Nemec 1.5

Už před zápasem ho chválil trenér, jak jeho hra roste.

Zdůvodňoval, proč si v devatenácti letech zaslouží stabilně hrát i přes dvacet minut.

Potom slovenský obránce Šimon Nemec ve službách New Jersey Devils zazářil i proti Chicago Blackhawks. Na vítězství 4:2 se podílel gólem a asistencí. V brance se dařilo Vítkovi Vaněčkovi, jenž si připsal 23 zákroků.

Takže i česko-slovenská spolupráce se významně podílela na úspěchu Devils.

V dresu hostů se zranil Connor Bedard, který opustil led během první třetiny poté, co inkasoval hit od Brendana Smithe a dostal ránu do hlavy. Podle kouče Luke Richardsona bude mít klub víc informací během soboty, kdy se Blackhawks vrátí domů.

Pro Nemce, dvojku draftu z roku 2022, to byl druhý gól v sezoně. Celkem posbíral v šestnácti utkáních 7 bodů (2+5).

"Když se na něj podíváte, je silnější," chválil ho Lindy Ruff, trenér Devils, ještě před zápasem, kdy vysvětloval jeho progres.

Slovenský bek to jenom potvrdil, proti Blackhawks vedle dvou bodů do individuálních statistik (1+1) vykázal i +3 body v bilanci plus/minus.

Gól vstřelil ve 46. minutě, kdy ujel po pravé straně a přesně vypálil na vzdálenější tyč. Ránu vyslal zpoza Kevina Korchinského, zadáka Chicaga, jemuž je stejně jako Nemcovi - tedy devatenáct.

Slovenský talent tím srovnal na 2:2 a otevřel cestu k obratu. Po něm se ještě trefili útočníci Michael McLeod a Tyler Toffoli a fanoušci v Prudential Center mohli být spokojeni.

Nemec se trefil z pravého kruhu a vyrovnal na 2:2

Právě v otáčení zápasů jsou Devils mistři. V sezoně už takhle zvládli zvrátit 14 utkání, což je nejvíc v lize.

"Nikdo nepanikařil," vystihl to McLeod. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, když jsme šli do třetí části, že to srovnáme a nakonec vyhrajeme. Což je super."

Nemec strávil na ledě 18:14  minut, v minulých dvou duelech to bylo i přes dvacet minut.

"Umí bránit velké hráče, ty nejlepší. Dělá to fyzickou hrou. Třeba Luke Hughes je eliminuje bruslením a stínováním, on právě fyzicky," říká o něm trenér Ruff a srovnal ho s dalším zadákem Devils.

A chválí ho především za to, že se zlepšila jeho hra v obranné třetině. "V tomto ohledu je mnohem lepší, než když jsem ho viděl poprvé na kempu," přiznává zkušený kouč. "Dobře čte hru, hraje pozičně. Někteří mladí hráči při rozhodování upřednostní útočné zapojení, ale on vždycky myslí na defenzivu."

Tentokrát ale ukázal, že umí ve správný čas i zaútočit. A stal se třetím obráncem ve věku teenagera v historii klubu, jemuž se podařilo nasbírat v utkání víc než nejen bod. Před ním to dokázali pouze Scott Niedermayer (šestkrát) a Joe Cirella (dvakrát).

"Ukázali jsme, že jsme nejenom šikovní hráči, ale umíme hrát i fyzicky," reagoval sám slovenský bek. "Což je dobré znamení."

Devils uspěli podruhé v řadě, celkově popáté z posledních šesti duelů a v rámci Východní konference jsou sedmí, dostali se tedy na postupovou pozici. Ovšem kolem nich je to velmi nabité, hned pět dalších týmů pod nimi je v rozmezí dvou bodů.

"Začínáme mít dobrou chemii a našli jsme, v čem můžeme být úspěšní," uvedl centr třetí formace McLeod.

Do vítězné mozaiky zapadá i brankář Vaněček, pro něhož to byla čtrnáctá výhra z 24 utkání. Zvítězil třikrát v posledních čtyřech utkáních, do nichž zasáhl jako jednička.

Ovšem mrzuté pro Devils je, že ze zápasu během třetí části odstoupil Jack Hughes. Klíčový muž ofenzivy ošklivě upadl, ale klub neměl po utkání žádné bližší informace.

Takže není jasné, co s ním bude. Stejně jako s Bedardem. Oba přitom byli ve čtvrtek vybraní do All-Star Game.

Druhý zápas v řadě musel vynechat i český útočník Ondřej Palát. Podle kouče Ruffa bude mimo hru ještě několik nejbližších duelů. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning v dosavadních 35 zápasech posbíral 14 bodů (5+9).

Tentokrát ho zastoupila česko-slovenská klika.