Pastrnak 12.15

Ďalší zápas, ktorý ukázal jeho výnimočnosť.

David Pastrňák pomohol gólom a asistenciou k víťazstvu 5:4 po nájazdoch nad New York Islanders.

A bol to on, kto premenil aj rozhodujúcu penaltu.

Tentoraz zo svojej dielne vytiahol rýchlu strelu zápästím. V jeho podaní vyzerá tak jednoducho... Rozbehol sa odvážne a nikam sa neponáhľal. A potom poslal nechytateľnú strelu presne do rohu. Fantastické.

Brankár Iľja Sorokin bol bezmocný. Zo súboja s jedným z najlepších hráčov NHL vyšiel ako porazený. Určite nebol prvý ani posledný, ktorého Passtrňák oklamal.

Bruins zdolali Islanders po nájazdoch

Predtým ho prekonal strelou z prvej, ktorú vyslal v početnej výhode v 18. minúte. Bruins vďaka nemu vyrovnali na 2:2. Skóre sa potom prelievalo z jednej strany na druhú, ale dva body v UBS Arena v New Yorku nakoniec vybojovali Bruins.

Okrem Pastrňáka sa pod výhru výrazne podpísal aj brankár Linus Ullmark, ktorý pochytal 33 striel.

S Bostonom to v úvode vôbec nevyzeralo dobre, Islanders sa dostali do vedenia 2:0. To keď švédsky útočník Simon Holmström po rýchlom výpade efektne oklamal krajana Ullmarka.

Lenže Bruins sa nedali otráviť a nakoniec partiu dotiahli do víťazného konca. Vyrovnanie v čase 56:51 po veľkej skrumáži zariadil obranca Mason Lohrei. Boston v tej chvíli ukázal, aká sa v ňom skrýva bojovnosť a túžba po bodoch.

"Aby som povedal pravdu, tak som ani nevedel, že to bol gól," opísal bek. "Len som videl, ako Brad (Marchand) stojí pred bránkou a oslavuje. Bol tam trochu chaos. Vedel som, že Pastrňák je pred bránkou, takže som sa to len snažil na ňu nahodiť."

Bruins okamžite zareagovali na predchádzajúci zápas, ktorý po predĺžení prehrali na ľade New Jersey Devils. Tím z Original Six tak uhájil pozíciu lídra Východnej konferencie.

Aj vďaka tomu, že proti Islanders trikrát vyrovnali stav. Z toho dvakrát v tretej časti. Takže sa znova ukázalo, akí sú Bruins odolní.

"Toto je jedna z vecí, ktorú sme predvádzali už v minulej sezóne. Je to niečo, na čom sa snažíme stavať," hovorí Ullmark. "A presne toto bol zápas, v ktorom sme to ukázali. Skrátka sa toho držíme."

Pastrňák na ľade strávil 24:18 minút, čo je preňho druhá najväčšia porcia v sezóne. Viac odohral len na začiatku novembra proti Toronto Maple Leafs (24:25).

V 28 zápasoch si v sezóne pripísal už 41 bodov (17+24) a v celkovej produktivite mu patrí štvrté miesto.

"Cítil som, že budeme bojovať až do konca," uviedol tréner Jim Montgomery. "Z môjho pohľadu je to najväčšie víťazstvo v sezóne. Už len kvôli tomu odhodlaniu, ktoré sme mali."

"Vnímal som, že máme na striedačke energiu, emócie a každý veril," dodal tréner, ktorý vedie Bruins druhý rok. V minulej sezóne Boston suverénne ovládol základnú časť, ale potom rýchlo vyhučal v prvom kole.

Tentoraz by si pochopiteľne želal iné rozuzlenie sezóny.

Kľúčom je presne také nasadenie ako proti Islanders.

"Väčšinu zápasu sme odohrali dobre," povedal Lane Lambert, tréner Islanders. "Ale trikrát sme inkasovali v oslabení, čo bol rozdiel."

Bruins premenili tri presilovky, domáci Islanders o jednu menej. Aj vďaka tomu Pastrňák a spol. v sezóne vybojovali výhru číslo 19.

"Potrebovali sme presilovky, aby sme sa ofenzívne rozbehli. Pretože prvých päť minút sme na ľade nič nepredviedli," pokračoval tréner Montgomery v hodnotení. "Až potom sme sa dostali trochu do rytmu."

Pre Boston je to cenný skalp aj kvôli tomu, že Islanders boli rozbehnutí, predtým uspeli štyrikrát v rade a ovládli šesť zo siedmich duelov. Bruins však boli nad ich sily.