, kdy se tak stalo při vstupu do druhé čtvrtiny soutěže. V sezoně 2021-22 byl dvoubodový rozdíl mezi sedmi mužstvy, 2011-12 dokonce mezi osmi a v ročníku 1997-98 také mezi šesti vedoucími týmy.

Hned tři z těchto lídrů (Canucks, Kings, Rangers) plus dva další (Detroit Red Wings a Washington Capitals) mají proti loňsku rozjetou sezonu na minimálně dvacetibodové zlepšení.

Podruhé v historii ligy se prvním hráčem, který se v sezoně dostal na metu 30 bodů stal obránce. Kapitán Canucks Quinn Hughes se připojil k Bobbymu Orrovi ze sezony 1974-75. Hughes sice už není celkovým lídrem bodování, ale vévodí statistikám obránců (8+25) o bod před Calem Makarem z Colorada (6+26). Oba mají zaděláno na 120 bodů.

A česká stopa na závěr: na čele žebříčku nejprudších střel je stále rána zadáka Anaheim Ducks Radko Gudase, který 1. listopadu v zápase s Arizona Coyotes vypálil na Karla Vejmelku puk rychlostí 163,65 km/h.