Tatar Slafkovsky Pospisil split 73124

Sezóna zatiahla oponu a nastal kľudový režim. Redakcia NHL.com/sk počas leta zostavuje aj rebríčky najlepších jednotlivcov a situácií. Tentoraz sme sa pozreli na najzaujímavejšie góly, ktoré v sezóne strelili slovenskí hokejisti.

-----------------------------------

V základnej časti ich zvládli dať 48. Oproti predchádzajúcej sezóne je to zlepšenie, pretože pred dvomi rokmi malo slovenský podpis 40 presných striel. Dva slovenské góly padli aj v play off, Martin Fehérváry z Washington Capitals dvakrát skóroval v prvom kole proti New York Rangers.

Výraznú zásluhu na medziročnom zlepšení slovenských strelcov má Juraj Slafkovský z Montreal Canadiens, ktorý sa s 20 gólmi prestrieľal na čelo tabuľky. Deväťkrát presne mieril Tomáš Tatar (minulý rok Colorado Avalanche a Seattle Kraken), len o jeden gól menej dal nováčik Martin Pospíšil (Calgary Flames). Trikrát prekonali brankárov súpera Šimon Nemec (New Jersey Devils), Fehérváry a Adam Ružička (Flames).

Dva presné zásahy mal na svedomí aj obranca Erik Černák (Tampa Bay Lightning), ktorý na prvý gól čakal až do 13. februára.

Pozrite sa, ako padlo desať najpozoruhodnejších slovenských gólov v základnej časti 2023-24 v chronologickom poradí:

Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens)

4.novembra proti St. Louis Blues

To čakanie už začínalo byť dlhé. Jednotka draftu 2022 sa v sezóne strelecky presadila až na 11. pokus, keď v presilovej vyrovnal skóre proti Blues na 1:1. Príjemne si tak ozdobil svoj jubilejný 50. duel v NHL, aj keď Canadiens prehrali 3:6.

"Potešil som sa, pretože viem, čo na ľade dokáže," povedal Nick Suzuki o slovenskom spoluhráčovi, ktorý sa vtedy prvýkrát predstavil v jeho elitnom útoku. "Po góle sa mu určite uľavilo a začal hrať oveľa lepšie. Strelený gól v tomto smere vždy pomôže. Som si istý, že teraz pridá ďalšie." správne odhadol kapitán tímu.

Slafkovský skóroval v presilovke a dal prvý gól

Martin Pospíšil (Calgary Flames)

18. novembra proti New York Islanders

Útočník zo Zvolena hral len siedmy duel v NHL a rovno predviedol takúto lahôdku. Pospíšil v súboji s New York Islanders krásne zrýchlil v strednom pásme, dostal sa pred obranu a z ťažkého uhla prekonal Iľju Sorokina. Flames sa v tej chvíli dostali do vedenia 1:0.

Pospíšil si vylepšil bilanciu na päť bodov v úvodných siedmich štartoch po vstupe do ligy, ale jedna vec ho určite nepotešila - Flames padli 4:5 po nájazdoch.

Pospíšil otvoril skóre z brejku

Juraj Slafkovský

9. decembra proti Buffalo Sabres

Prebiehali samostatné nájazdy súboja Canadiens so Sabres a vo štvrtom kole dostal šancu aj útočník z Košíc. Vtedy devätnásťročný Slafkovský sa odvážne rozhodol zabrzdiť pred brankárom Devonom Levim a dotiahol blafák do bekhendu do úspešného konca.

Nájazd slovenského krídelníka rozhodol o úspechu 3:2 v Buffale. "Keď som to vyskúšal minule, tak to nevyšlo, ale dnes už áno," usmial sa v decembri autor rozhodujúceho nájazdu.

Slafkovský rozhodol nájazdy proti Buffalu

Martin Pospíšil

18. decembra proti Florida Panthers

V NHL bol ešte len niekoľko dní, ale už mal na konte tri góly. Ten štvrtý Pospíšil pridal proti neskorším šampiónom z Florida Panthers, ktorých Calgary aj vďaka jeho gólu zdolali 3:1.

