svk

Štart ani záver na to síce nevyzerali, ale nakoniec z toho aj tak bola suverénna výhra. Slovenskí juniori na majstrovstvách sveta IIHF v Göteborgu porazili Nórsko 8:4 a po treťom triumfe v rade si vylepšili pozíciu v tabuľke skupiny B.

Najlepším hráčom mužstva trénera Ivana Feneša sa stal útočník Dalibor Dvorský (draftovaný St. Louis Blues), ktorý k prvým dvom gólom na turnaji pridal aj dve asistencie. Rovnakú bilanciu 2+2 mal aj Servác Petrovský (Minnesota Wild), s piatimi gólmi zatiaľ najlepší strelec turnaja.

Tri body si pripísali aj útočník Filip Mešár (Montreal Canadiens) a obranca Maxim Štrbák (Buffalo Sabres). Forvard Martin Mišiak (Chicago Blackhawks) mal dve asistencie. Aj tretí duel na šampionáte odchytal Adam Gajan (Blackhawks) a najlepší brankár minuloročných majstrovstiev tentoraz zastavil 22 striel súpera.

"Veľmi dlho si nepamätáme takéto skvelé výsledky. Čo do zápasu vložíte, to sa vám vždy vráti. Ukázalo sa to aj v dnešnom zápase," uviedol tréner Feneš pre JOJ Šport. "Postupne sme sa dostali do zápasu, robili sme dobré rozhodnutia a v druhej tretine sme už dominovali."

Slováci dosiahli vysoký triumf napriek tomu, že v úvode zápasu prehrávali. Na začiatku štvrtej minúty dostal Nórov do vedenia Michael Brandsegg-Nygard, ktorý by podľa odhadov mal byť vybraný v prvej desiatke budúcoročného draftu.

To však bol dlho jediný gól, ktorý Nóri Gajanovi strelili. Ešte v prvej časti sa Slovákom podarilo dostať do vedenia v priebehu 27 sekúnd, keď sa presadili Samuel Honzek (Calgary Flames) a Juraj Pekarčík (Blues).

Druhá tretina bola úplne v réžii tímu kapitána Adama Sýkoru (New York Rangers) a Slovensko ju ovládlo 5:0. Najprv si na turnaji otvoril strelecký účet Dvorský dvakrát sa presadil Petrovský, raz Peter Repčík a úvodný zásah na šampionáte zaznamenal aj šestnásťročný obranca Luka Radivojevič.

"Nóri boli rýchli a dosť nás napádali. Museli sme hrať jednoducho a rýchlo si posúvať puky," uviedol obranca Milan Pišoja.

V záverečnej časti Slováci výrazne spomalili a prehrali ju 1:3. Slovensko zvládlo niekoľko oslabení a šesť minút pred koncom využilo presilovú hru, keď Dvorský pridal svoj druhý gól v zápase.

"Nezlomili sme sa a hrali sme zase ako tím," skonštatoval Petrovský. "V poslednej tretine sme robili zbytočné fauly, nechali sme sa vyprovokovať."

Reprezentácia otvorila šampionát triumfom nad Českom 6:2 a pokračovali triumfom 3:0 nad Švajčiarskom. Po troch odohraných dueloch sú Slováci neporazení rovnako ako USA.

O lídrovi tabuľky po základnej skupine sa rozhodne v nedeľu na Silvestra, keď sa Slovensko a USA stretnú vo vzájomnom zápase. Štvrťfinálové zápasy sú naplánované na utorok.