Pátá už odbila. V duchu slavného hudebního hitu se odvíjí i poslední zápasy Colorado Avalanche.

Klub ze Skalistých hor vyhrál popáté za sebou, tentokrát si v domácím prostředí poradil s Ottawa Senators (5:4). Po čtyřech úvodních porážkách tedy přišla vítězná série. Která je ještě o jeden zápas delší.

"Z těch úvodních porážek jsme se poučili," uvedl kouč Jared Bednar. "To byla jen naše záležitost. Stává se to pořád. Když prohráváte, máte pocit, že nehrajete dobře a začnete se v tom vrtat, abyste se zlepšili."

Což se také Avalanche podařilo. Jejich vítězná šňůra začala proti Anaheim Ducks (4:3 v prodloužení), pak přehráli San Jose Sharks (4:1), Seattle Kraken (3:2), Utah Hockey Club (5:1) a teď Senators.

Jejich skóre z posledních pěti duelů je 21:11. Zpevnili především defenzivu. Vždyť při úvodních čtyřech porážkách inkasovali celkem 25 branek!

"Začali jsme hrát lépe. Zaměřili jsme se na detaily. Navíc jsme byli víc odhodlaní. Což jsou věcí, které jsou potřeba," dodal trenér Bednar, jenž vede Avalanche od roku 2016 a v sezoně 2021-22 s nimi získal Stanley Cup.

Na pěti gólech se podílelo hned pět střelců. Skórovali Nikolaj Kovalenko, Josh Manson, Logan O'Connor, Ross Colton a Nathan MacKinnon. Finský brankář Justus Annunen pochytal 26 střel a ukázal, že je v báječné formě. Odchytal čtvrté utkání v řadě a opět vítězné.

O'Connor překonal Forsberga a Avalanche vedli 3:2

MacKinnon a obránce Cale Makar bodovali podeváté v řadě a napodobili Phila Esposita a Bobbyho Orra, kteří také jako dvojice útočník - zadák bodovali minimálně devětkrát za sebou v úvodu sezony. Legendám Bruins se to v sezoně 1973-74 podařilo dokonce patnáctkrát.

Svůj premiérový gól v NHL si připsal ruský útočník Kovalenko. Osm sekund před koncem první třetiny poslal domácí do vedení 1:0 poté, co mu po krásné individuální akci přihrál Casey Mittelstadt, který posbíral tři asistence. Kovalenko byl na správném místě před brankou a pohotově zakončil.

Kovalenko otevřel skóre svým prvním gólem v NHL

"Jsem za něj šťastný. Jsem rád, když jsou takoví hráči odměnění," řekl o něm trenér Bednar. "Odvedl dobrou práci. Je to soutěživý chlap, rád tvoří hru, vyhoví si s ofenzivními spoluhráči. Což jste mohli vidět."

Pro pětadvacetiletého útočníka, jenž se narodil v zámoří, ale má i ruské občanství a celou kariéru hrával právě v KHL, to byl první gól v devíti utkáních. Celkem už posbíral 4 body (1+3). "Má dobrý střelecký instinkt," dodal na jeho adresu Bednar.

Skvělou formu potvrdil i útočník Ross Colton. Zvyšoval na 4:2 a byl to pro něj už osmý gól v devíti utkáních. "Mám dojem, že jsme v první třetině hráli opravdu dobře. V té druhé jsme malinko polevili, ale v té třetí jsme se do toho zase dostali," popisoval Colton, který nezapomněl pochválit i finského brankáře.

Colton z dorážky navýšil vedení Avalanche

Fanoušci mohli slavit další výhru poté, co se v čase 58:45 do odkryté branky trefil klíčový muž MacKinnon. Bylo to 5:3 a už v tu dobu tušili, že jejich oblíbenci si triumf nenechají ujít. I když soupeř se nepoložil a v čase 59:52 ještě snížil zkušený lídr Claude Giroux. Pro něj to byl druhý gól večera.

"Nehráli jsme tak dobře, abychom mohli vyhrát," uvedl Travis Green, kouč Senators. "Mám dojem, že jsme nehráli dostatečně fyzicky. Ale brankář nás držel a dal nám šanci na bod," pochválil gólmana Antona Forsberga, jenž pochytal 25 střel.

Jeho parťák Linus Ullmark ho krátce nahradil během druhé třetiny v době, kdy švédská opora řešila problémy s výstrojí. Ullmark odehrál necelých pět minut a stihl dva zákroky.

"Chytil jsem střelu z první, odrazil jsem se z nohy a najednou jsem zjistil, že nemůžu bruslit," popisoval Forsberg, co se přihodilo a proč musel na střídačku. Ovšem nešlo to úplně hladce, s kustody na lavičce nemohli nůž na brusli povolit. Proto to zabralo víc času. Nakonec ho zachránil součástka z jeho náhradních bruslí.

Kapitán Brady Tkachuk litoval, že Senators soupeři dovolili laciné branky. "Tohle není způsob, jak chceme hrát," nebyl spokojený americký útočník. "Ty chyby byly mentálního rázu. Musíme být mnohem lepší."

Senators prohráli podruhé za sebou, předtím nestačili na Vegas Golden Knights a ve dvou utkáních inkasovali 11 branek. Byl to rozdíl oproti předešlému utkání, kdy vynulovali Utah Hockey Club a uspěli 4:0.

"Jsou to detaily, které neděláme dobře. Nemyslím si, že jsme byli tým, který by byl dobře mentálně i fyzicky nastavený. Nebyli jsme dost ostří," litoval kouč Green.

I proto Avalanche brali pátou výhru v řadě.