wc recap sv 1-1

První body roku 2024 míří k Seattle Kraken. Jejich brankář Joey Daccord v duelu Discover NHL Winter Classic na stadionu T-Mobile Park vynuloval úřadující šampiony Vegas Golden Knights a domácí celek tak ovládl dlouho očekávané klání pod širým nebem, které bylo pro nejmladší klub NHL první v historii, v poměru 3:0.

Daccordovo čisté konto bylo vůbec první v historii zápasů Winter Classic, kterých už bylo po pondělním večeru zaknihováno celkem 15. Zároveň to pro něj byla čtvrtá výhra v řadě.

"Dnešek je pro všechny velký den. Pro naše mužstvo, pro město, pro celý hokej to byl nádherný den a já jsem vděčný, že jsem ho mohl zažít," prohlásil hrdina večera, jenž si odnesl Cocoa Cup pro nejužitečnějšího hráče Winter Classic. "Nikdy na to nezapomenu, byl to pro mě jeden z nejlepších dnů v životě."

O góly vítězů se před 47.313 diváky postarali v první třetině forvard Eeli Tolvanen, ve druhé obránce Will Borgen a ve třetí útočník Yanni Gourde; Tolvanen si navíc připsal další bod za asistenci. Brankář Daccord ve svém prvním profesionálním vystoupení pod širým nebem oslavil čisté konto, k němuž pomohl 35 úspěšnými zákroky.

Tolvanen šikovnou tečí otevřel skóre Winter Classic

Logan Thompson v brance hostů inkasoval třikrát ze 27 střel. Jiří Patera, český účastník letošního Winter Classic, zůstal jako jeho náhradník na střídačce.

Slovenský forvard Tomáš Tatar odehrál za vítězný tým 14 minut a 13 sekund a v utkání nebodoval, i když třikrát vystřelil na soupeřovu branku.

Seattlu stačilo v herně vyrovnaném duelu ovládnout začátky všech tří třetin. V té první se v čase 4:50 trefil šikovnou tečí Tolvanen, jenž usměrnil do branky nahození Vince Dunna. V té prostřední se prosadil už po 139 sekundách Borgen, když povedenou dorážkou z pravého kruhu poslal puk do horního růžku.

"Myslel jsem si, že budeme lepší," hodnotil hostující kouč Bruce Cassidy. "Rozjeli jsme se ale až za stavu 0:2. Před tím jsme neměli takové nasazení. A když jsme se do toho dostali, museli jsme hodit výsledek, což bývá poslední dobou náš velký problém."

Ve třetí části navíc skóroval už po 130 sekundách všudybyl Gourde, jenž obral váhajícího Paula Cottera o puk mezi kruhy a nadvakrát překonal Thompsona.

Obhájci Stanley Cupu byli aktivnější, ale před brankou domácích se nedokázali prosadit. Nejnebezpečnější byli až v samotném závěru, když vystupňovali tlak při hře bez brankáře, avšak Daccorda nedokázal překonat nikdo z jejich řad - včetně Jacka Eichela, jehož obrovskou šanci chytil domácí gólman parádně do lapačky.

Sestřih Winter Classic: Seattle - Vegas 3:0

39. outdoorový duel v základní části NHL tak bez větších problémů ovládl celek z města Grunge, nad nímž celkem třikrát duněl song Lithium od skupiny Nirvana, který tradičně doprovází góly Kraken.

Vegas (22-11-5) prohrálo popáté z posledních šesti duelů, přesto se stále drží na druhé příčce v Pacifické divizi.

Seattle (15-14-9) vyhrál pátý zápas v řadě a posunul se na čtvrté místo Pacifické divize, na druhou divokou kartu v Západní konferenci ztrácí už jen jediný bod.