nor-cze-wjc

Čeští junioři ve druhém duelu na mistrovství světa do 20 let v Göteborgu získali první body. Po úterní porážce se Slovenskem 2:6 vyhráli nad Norskem 8:1. Čtyři body za tři branky a jednu asistenci nasbíral kapitán Jiří Kulich, který už má za sebou i premiéru v NHL v barvách Buffalo Sabres, hattrick vstřelil také Eduard Šalé (draftovaný Seattle Kraken). Tři asistence si připsal Matyáš Melovský.

Za Česko skórovali také obránce Aleš Čech a Matyáš Šapovaliv (Vegas Golden Knights). Jediný gól Norska vstřelil Johannes Lökkeberg, který snížil v úvodu druhé třetiny na 1:2. Brankář Michael Hrabal (Arizona Coyotes) si připsal 20 zákroků. Norský gólman Markus Stensrud zaznamenal 32 úspěšných zásahů.

Obhájci stříbra z minulého šampionátu se potřebovali oklepat z úterní úvodní porážky se Slovenskem 2:6. Kouč Patrik Augusta se musel obejít bez obránce Adam Jiříčka, pro něhož kvůli zranění kolena v prvním duelu turnaj skončil. Soupisku českého výběru zaplnili následně beci Matěj Prčík a Tomáš Galvas i útočník Adam Židlický.

"Je super, že se kluci prosadili, ale spíš hodnotím pohyb a kompaktnost na hřišti. Nebyli jsme tolik roztahaní jako včera. Těší nás především zlepšený přístup. Věděli jsme, že nás nečeká lehké utkání, ze začátku to tak i vypadalo. Norové velice dobře bruslí, hrají silově. Znovu jsme apelovali na disciplínu, ale měli jsme tři vyloučené už v první třetině, z toho dva fauly v útočném pásmu. Navíc šlo o zbytečné fauly, které nemůžeme tolerovat. Takže proběhla důrazná domluva po první třetině, pak už jsme šli na trestnou jen jednou," řekl Augusta serveru hokej.cz.

Blízko první branky byl ale nováček elitní skupiny, který na úvod prohrál se Spojenými státy americkými 1:4. V 5. minutě po střele obránce Stiana Solberga z levého kruhu pomohla Hrabalovi protější tyč.

Češi se ubránili také při vyloučení Jakuba Štancla (St. Louis Blues) a v čase 10:30 se poprvé prosadil Kulich. Z levého kruhu překonal pod lapačkou gólmana Markuse Stensruda. Tým kouče Augusty nabídl soupeři další dvě přesilovky po zákrocích Matěje Přibyla a Prčíka, při jehož pobytu na trestné lavici zamířil z pozice mezi kruhy do levé tyče Gabriel Koch.

Favorit svou první početní výhodu hned zužitkoval. Při vyloučení Matse Olsena v 18. minutě si vyměnil Kulich puk Melovským a z pravého kruhu prostřelil norského gólmana mezi betony. V 16. utkání na mistrovství světa dvacítek si talent Sabres polepšil už na 11 gólů.

"Cítil jsem, že už se musím z přesilovky trefit. Měl jsem tam pět střel, u kterých jsem si myslel, že už by měly být gólové, a pak jsem tam konečně něco procedil," prohlásil Kulich. "Máme super pocity, vyhráli jsme, ale je na čem pracovat. Musíme si ukázat věci na videu a přepnout se v hlavě, protože na turnaji to jde rychle za sebou."

Po 75 sekundách druhé třetiny se radovali o Norové a za Hrabalem skončila přes clonu vyslaná střela Johannese Lökkeberga od modré čáry. Češi soupeře definitivně zlomili ve 33. minutě. Nejdříve se po vyhraném vhazování Ondřeje Bechera trefil od modré čáry obránce Aleš Čech.

Za 37 sekund po chybě beka Mathiase Papugy dostal snadno k puku Šalé, který po efektní otočce zamířil bekhendem do levého horního rohu Stensrudovy branky. V 39. minutě Šalé skóroval podruhé. Dostal se k odraženému puku před brankovištěm a zamířil do pravého horního rohu.

Po pěti minutách závěrečné části mohl dovršit Šalé hattrick, ale jeho pokus od modré čáry skončil na horní tyči. V čase 48:49 při vyloučení Martina Johnsena už navýšil rozdíl na hranici brankoviště stojící Šapovaliv, od jehož těla se odrazila za Stensruda střela Melovského.

Závěr se nesl ve znamení hattricků. V 54. minutě využil další početní výhodu při trestu Pettera Vesterheima po kombinaci Dominika Rymona a Adama Bareše střelu z pozice mezi kruhy Šalé. V čase 55:15 měl po spolupráci Štancla s Hamarou poslední slovo Kulich, který doklepl puk do odkryté branky.

"Dnes se nám v početní výhodě ukázali střelci, které tam máme. Vyšly i nějaké signály, které trénujeme. Ale utkání už skončilo, je to za námi a musíme se dobře nachystat na USA. Nečeká nás nic jednoduchého, takže není potřeba lítat v oblacích. Některé věci se nám povedly, jiné ne. Jsme rádi, jak mužstvo zareagovalo po včerejší nakládačce. Pořád ale máme hodně práce," doplnil Augusta.

V pátek od 17:00 čeká Česko třetí utkání na MS 20 proti Spojeným státům.