Zacha 10.30

Bez Patricea Bergerona? Bez Davida Krejčího? S dvojgólovým mankom?

Pre Boston Bruins žiadny problém.

Americké mužstvo porazilo Florida Panthers 3:2 po predĺžení a vytvorilo rekord klubu, keď v úvode sezóny dokázalo bodovať v deviatich dueloch v rade.

Víťazným gólom sa blysol český útočník Pavel Zacha, ktorý v predĺžení skóroval tvrdou strelou z pravej strany. Brankár Sergej Bobrovskij kapituloval, TD Garden naopak vybuchla od nadšenia.

Zacha rozhodol v predĺžení proti Panthers

"Pozeral som sa, či ideme dvaja na jedného a či bude šanca prihrávať," opisoval Zacha. "Ale potom sa obrana rozostúpila, takže som sa pozrel, kde je miesto. Bolo na vzdialenejšej strane," dodal center prvej formácie, ktorý si v zápase pripísal aj asistenciu.

Prihrávkou prispel aj David Pastrňák, ktorý tak v deviatich dueloch nazbieral už 14 bodov (8+6).

Bruins sú skrátka nezastaviteľní.

Aj keď sa cez kabínu prehnali mnohé zmeny, predovšetkým skončili dlhoročné ikony Bergeron a Krejčí, ale na výkonoch Bostonu to veľmi nevidieť. Aj tak je z Bruins stroj na víťazstvá, ktorý drví súperov a nadväzuje na rekordný minulý ročník.

V úvode je dokonca ešte lepší.

V deviatich zápasoch Bruins vždy bodovali a z toho osemkrát vyhrali, vďaka čomu sa v kronikách klubu dostali na prvé miesto. Predtým dokázali osemkrát bodovať v sezóne 1937-38.

Je to teda ešte úspešnejší štart ako v minulej sezóne. Vtedy v deviatich zápasoch raz prehrali a mali bodovú úspešnosť 89,9 percenta. Tentoraz ju vytiahli na úctyhodných 94,4 percenta.

"Snažíme sa vybudovať niečo úplne nové," hovorí kapitán Brad Marchand, ktorý prevzal prestížnu funkciu od Bergerona. "Máme výrazne odlišný tím, s mnohými novými hráčmi. V každom prípade je to pre nás veľké víťazstvo."

Po deviatich dueloch má Boston sedemnásť bodov a s prehľadom kraľuje Východnej konferencii s vysoko pozitívnym skóre 29:14. Inkasoval najmenej gólov z celej ligy.

Pre klub z Original Six je to pikantná výhra aj vďaka tomu, že práve Panthers ho vyradili z posledného play off už v prvom kole a po úžasnej základnej časti to bola pre Bruins bolestivá rana.

Teraz pri prvej možnej príležitosti prišla úspešná odveta.

Tá sa však nerodila ľahko, pretože Panthers po úvodnej dvadsaťminútovke viedli 2:0. "Súper hral veľmi rýchlo a my naopak pomaly. Museli sme potom zjednodušiť hru," zhodnotil tréner Jim Montgomery. "Museli sme sa dostať k forčekingu, aby sme ich vyčerpali v ich pásme."

Nakoniec sa im to podarilo a víťaznú bodku pridal Zacha. Výraznú zásluhu na ďalšom víťazstve mal aj brankár Linus Ullmark, ktorý si pripísal 35 úspešných zákrokov a z piatich zápasov v sezóne má štyri výhry s úspešnosťou 93,9 percent a gólovým priemerom 1,77.

Panthers mali ideálnu šancu sa za stavu 2:2 vrátiť do vedenia, keď v polovici poslednej tretiny hrali päťminútovú presilovku. Kľúčový obranca Charlie McAvoy vyfasoval trest za zásah do oblasti hlavy a krku, keď nedovolene atakoval Olivera Ekman-Larssona.

McAvoy trafil po prihrávke Pastrňáka

V početnej výhode mali Panthers šesť striel, ale Ullmark všetky zlikvidoval.

"To bolo veľmi dôležité, nedovolili sme im, aby dostali šancu vyhrať," opisoval švédsky brankár. "Vždy sa nám v priebehu pätnástich, dvadsiatich sekúnd podarilo vyhodiť puk, takže oni museli svoje akcie znova začínať. Musím pochváliť našich hráčov, ktorí bránia oslabenia. Odviedli fantastickú prácu."

Rovnako ako ostatní hráči Bruins.

Panthers sa v minulom ročníku dostali až do finále Stanley Cupu, aj keď v základnej časti neuchvátil. Aj tentoraz sa zatiaľ držia mimo postupových pozícií, vo Východnej konferencii im patrí desiate miesto.

Kapitán Aleksander Barkov a jeho spoluhráč z elitnej formácie Sam Reinhart mali gól a asistenciu, ale ani ich umenie na rozbehnutý Boston nestačilo.

"Máme dobré a zlé tretiny, ale stále je to len začiatok sezóny," reagoval Barkov. "Ale chceme už našu hru ustáliť, aby sme hrali celých šesťdesiat minút."

"Boston je dobrý tím, ktorý vedie tabuľku. Takže keď mu dáte šancu, tak to využije," pridal líder Panthers.

Budú Bruins bodovať aj desiatykrát v rade? O to sa pokúsia v noci na piatok, keď opäť doma privítajú Toronto Maple Leafs.