Palat719

Hokejové prázdniny nabízejí ideální možnost podívat se podrobněji na uplynulou sezonu. V tomto týdnu jsme připravili seriál o nejlepších momentech výrazných českých hráčů v ročníku 2022-23. Další je na řadě zkušený forvard New Jersey Ondřej Palát.

Svou první sezonu v barvách New Jersey Devils, se kterými loni v létě coby volný hráč podepsat pětiletou smlouvu v hodnotě 30 milionů dolarů, si Ondřej Palát určitě představoval jinak.

Vinou zdravotních problémů zkušený útočník v základní části odehrál pouze 49 zápasů, ve kterých nastřílel osm bodů a připojil 15 asistencí. Až v play off to ale dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning rozbalil naplno - a ukázal, že může být jednou z opor ambiciózního celku z Newarku.

Devils totiž pomohl k postupu do druhého kola play off sedmi body za tři trefy a čtyři asistence. Produktivnější byl z kádru New Jersey ve vyřazovacích bojích už pouze Jack Hughes (6+5).

Palát v přesilovce po Brattově pasu dovršil skóre

První trefa v novém

Dva zápasy vyšel střelecky naprázdno, Devils v obou případech vyfasovali výprask 2:5. V tom třetím už se ovšem Palát i jeho nový klub dočkali. V domácím střetu proti Anaheim Ducks český útočník udeřil v čase 24:17 a nastartoval tím obrat z 0:2 na konečných 4:2.

Palát se prosadil poté, co se nejrychleji dostal k dorážce střely Ryana Gravese. Rodák z Frýdku-Místku osvědčil fotbalové dovednosti, když si pohotově bruslí přikopl puk a zametl ho za záda bezmocného gólmana Anthonyho Stolarze.

"Dát první gól v novém týmu, to je vždycky příjemné. Těší mě to o to víc, že jsme ten zápas zvládli, už jsme to potřebovali. Snad nás to nastartuje," přál si Palát po povedeném představení.

Rozborka Islanders

Premiérový zářez Paláta nažhavil, hned v následujícím duelu na ledě New York Islanders totiž přidal další dva přesné zásahy. Ten první slavil poté, co se prosadil po nabídce Jespera Bratta ranou z prostoru mezi kruhy.

Podruhé zvedal český reprezentant ruce nad hlavu o sedm minut později, přečíslení dvou na jednoho po opětovné pobídce Bratta sebevědomě zakončil ranou nad vyrážečku brankáře Ilji Sorokina. Konečný výsledek - 4:1 pro Devils.

"Ondřej od začátku sezony ukazuje, proč jsme o něj tolik stáli. Je nesmírně pracovitý, v každém střídání nechá na ledě všechno. Navíc přidává nadstavbu v podobě gólů," pochvaloval si hlavní trenér New Jersey Lindy Ruff.

NYI:NJD 1:4

V roli nahrávače

Koncem října si poranil třísla, vynucená pauza se v případě Paláta natáhla na téměř dva a půl měsíce. Do akce se vrátil až zkraje ledna, po comebacku ale čtyřikrát za sebou nebodoval.

Zlom přišel až v polovině měsíce v souboji s Los Angeles Kings. Zkušený forvard zapsal jednu asistenci a přispěl tak k výhře Devils 5:2. Stejný vklad vložil i do následujících dvou střetů se San Jose Sharks a Seattle Kraken.

Pro Paláta to byly vůbec první tři nahrávky v sezoně. Do té chvíle měl na kontě pouze tři góly.

Znovu gólový

Trvalo to, musel si počkat. Dohromady tři měsíce. Koncem ledna se ale Palát znovu dočkal i gólové radosti. Domácí souboj s pozdějšími šampiony Vegas Golden Knights otevřel gólem už po necelých čtyřech minutách, když si od pravého mantinelu nabruslil na osu hřiště a procedil puk přes Logana Thompsona.

