IIHF CAN CZE 12

Čeští junioři porazili favorizovanou Kanadu 3:2 a postoupili do semifinále mistrovství světa do 20 let, v němž narazí na domácí Švédsko. Ve čtvrtfinále o tom 11 sekund před koncem třetí třetiny rozhodl druhý gól večera z hole Jakuba Štancla (draftovaný St. Louis Blues), jehož střelu tečoval do vlastní sítě kanadský obránce s českými kořeny Oliver Bonk (Philadelphia Flyers).

"Je to neuvěřitelné, úžasný pocit," řekl Štancl pro web IIHF. "Jen jsem se snažil dostat puk do branky, byl to šťastný odraz. Ale i to se v hokeji občas stává."

Dvě asistence si připsal Dominik Rymon, za vítězný tým skóroval také s velkým přehledem hrající obránce Tomáš Cibulka. Hrdinou duelu byl vedle útočníka Štancla gólman Michael Hrabal (Arizona Coyotes), jenž kryl celkem 28 ze 30 kanadských střel včetně řady vyložených šancí.

O kanadské góly se postarali bek Jake Furlong (San Jose Sharks) a forvard Matthew Wood (Nashville Predators), brankář Matthis Rousseau inkasoval třikrát ze 22 pokusů.

Česká dvacítka se tak v repríze loňského finále dokonale pomstila za porážku v souboji o zlato a podruhé za sebou si zahraje o medaile. Naopak výběr z kolébky hokeje se do semifinále nedostal poprvé za posledních pět let.

Celek kouče Patrika Augusty byl přitom víc než polovinu zápasu pod velkým tlakem favorizovaného soupeře, avšak patřila mu první třetina a samotný závěr zápasu, což mu nakonec stačilo. V čase 7:51 otevřel skóre Štancl, jenž zakončil rychlý kontr po Rymonově pasu střelou z levého kruhu k bližší tyči. Překvapení Kanaďané se v úvodní části nemohli dostat do rytmu a 119 sekund před jejím koncem inkasovali podruhé, když Cibulka ranou od modré bez přípravy propálil Rousseaua.

"Vstup do utkání se nám podařil, po nějakých dvou střídáních jsme si začali věřit na puku. Kanada je nahazovala a dávala nám relativně dost prostoru, vytvářeli jsme si šance. První třetina byla z naší strany ideální," řekl pro hokej.cz trenér Patrik Augusta.

Jestliže v první části měl zámořský výběr daleko k optimálnímu výkonu, v té druhé zapnul naplno a připravil mladým reprezentantům mnoho horkých chvil, které dokázal zchladit až vynikající Hrabal.

I ten však v prostřední části dvakrát kapituloval: nejprve se před něj v čase 23:43 po bleskové kombinaci dostal do brejku zcela osamocený Wood a trefil se do horního růžku, tři minuty před koncem ho pak přes hradbu těl prostřelil od modré Furlong.

Kanadský tlak pokračoval i ve třetí třetině. Češi se dlouho vůbec nemohli dostat z pásma, zblokovali mnoho střel, Brayden Yager (Pittsburgh Penguins) trefil tyčku...

V závěru však soupeř přece jen polevil ze svého drtivého tempa a Augustovi svěřenci toho dokonale využili. Při jednom z poměrně ojedinělých pobytů v útočném pásmu se po Rymonově akci dostal k puku Štancl a z podobného místa, z nějž skóroval poprvé, dal i druhý gól, když otřel puk o Bonkovo tělo a hokejku. Syn českého centra NHL Radka Bonka se tak stal smutným hrdinou a nechtěně pomohl zemi svého otce k postupu do semifinále.

"Hráčům patří obrovský respekt za to, jak to odmakali. Nebylo to jednoduché, často jsme se bránili. Výhru už jim ale nikdo nevezme. Poděkoval jsem jim, pogratuloval a řekl, že ten turnaj teprve teď začíná," dodal Augusta pro hokej.cz a vychválil mimo jiné oporu v brance Hrabala.

Duel se Švédskem čeká český tým ve čtvrtek od 15 hodin SEČ.

Slováci trápili Finy až do nastavení

Ještě nikdy v historii šampionátů do 20 let nedokázali Slováci ve čtvrtfinále porazit Finsko. A průlom nenastal ani letos. Slovenští junioři sice proti favoritovi sahali po postupu, nakonec však po sympatickém výkonu prohráli 3:4 po prodloužení a turnaj pro ně končí na startu play off stejně jako před rokem v nastaveném čase - loni poslal Kanadu gólem v prodloužení dál Connor Bedard.

Tentokrát byl hrdinou duelu nedraftovaný devatenáctiletý útočník Jere Lassila, jenž rozhodl už po 28 sekundách nastaveného času.

"Velké zklamání," klopil hlavu zklamaný slovenský forvard Filip Mešár (Montreal Canadiens), který 43 sekund před třetí sirénou vyrovnával při hře bez brankáře na 3:3. "Byl to velmi vyrovnaný zápas, vedli jsme, potom jsme to zase dokázali vyrovnat chvíli před koncem. Stále jsme věřili, měli jsme super tempo, všechno, co ten tým měl mít, aby prošel do semifinále."

Nejlepším slovenským hráčem zápasu byl vyhlášen kapitán Adam Sýkora (New York Rangers), jenž vstřelil jeden gól. Bilanci 1+1 měl kromě Mešára ještě Dalibor Dvorský (St. Louis Blues). Brankář Adama Gajan (Chicago Blackhawks) si připsal 24 úspěšných zákroků a dostal se mezi tři nejlepší Slováky na turnaji vedle obránce Maxima Štrbáka (Buffalo Sabres) a útočníka Serváce Petrovského (Minnesota Wild).

Slovensko tak končí po slibné základné skupině, v níž porazilo Česko (6:2), Švýcarsko (3:0) i Norsko (8:4), prohrálo pouze s USA (2:10) a v tabulce bylo druhé.

"Sice jsme ve skupině přepsali historii, získali jsme devět bodů, ale nakonec nám to bylo na nic a jedeme domů," litoval alternativní kapitán Mešár. "Dali jsme do toho všechno a na kluky jsem velmi hrdý."

AP24002499659227

Američané smetli Lotyše, Švédi těsně postoupili

Gabe Perreault (New York Rangers) táhl třemi body za gól a dvě asistence Spojené státy k hladké výhře nad outsiderem z Lotyšska. Seamus Casey (New Jersey Devils) si připsal tři asistence.

Američanům pomohli také dvoubodoví Will Smith (San Jose Sharks) a Oliver Moore (Chicago Blackhawks), kteří měli oba bilanci 1+1. a gólman Jacob Fowler (Montreal Canadiens) 23 úspěšných zákroků.

Celek USA vyhrál všech pět dosavadních duelů na šampionátu s přesvědčivým skóre 36:11.

To domácí Švédy v Göteborgu trápili Švýcaři až do prodloužení, v němž nakonec Axel Sandin Pellikka (Detroit Red Wings) rozhodl v přesilovce o výhře 3:2 a kýženému postupu do semifinále. V něm se Švédsko střetne s českým výběrem, americké juniory vyzve od 19:30 SEČ Finsko.