Edmonton Oilers v Dallas Stars - Game Five

Edmonton Oilers, to sú pre fanúšikov NHL hlavne góly a brutálne ofenzívne predstavenia v podaní Connora McDavida, Leona Draisaitla či Zacha Hymana podporované Evanom Bouchardom.

Kanadský tím sa však dostal na dostrel od finále Stanley Cupu v posledných dvoch zápasoch vďaka utiahnutej a prísnej defenzíve. Podobne chcú Oilers pokračovať aj v dueli č. 6 v sérii finále Západnej konferencie s Dallas Stars (pondelok 2:00 SELČ, Nova Sport 1, NHL.tv), ktorý im už v Rogers Place môže priniesť postupovú nirvánu.

V posledných piatich tretinách Oilers dovolili súperom len 36 striel na bránku (7,2 za tretinu). V základnej časti mal pritom Dallas priemer 31,56 strely na zápas. V prvých dvoch tretinách súboja však hráči Dallasu vystrelili na bránku hostí stráženú Stuartom Skinnerom vždy len päť striel.

Zostrih: Oilers - Stars 3:1

"Celých 60 minút sme hrali skvelý zápas a teraz máme šancu uzavrieť to na domácom ľade. Bude to chcieť rovnaký výkon, aký sme predviedli v Dallase," tvrdil strelec dvoch gólov pri výhre 3:1 Ryan Nugent-Hopkins.

Momentum celej série sa neustále mení, veď po treťom dueli a víťazstve 5:3 boli vo výhode Stars, ktorí teraz balansujú na pokraji zrázu.

"Veľa od seba očakávame, takže sme na seba tlačili. Proti Dallasu nemáte tri, štyri päť príležitostí v zápase, aby ste našli svoj rytmus. Dostanete jednu a musíte ju premeniť," tvrdil Nugent-Hopkins.

O to dôležitejšia je nepriestupná obrana a spoľahlivý brankár. Túto charakteristiku teraz edmontonská jednotka Stuart Skinner naozaj spĺňa.

"Počas oslabenia mal Stu obrovský prínos. Predviedol veľa skvelých zákrokov, bol vyrovnaný a rýchly. Vďaka nemu bol pre nás výsledok priaznivý," tvrdil tréner Kris Knoblauch.

Skinner sa po treťom zápase kajal kvôli chybe pri víťaznom góle Stars, ale odvtedy je z neho niekto iný. Jeho celkové štatistiky sú vo finále Západnej konferencie už naozaj pôsobivé. Priemer gólov 2,08 a úspešnosť zákrokov 90,8 percenta. Opora Dallasu Jake Oettinger síce má úspešnosť 91,4, ale priemer 2,65...

"V tejto chvíli sa musíme sústrediť len na nasledujúci zápas, aby sme predviedli čo najlepší výkon po celých šesťdesiatich minútach," tvrdil Draisaitl, s 27 bodmi (10+17) druhý najproduktívnejší hráč play off za McDavidom (4+25).

V tejto chvíli však Oilers za svoj postupový mečbal vďačia aj defenzíve, ktorá nemá ďaleko od betónu.