"Už si skoro nepamatuju, jak gólová radost chutná," usmíval se Palát po triumfu 3:2 po prodloužení. "Už jsem tu branku potřeboval. Vím, že se ode mě góly očekávají, takže jsem to v hlavě trochu měl."

VGK@NJD: Palátova střela skončila v síti

Dvojitý úder za 28 sekund

První únorový zápas a další silný Palátův večer. Dvaatřicetiletý křídelník se dvěma brankami podepsal pod triumf Devils 5:4 po prodloužení nad Vancouver Canucks. V polovině základní hrací doby na ně potřeboval pouhých 28 sekund.

"Napadalo mi to tam. Ty góly pro nás přišly v pravý čas," komentoval to.

Nejprve se Palát prosadil po zdánlivě nevinném nahození od pravého mantinelu, následně v gól přetavil velký nápor své formace. Začátkem února se tak dostal na šest nastřílených branek.

Výkon sezony

Napříč základní částí Toronto Maple Leafs opět patřili k tomu nejlepšímu, co NHL mohla nabídnout. Ve vzájemném střetu zkraje března se ovšem Palát nedržel ani trochu zpátky. Nabídl totiž své nejlepší představení v základní části, když byl u všech gólů svého celku při porážce 3:4.

Plavovlasý hokejista nejprve připravil v závěru druhé třetiny branku pro Erika Haulu, následně po 46 minutách hry v početní výhodě sám skóroval. A báječné představení završil krátce poté další pobídkou pro Haulu. Body pro Devils z toho nebyly, Palátovi se ale v Prudential Center aplaudovalo.

'Warrior' je zpět

Dva domácí zápasy proti Tampa Bay Lightning minuly, to hlavní přišlo až poté. Druhá polovina března a vůbec první Palátův návrat do důvěrně známého prostředí v Amalie Areně. Český útočník sice nebodoval, přesto byl jednou z hlavních postav večera.

Lightning totiž svému bývalému hráči připravili dojemné přivítání, na velkoplošné obrazovce se promítalo vzpomínkové video. Mluvili v něm mimo jiné Steven Stamkos, Victor Hedman či hlavní trenér Jon Cooper.

"Ondru definuje především jedno slovo: Válečník. Vždycky šel do všeho po hlavě, vůbec nic neošidil. Na ledě pro svůj tým odevzdal úplně všechno," prohlásil kouč Tampy.

Palátův návrat do Tampy s ovacemi

Play off v plné parádě

Jestliže základní část rozhodně neprobíhala tak, jak by si Palát představoval, následné play off vrhlo jeho první rok v New Jersey do jiného světla. Hned od úvodu vyřazovacích bojů totiž své výkony vystupňoval. V prvních pěti duelech série s New York Rangers zvládl dvě branky a asistenci.

"Cítím se výborně. Zdravotně jsem fit, nic mě nelimituje. Mohu hrát tak, jak jsem zvyklý," pochvaloval si Palát, který tak opět potvrdil, že s důležitostí okamžiku letí jeho výkonnost strmě vzhůru.

Vybojovat, přihrát, slavit

Když spojíte veškeré své přednosti do jedné akce, může z toho být náramný moment. Palátovi se to povedlo v rozhodující sedmé bitvě proti Rangers. V polovině základní hrací doby za stavu 0:0 účinným napadáním obral o puk Chrise Kreidera a následně žabičkou prohodil puk na Michaela McLeoda, jenž otevřel skóre.

Palát v dalším průběhu duelu zaznamenal ještě jednu nahrávku, Devils v domácím prostředí přejeli Rangers 4:0 a mohli slavit postup do druhého kola play off.

Vzepětí s Hurricanes

Byl to jediný duel, který New Jersey v sérii proti Carolina Hurricanes zvládli. V zápase číslo tři svého soupeře rozmontovali 8:4 a Palát na tom měl velkou zásluhu. Do statistického výčtu si totiž odnesl branku i asistenci.

Nejprve založil akci, na jejímž konci byl Nico Hischier, v polovině závěrečné třetiny se pak opřel do přihrávky Bratta a v početní výhodě stanovil konečný výsledek zápasu.