Bol v tom poriadny kus symboliky, že práve títo dvaja hráči spoločne v jeden večer dosiahli veľké míľniky vo svojich osobných štatistikách.

Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Dlhoročné opory Pittsburgh Penguins a trojnásobní víťazi Stanley Cupu. Názorné príklady vernosti a lojality. Veteráni, ktorí toho majú medzi mantinelmi už veľa za sebou.

Čerstvo je to aj pokorenie dôležitých mét. Tridsaťsedemročný kapitán Penguins sa dostal na hranicu 1600 bodov v základnej časti. Podarilo sa mu to ešte len ako desiatemu hráčovi v histórii NHL. O rok starší rodák z Magnitogorska sa v dlhodobej fáze ako tridsaťosemročný hokejista prestrieľal na métu 500 gólov.

Viac o téme: Crosby dosiahol métu 1600 bodov a Malkin 500 gólov

Odniesli si to Buffalo Sabres. Aj kvôli tomu, že obaja velikáni boli naozaj pri chuti. Crosby sa pod víťazstvo 6:5 po predĺžení v domácom prostredí PPG Paints Areny podpísal gólom a dvomi prihrávkami. Malkin pridal ešte jednu asistenciu navyše. Štvorbodový večer ho dokonca katapultoval na čelo bodovania celej ligy.

Crosby sa dočkal ako prvý. Keď na začiatku 12. minúty Bryan Rust v presilovke znížil na 1:2, tak si prihrávky pripísali práve Malkin a Crosby.

Kanadský forvard sa v tej chvíli zaradil do naozaj vybranej spoločnosti, pretože métu 1600 bodov pred ním dokázali pokoriť iba Wayne Gretzky (2857 bodů), Jaromír Jágr (1921), Mark Messier (1887), Gordie Howe (1850), Ron Francis (1798), Marcel Dionne (1771), Steve Yzerman (1755), Mario Lemieux (1723) a Joe Sakic (1641).

Crosby asistoval Rustovi a pripísal si 1600. bod v NHL

Medzi aktívnymi hráčmi súčasnej NHL je jediný. Dokázal to vo svojej 20. sezóne medzi hokejovou smotánkou ako piaty najrýchlejší hráč v histórii, pretože mu na to stačilo 1277 zápasov. Rýchlejší boli iba Gretzky (667 zápasov), Lemieux (812), Dionne (1164) a Jágr (1274). Práve stále hrajúci majiteľ českého Kladna Jágr bol aj posledný, kto do 'klubu 1600' vstúpil. Podarilo sa mu to vďaka asistencii v drese Philadelphia Flyers pri výhre 2:1 nad Boston Bruins 6. októbra 2011.

"Je obrovská pocta byť v tejto spoločnosti," uviedol už s predstihom Crosby. "Ale aby som bol úprimný, tak o tom veľmi nepremýšľam. Verím, že budem mať ešte veľa času na to, aby som nad tým rozjímal. Byť medzi týmito chlapmi je v každom prípade obrovská pocta."

Penguins ešte po 29 minútach prehrávali 1:3, ale na druhú prestávku sa už išlo za vyrovnaného skóre 3:3. Potom sa dočkal Malkin. V 44. minúte prihral Crosbymu, ktorý mu od zadného mantinelu vrátil zadovku medzi nohami a potom sledoval, ako jeho spoluhráč dokázal dopraviť puk do bránky stráženej Ukkom-Pekkom Luukkonenom a posunul skóre na 4:3.

Malkin sa v tej chvíli stal ôsmym hráčom, ktorý sa narodil a vyrástol mimo Severnej Ameriky a nastrieľal aspoň 500 gólov v NHL. Medzi jeho predchodcami sú Alexander Ovečkin (853), Jágr (766), Teemu Selänne (684), Jari Kurri (601), Mats Sundin (564), Marián Hossa (525) a Peter Bondra (503).

