recap game 7

Stanley Cup prvýkrát v dejinách klubu patrí Florida Panthers. Jeho hokejisti ho vybojovali v noci na utorok, keď zvládli siedmy zápas finálovej série s Edmonton Oilers v pomere 2:1 a celú sériu vyhrali 4:3.

Panthers tak odvrátili historický kolaps, pretože predtým prehrali tri duely v rade a stratili vedenie 0:3 na zápasy. Len raz sa stalo, že tím v takej situácii prehral finále Stanley Cupu - v roku 1942 takto Toronto Maple Leafs otočili sériu s Detroit Red Wings.

Florida nakoniec nič také nedopustila.

"Toto je najlepšia chvíľa v mojom živote," jasal v rozhovore pre stanicu Sportsnet obranca Aaron Ekblad niekoľko minút po záverečnej siréne sezóny 2023-24. "Prehrať trikrát za sebou, keď sme viedli a mali to na dosah, bola najhoršia nočná mora. Ale vyhrabali sme sa z toho, znova sme sa dostali na koňa a dokázali sme to vybojovať. Je to nádherné."

Panthers použili na ceste za rozhodujúcim triumfom svoje tradičné zbrane: pevný obranný val a rýchle góly, ktorými sa dostali do vedenia. Už v čase 4:27 Carter Verhaeghe šikovne tečoval strelu Evana Rodriguesa a Florida bola o krok vpred.

Posledné sekundy: Panthers vybojovali Stanley Cup

Hostia síce rýchlo vyrovnali, v čase 6:44 po skvelej prihrávke Codyho Ceciho ušiel cez dve pásma Mattias Janmark a strelou na vyrážačku prekonal Sergeja Bobrovského. Čakanie na to, kto zlomí dlho trvajúcu remízu, však zvládli lepšie domáci. Necelých päť minút pred koncom tretiny sa podarilo skórovať Samovi Reinhartovi, ktorý potiahol puk do pásma, dlho naznačoval prihrávku, ale potom poslal puk k bližšej tyčke edmontonskej bránky.

V tretej tretine tlak Oilers postupne silnel, ale Florida ako už veľakrát v tohtoročnom play off dokázala zavrieť blok pred bránkou a vyblokovať množstvo šancí, ktoré si doťahujúci súper vytvoril. Tie najväčšie obrana zmarila McDavidovi a Zachovi Hymanovi.

Defenzíve však vládol Bobrovskij, ktorý si pripísal spolu 23 zákrokov z 24 striel (95,8 percenta) a po inkasovaní 12 gólov z 58 pokusov v zápasoch číslo štyri a šesť bol tentoraz pre tím zo Sunrise veľkou oporou. V závere odolal aj pri minútovej hre Oilers bez brankára Stuarta Skinnera, ktorý predtým inkasoval dva góly z 21 pokusov.

Bobrovskij nedovolil Oilers skórovať

Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off získal kapitán porazeného tímu Connorr McDavid. Tú najcennejšiu trofej však zdvihol nad hlavu Aleksander Barkov. Prvýkrát v histórii priviedol svoj tím k Stanley Cupu fínsky kapitán.

Pondelkový duel bol 18. zápas číslo sedem v histórii finále Stanley Cupu a prvý od roku 2019, keď St. Louis Blues porazili Boston Bruins. Prvýkrát v modernej ére po rozširovaní ligy v 90. rokoch sa šampiónom NHL stal klub, ktorý sídli najjužnejšie zo všetkých.