goalies 7-26

Sezona zatáhla oponu, nastal klidový režim. Redakce NHL.com/cs během léta ale sestavuje i žebříčky nejlepších jednotlivců i formací, tentokrát jsme se zaměřili na gólmany pro rozhodující momenty.

1. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning)

V posledních dvou sezonách možná nebyl tak výjimečný, přesto stále platí, že třicetiletého Rusa by trenéři drtivé většiny týmů chtěli mít mezi tyčemi, když jde do tuhého.

Vasilevskij zvládl v play off 115 zápasů, z nichž má úspěšnost zákroků 92,0 procenta. Ze sedmi nul si jich pět zapsal v rozhodujícím utkání série. Třikrát v letech 2020-22 dovedl Lightning do finále, získal dva Stanley Cupy a jako jediný gólman od roku 2013 i Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče vyřazovací části (2021).

Těmito výkony si významně přiblížil budoucí členství v Síni slávy. I když v letošním play off nechytal skvěle, těžko si představit kouče, který by se v souboji o všechno nehodlal opřít právě o Vasilevského klid a rozvahu.

Vasilevskij vychytal Ekbladovo sólo

2. Sergej Bobrovskij (Florida Panthers)

Vítězství 2:1 v sedmém zápase finále Stanley Cupu svou výraznou pozici v extrémně důležitých startech jen potvrdil. Úspěšnost zákroků 90,6 procenta nebyla v letošním play off nikterak oslňující, ale Bobrovskij nastřádal 16 výher, a to bylo to nejdůležitější.

Pětatřicetiletý držitel dvou Vezina Trophy má v play off vynikající bilanci prodloužení. Ze 24 zápasů, které se nerozhodly po šedesáti minutách, vyšel v kariéře jako vítěz ze sedmnácti. Naposledy z utkání číslo 4 v konferenčním finále s New York Rangers. Což je procentuální úspěšnost 70,8!

Více vítězství v prodloužení v dějinách play off zaznamenali jen Patrick Roy (40), Ed Belfour (22) a Grant Fuhr (18). Schopnost předvést v pravý okamžik zásadní zákrok byla velkou Bobrovského předností i během letošní jízdy Panthers.

3. Igor Šesťorkin (New York Rangers)

Nebýt jeho, asi by naděje hokejistů z Manhattanu v letošním play off pohasly o dost dříve.

"Rangers si postoupit do finále nezasloužili, bez Šesťorkina by série s Floridou ani nedošla do šestého zápasu," hodnotil ve svém komentáři pro NHL.com/cs bývalý brankář Tomáš Vokoun.

Osmadvacetiletý Rus už ve druhém kole ukradl v sérii s Carolina Hurricanes druhé utkání ve dvojnásobném prodloužení a vzápětí odcházel jako vítěz i po nastavení třetího duelu. Zápasy č. 2 a 3 proměnil ve výhry v prodlouženích i s Floridou.

V 16 startech letošního play off měl Šesťorkin úspěšnost zásahů 92,7 procenta! V kariéře v NHL je to pak ještě o fous víc - 92,8 za 44 utkání.

Šesťorkin fantasticky vychytal Tarasenka

4. Stuart Skinner (Edmonton Oilers)

Post gólmana byl před play off považován za zranitelné místo edmontonské sestavy, ale pětadvacetiletý Kanaďan se dokázal vypořádat se spoustou protivenství a jen jediná výhra ho dělila od zisku Stanley Cupu.

Skinner si sáhl na dno v sérii s Vancouver Canucks, v jejích prvních třech soubojích nepřesáhl úspěšností zákroků ani 80 procent. Na dvě utkání pak přepustil své místo Calvinu Pickardovi. Za stavu 2:3 na zápasy se ale znovu posunul do brankoviště a ve zbytku série měl průměr 1,50 na utkání.

V dalším kole s Dallas Stars pak nečekaně přechytal i konkurenta Jakea Oettingera. V šestizápasové sérii Skinner dosáhl gólového průměru 1,91 a úspěšnosti 92,2 procenta. Jeho maskovaný texaský soupeř se dostal na 2,56 a 90,7.

Byl to také Skinner, kdo za stavu 0:3 na zápasy ve finále s Panthers přesvědčoval spoluhráče i fanoušky, že nic není ztraceno. Od finálového utkání č.4 zazářil průměrem 1,76 na zápas a úspěšností 93,5 procenta. Celkem pak letos dokončil jako vítěz pět zápasů, v nichž Oilers hrozila eliminace.

5. Adin Hill (Vegas Golden Knights)

Play off ho 'objevilo' až loni, kdy se z pozice náhradníka vyšvihl mezi kandidáty na Conn Smythe Trophy. Za zraněné kolegy Logana Thompsona a Laurenta Brossoita však zaskočil velkolepě.

Hill si za 14 startů ve vyřazovací části 2023 od začátku připsal 11 výher a k tomu se na první Stanley Cup pro Vegas podepsal i mimořádnou úspěšností zásahů 93,2 procenta.

Letos se v play off dostal mezi tyče až na poslední tři utkání úvodního kola s Dallasem a měl v nich úspěšnost zákroků 93,1 procenta. Na postup to ale tentokrát nestačilo.