Malkin 500. gólom poslal Penguins do vedenia

"Veľmi som chcel dať ten päťstý gól už v minulej sezóne," pripustil Malkin. "Celé leto som totiž o tom príliš veľa premýšľal. K číslu 500 viedla veľmi dlhá cesta a som veľmi rád, že ju mám konečne za sebou."

Aj v tej chvíli sa ukázalo, ako sú ich kariéry previazané. Keď totiž v roku 2022 strelil svoj 500. gól Crosby, tak mu naň Malkin prihral. Teraz sa Crosby moohl revanšovať a vrátiť službičku Malkinovi.

"Bol to naozaj krásny gól," podotkol Crosby. "A ja som to celé mohol vidieť z prvého radu. Aj vďaka tomu si to budem veľmi dobre pamätať."

Aj on sa nakoniec zapísal medzi strelcov a v tej najlepšej chvíli. Po 98 sekundách predĺženia rozhodol o triumfe Penguins v početnej výhode. Asistovali mu Erik Karlsson a Malkin, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Crosby bol druhou.

Lídri Penguins, ktorí spolu hrajú od sezóny 2006-07, keď Malkin prišiel za more a Crosby mal už vtedy jeden úspešný ročník za sebou, sú síce čím ďalej starší, ale vôbec nič nestrácajú zo svojho umenia a túžby vyhrávať.

Keď obaja skórujú, tak má klub z Pensylvánie z týchto duelov skvostnú bilanciu 108-10-5. Dosiahli už 81. víťazstvo po obrate v zápase, v ktorom prehrávali aspoň dvojgólovým rozdielom. Spoločne sa tak zaradili na deviate miesto za Paula Coffeyho (98), Marka Messiera (94), Jágra (88), Kevina Lowea (87), Patricka Marleaua (86), Glenna Andersona (85), Rona Francisa (85) a Waynea Gretzkyho (82).

Crosby strelil už 91. víťazný gól v kariére, z toho dvadsiaty prvý v predĺžení. V dejinách NHL je lepší len Ovečkin, ktorý dal v nadstavení 26 gólov.

Malkin v predĺžení zaznamenal 41. bod v zaradil sa práve za prvého Crosbyho (45). S 28 asistenciami sa však ruský hokejista osamostatnil na čele historického rebríčka.

"Už sme spolu zažili veľké momenty ako dnes večer, ale aj mnoho iných dobrých aj zlých vecí. Je neuveriteľné hrať s ním tak dlho," povedal Crosby. "Myslím si, že nám obom na tíme veľmi záleží. Chceme vyhrať. Veľa od seba čakáme, ale zároveň je tam veľký rešpekt. Zrejme nemáme rovnakú povahu, ale je medzi nami veľa rešpektu."

Crosby je v histórii Penguins druhý v bodoch (1602), góloch (593) aj v asistenciách (1009). Vo všetkých smeroch je stále lepší Lemieux (1723 bodov, 690 gólov a 1033 asistencií). Malkin je tretí s 1307 bodmi, 500 gólmi a 807 prihrávkami.

"Som rád, že skóroval, ale teším sa aj z toho, že dosiahol métu 1600 bodov," vyhlásil Malkin. "Zaslúži si každý z nich. Je to líder a kapitán, takže podľa toho aj pracuje. Na každom tréningu. On si skrátka všetko zaslúži."

Na ich spoločné kúsky sa fanúšikovia môžu tešil minimálne v budúcej sezóne . Malkin má kontrakt do roku 2026, Crosby sa v polovici septembra upísal do roku 2027.

"Pozrite sa na chlapcov a všeobecne ľudí, ktorí boli v tejto organizácii, odkedy sme tu," povedal Crosby. "Môžete sa pozrieť na všetkých hráčov, manažment, každého, kto bol súčasťou tejto organizácie. Máme veľké šťastie, že ich tu máme."

V klube však nie sú len zo sentimentu. Stále majú čo ponúknuť. Ak budú obaja naďalej pri chuti a pridajú sa k nim aj ďalší, tak sa nezopakuje scenár z predchádzajúcich dvoch sezón, keď Penguins tesne unikol postup do play off.