GettyImages-1777267279

To letí. V noci na stredu bude 328. zápasom sezóny medzi Toronto Maple Leafs a Florida Panthers zavŕšená jej prvá štvrtina. Odohrala sa v znamení gólov a veľkých obratov.

Až 44 percent zápasov tohto ročníka sa skončilo víťazstvom po comebacku, ten zatiaľ posledný predviedli Calgary Flames s Martinom Pospíšilom a Adamom Ružičkom v zostave pri otočke z 0:1 po prvej tretine na 2:1 po predĺžení proti posledným víťazom Stanley Cupu z Vegas Golden Knights. Až 62 zápasov prinieslo víťazné obraty v tretej tretine, čo je tretí najvyšší počet v tejto fáze sezóny hneď za ročníkmi 2019-20 (67) a 2012-13 (66).

Už 35 hráčov aj nastrieľalo 10 a viac gólov a prispelo tak k tohtoročným gólovým hodom. Gólov padá najviac za 27 rokov, priemer 6,3 gólu na zápas je rovnaký ako v sezónach 2005-06 a 2022-23.

Šesť tímov (New York Rangers, Boston, Vegas, Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Vancouver Canucks) na čele celkovej tabuľky NHL delia len dva body, čo je štvrtýkrát v histórii ligy, keď sa to stalo pri vstupe do druhej štvrtiny súťaže. V sezóne 2021-22 bol dvojbodový rozdiel medzi siedmimi mužstvami, 2011-12 dokonca medzi ôsmimi a v ročníku 1997-98 aj medzi šiestimi vedúcimi tímami.

Až traja z týchto lídrov (Canucks, Kings, Rangers) plus dvaja ďalší (Detroit Red Wings a Washington Capitals) majú oproti minulému roku rozbehnutú sezónu na minimálne dvadsaťbodové zlepšenie.

Druhýkrát v histórii ligy sa prvým hráčom, ktorý sa v sezóne dostal na métu 30 bodov, stal obranca. Kapitán Canucks Quinn Hughes sa pripojil k Bobbymu Orrovi zo sezóny 1974-75. Hughes už síce nie je celkovým lídrom bodovania, ale kraľuje štatistikám obrancov (8+25) o bod pred Calem Makarom z Colorada (6+26). Obaja by týmto tempom mohli získať 120 bodov.

Na čele rebríčka najprudších striel je rana obrancu Anaheim Ducks Radka Gudasa, ktorý 1. novembra v zápase s Arizona Coyotes vypálil puk rýchlosťou 163,65 km/h.