GettyImages-2147837212

Slovenskí hokejisti vo štvrtok získali dôležité tri body v prvom zápase olympijskej kvalifikácie proti Rakúsku. Víťazstvo sa nerodilo ľahko, ale domáci na bratislavskom ľade tesný výsledok 2:1 udržali aj pri záverečnej dvojminútovej hre súpera bez brankára.

Aj vtedy sa výbornými zákrokmi blysol brankár Samuel Hlavaj (so zmluvou s Minnesota Wild), ktorý bol právom vyhlásený za najlepšieho hráča Slovenska. "Bol to náročný zápas, lebo to bol môj prvý zápas v novej sezóne. Druhá polovica zápasu bola veľmi náročná," priznal brankár slovenskej reprezentácie po zápase.

Hlavaj potvrdil, že gól Rakúska v druhej tretina padol po tečovanej strele. "Keby to nebol teč, tak to mám," sebavedomo dodala slovenská brankárska jednotka. Podľa Hlavaja to bol náročný zápas z toho dôvodu, že väčšinu slovenských hráčov to bol vôbec prvý zápas v sezóne. "Zvládli sme to a pôjdeme od zápasu k zápasu," dodal brankár.

Slováci niekedy zbytočne strácali puky vo vlastnej a strednej tretine, ale Hlavaj upozornil, že Rakúšania hrajú veľmi dobrý hokej. "Na majstrovstvách sveta porazili Fínov a boli blízko postupu," pripomenul brankár, ktorý v zápase kryl celkovo 29 striel súpera.

V úvodnej tretine hrali Slováci tri presilovky, svojho súpera zatlačili, ale svoje šance nepremenili. Podarilo sa im to až v druhej polovici zápasu. Ako prvý sa presadil Martin Gernát, ktorému asistovali bratia Pospíšilovci – Kristián a Martin, útočník Calgary Flames.

O necelé dve minúty neskôr sa s pomocou obrancu Samuela Kňažka (so zmluvou s Columbus Blue Jackets) presadil Miloš Kelemen (Utah Hockey Club) a domáci viedli 2:0.Tesne pred koncom druhej časti hry znížil na rozdiel jediného gólu Marco Kasper v presilovke Rakúska o dvoch hráčov.

"Hrali sme tvrdo, ale nevyužili sme niekoľko veľkých šancí," zhodnotil po zápase tréner Craig Ramsay. "Po dvoch strelených góloch sme sa už snažili o ideálne prihrávky. Odviedli sme slušnú prácu, ale musíme byť lepší."

Aj do tretej tretiny Rakúšania nastúpili v početnej výhode a zo všetkých síl sa snažili vyrovnať. Domácich opäť podržal výborný Hlavaj.

"Pre mnohých z nás to bol prvý zápas po veľmi dlhej dobe a na Rakúšanoch bolo cítiť, že sú trošku viac vyjazdení ako my. Trochu zbytočne sme ich pustili späť do zápasu, ale vybojovali sme to máme dôležité body a v každom zápase sa budeme zlepšovať," vyslovil presvedčenie kapitán slovenského tímu Tomáš Tatar (New Jersey Devils).

Tatar zdôraznil, že slovenský tím podržal brankár Hlavaj. "Samo nám dodáva istotu a môžeme sa na neho spoľahnúť. V tých pravých momentoch vie vyčarovať super zákrok," dodal majiteľ 853 štartov v NHL.

Slovensko odohrá druhý zápas kvalifikácie v piatok o 18:00 proti Maďarsku a turnaj ukončí v nedeľu v rovnakom čase súbojom s Kazachstanom.