111623 senators ott

Velkolepý nástup Ottawa Senators, ještě velkolepější comeback Detroit Red Wings a nakonec výhra kanadského týmu 5:4 v prodloužení. První ze série čtyř duelů NHL 2023 Global Series ve Stockholmu nabídl krásnou podívanou, která vyvrcholila trefou německého útočníka Tima Stützleho v čase 64:58.

Úvodní dva góly čtvrtečního zápasu v Avicii Areně vsítil ottawský Brady Tkachuk, Stützle měl bilanci 1+2, Josh Norris 1+1, Drake Batherson a Vladimir Tarasenko si připsali po dvou asistencích. Joonas Korpisalo měl 37 zákroků. Dominik Kubalík proti svému bývalému týmu odehrál 13:56 minuty, ale nebodoval.

Detroitský zadák Shayne Gostisbehere nasbíral tři body za gól a dvě asistence. Po dvou nahrávkách měli J.T. Compher a obránce Olli Määttä. Brankář James Reimer pustil čtyři střely z úvodních deseti, ale pak se oklepal a celkem si v zápase připsal 29 zásahů.

Tkachukova teč byla 1. gólem ve Stockholmu

První třetina, před níž obstaral slavnostní vhazování legendární detroitský obránce a člen Hokejové Síně slávy Nicklas Lidström, byla herně spíš v režii Red Wings, kteří v ní přetříleli soupeře 13-9, ale paradoxně ji prohráli 0:3.

Detroitu patřil vstup do duelu, ale Senators díky Korpisalovi úvodní tlak soupeře ustáli a hned na začátku první přesilovky sami udeřili. Drake Batherson vypálil a vyražený puk poslal do sítě Tkachuk. Ten samý hráč skóroval i podruhé, když po levé straně protančil do pásma Tim Stützle a poslal mu parádní pas do brankoviště. Tkachukovi stačilo umístit puk zblízka do prázdné branky.

Necelých šest minut před koncem třetiny to bylo už 3:0. Jake Sanderson dostal při hře čtyři na čtyři ideální přihrávku mezi kruhy a rychlou střelou z voleje propálil gólmana Reimera.

Pohoda na ottawských hokejkách byla znát i po přestávce. Josh Norris si v situaci dva na dva vyměnil puk s Mathieu Josephem a poslal ho přízemní střelou do sítě. Jenže pak si celek z kanadské metropole nechal skvěle rozehraný zápas protéct mezi prsty.

Red Wings se poprvé prosadili až v polovině druhé části, čímž však nastartovali velkolepý comeback. Publikum, v němž byla i řada fanoušků z Česka, rozjásal švédský útočník Lucas Raymond, který obral na obranné modré chybujícího protivníka o puk a únik zakončil střelou na vzdálenější tyčku.

Necelé čtyři minuty poté posílil naději na návrat do zápasu David Perron, jenž tělem tečoval střelu Ollieho Määtty od modré tak, že puk proplachtil obloučkem nad Korpisalem přímo do branky.

V hale se poprvé ozvalo hromové skandování "Let's go, Red Wings," jež ukázalo, na čí straně stojí většina švédského publika - mezi ním byl ostatně kromě Lidströma i někdejší slavný detroitský forvard Henrik Zetterberg či další někdejší vynikající forvard Markus Näslund.

Červenobílí ožili a jejich zvýšená aktivita vedla ke snížení na rozdíl jediné branky. Obránce Gostisbehere našel křížem Alexe DeBrincata, jenž z levého kruhu prostřelil finského gólmana Ottawy, za níž ještě v minulé sezoně sám hrával. A 39 sekund nato zkušený bek sám vyrovnal s pomocí ottawského zadáka, který nohou tečoval puk do vlastní branky.

Ve třetí třetině se divoký průběh zakonzervoval, přestože na jejím začátku měli Senators možnost hrát 71 sekund přesilovku pět na tři. Tu však nevyužili a navíc ji svým faulem zkrátil Jakob Chychrun.

Vše tak rozhodlo až prodloužení. A v něm všudybyl Stützle.