Ruzicka

V prípravnom kempe Calgary Flames sa predstavili až traja Slováci. Do zostavy prvého tímu sa však prebojoval len jeden.

Teraz Adam Ružička názorne predviedol, prečo to bol práve on.

Center z Bratislavy mal v noci na utorok prsty v obidvoch góloch Flames pri prehre 2:3 na ľade Washington Capitals. Hostia aj vďaka nemu vyhrávali už 0:2, ale nakoniec si z Capital One Areny odniesli len jeden bod za prehru po samostatných nájazdoch.

"Odohrali sme dobrý zápas," zhodnotil po tesnej prehre tréner Ryan Huska, ktorý cez leto na lavičke kanadského tímu vystriedal Darryla Suttera. "Hlavne na to, že sme hrali vonku. Od začiatku sezóny sa zlepšujeme, každý z troch doterajších zápasov bol lepší ako predchádzajúci. Musíme v tom pokračovať."

Ružička sa v piatej minúte stal prvým strelcom zápasu, keď po prihrávke Noaha Hanifina suverénnou strelou poslal Flames do vedenia. Doteraz si v dvoch dueloch pripísal jednu asistenciu a podarilo sa mu skórovať ako prvému Slovákovi v sezóne 2023-24.

Ešte do konca úvodnej tretiny Ružička pridal druhý bod, keď v presilovej hre asistoval pri góle Dillona Dubeho. Flames po úvodnej tretine odchádzali z ľadu s vedením 2:0 a zdalo sa, že Flames z hlavného mesta USA odvezú dva body.

"Keď hráte proti kvalitným súperom, tak je dôležité zvládnuť úvod zápasu," plánoval pred duelom tréner Huska. Flames to zvládli. Do veľkej miery vďaka Ružičkovi.

V druhej tretine však domáci zabrali a po góloch Matthewa Phillipsa a Connora McMichaela vyrovnali. V záverečnej časti gól nepadol a išlo sa až do nájazdov, v ktorých sa ako jediný presadil Jevgenij Kuznecov. Ružička a spol. sa tak museli uspokojiť s jedným bodom.

"V plnom počte hráčov sme dnes boli lepší,“ myslel si útočník Mikael Backlund. "Odohrali sme zatiaľ najlepší duel v sezóne, každý podal dobrý výkon. Vytvorili sme si veľa šancí. V druhej tretine sme dostali dva rýchle góly, ale dnes sme boli lepší tím.”

Dvadsaťšesťročný slovenský forvard bol na konci vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu. V druhej formácii strávil na ľade 15 minút a sedem sekúnd a okrem bilancie 1+1 mal aj stopercentnú úspešnosť na vhadzovaní.

Ružička otvoril skóre proti Capitals

Útočník z Bratislavy sa strelecky presadil prvýkrát od 4. decembra minulého roka. Calgary sa v minulej sezóne neprebojovalo do play off a v základnej časti nebolo výnimkou, že sa Ružička objavil medzi zdravými náhradníkmi. Rovnako ako v 10 z úvodných 11 duelov predchádzajúcej sezóny.

Tentoraz je všetko inak. Slovenský forvard nastupuje pravidelne a po troch odohraných zápasoch má na konte rovnaký počet bodov za gól a dve asistencie.

"Môže sa naďalej zlepšovať," povedal Huska o slovenskom zverencovi. "Začal ako center štvrtej formácie, ale presunul sa do druhej. Na ľade využíva svoju výšku, kvalitne hrá s pukom a vlastne je dobrý v mnohých veciach. Niekedy závisí len od hráča, aký dobrý chce v skutočnosti byť."

Pozícia tretej hviezdy zápasu však nebola jediný dôvod, prečo Ružička zažil zaujímavý duel. Čelil v ňom svojmu kamarátovi, obrancovi Martinovi Fehérvárymu, s ktorým spolu hokejovo vyrastali v Bratislave.

Fehérváry sa radoval z prvého víťazstva Capitals v sezóne. Ružička sa tentoraz namiesto tímového úspechu mohol tešiť z toho, že je na dobrej ceste zažiť prelomovú sezónu v NHL.

Naznačil to už v prípravnom kempe, keď v šiestich dueloch nazbieral štyri body za gól a tri asistencie. Počas prípravy sledoval, ako jeho krajania mieria do nižších súťaží. Martin Pospíšil opäť nastupuje v AHL za Calgary Wranglers a tohtoročná šestnástka draftu Samuel Honzek odohrá druhú sezónu za Vancouver Giants v juniorskej WHL.

Ružička sa už z kabíny Flames nikam nechystá. Chce byť pri tom, ako sa Flames po ročnej pauze vrátia do play off.

"Urobili sme krok správnym smerom. Samozrejme, že by bolo fajn získať aj druhý bod, ale postupne sa k tomu dostávame," myslí si tréner Huska, do ktorého fanúšikovia Flames vkladajú veľké nádeje.

Rovnako ako do Ružičku, ktorý sa po rokoch neistej pozície v kádri tentoraz môže ukázať naplno.