Dvadsaťštyriročný forvard sa po prihrávke Nazema Kadriho dostal do brejku, ktorý bekhendom zakončil za chrbát Anthonyho Stolarza. Od tej chvíle už Flames hostí do vedenia nepustili.

Pospíšilov úspešný bekhend proti Floride

Tomáš Tatar (Seattle Kraken)

23. decembra proti Anaheim Ducks

V ten večer ho trochu zatienil Trevor Zegras, ktorý o pár minút neskôr strelil za Ducks 'Michigan'. Skúsený forvard si však miesto v našom rebríčku určite zaslúži. Tesne pred vianočnou pauzou si v záverečnej časti prevzal puk v strednom pásme, nezľakol sa, podržal si puk a bekhendovým blafákom nechytateľne zakončil na bližšiu tyčku bránky Lukáša Dostála.

"Teším sa z tejto šance a hokej je pre mňa znova zábava," priznal Tatar, ktorý odohral len štvrtý duel za Seattle po výmene z Colorado Avalanche. V Anaheime svoju radosť zo zmeny prostredia názorne predviedol a prispel k výhre 3:2.

Tatar bekhendom rozhodol o výhre Kraken

Martin Fehérváry (Washington Capitals)

2. januára proti Pittsburgh Penguins

Washington odštartoval rok 2024 na ľade rivala z Pittsburgh Penguins. Hostia vyhrávali už 2:0, keď si Fehérváry krásne prebral puk na bránkovej čiare, obkrúžil polovicu útočného pásma, udržal si ho modrej a švihom prekvapil Tristana Jarryho, ktorého vyhnal z bránky.

Penguins nepomohla ani výmena v bránkovisku, pretože duel prehrali 3:4 a Fehérváry sa okrem druhého gólu v sezóne mohol radovať aj z výhry.

Fehérváry prekonal Jarryho a zvýšil náskok Capitals

Tomáš Tatar

4. januára proti Ottawa Senators

Kraken nastúpili proti Senators povzbudení päťzápasovej sériou výhier. Šiesty úspech v rade pridali aj vďaka skúsenému Slovákovi, ktorý strelil rozhodujúci gól zápasu na 2:0, pretože Seattle zvíťazil 4:1.

Tatar si v druhej časti nabehol do voľného priestoru medzi obrancami, tesne pred bránkou naznačil strelu, položil brankára Joonasa Korpisala a dotiahol blafák do forhendu do prázdnej bránky. Prvý Tatarov gól v kalendárnom roku 2024 bol na svete.

Tatar krásne zakončil prienik a zvýšil náskok

Šimon Nemec (New Jersey Devils)

5. januára proti Chicago Blackhawks

Na svoj druhý gól v NHL vtedy čakal už takmer mesiac a na streleckú listinu sa vrátil na domácom ľade. Nemec v šiestej minúte tretej tretiny zápästím vypálil z pravého kruhu za brankára Arvida Soderbloma. Na slovenský talent sa okamžite vrhli spoluhráči, ktorí v tej chvíli vyrovnali súboj s Blackhawks na 2:2. Aj Nemcov gól ich nabudil, pretože duel nakoniec ovládli 4:2.

"Dokáže brániť veľkých hráčov, tých najlepších. Robí to fyzickou hrou," chválil slovenského zverenca Lindy Ruff, vtedajší tréner Devils.

Nemec vyrovnal skóre zápasu na 2:2

6. februára proti Washington Capitals

Nastúpil po dlhšej hernej prestávke po Zápase hviezd, ale vôbec to na ňom nebolo vidieť. Slafkovský v tretej tretine zvýšil náskok už na 4:1, keď sa presadil zápästím z ľavého kruhu.

"Som rád, že mi to tam začalo padať," tešil sa vtedy forvard z Košíc. "Dodáva mi to sebavedomie a hrá sa mi oveľa lepšie," priznal Slafkovský, pre ktorého bola výhra nad Washingtonom 5:2 prvým dvojgólovým zápasom od vstupu do NHL.

Slafkovského dva góly proti Capitals

24. februára proti Edmonton Oilers

Prebiehala desiata minúta súboja Flames s Oilers. Hostia z Calgary v Bitke o Albertu viedli 1:0, keď Flames využili chybu Oilers v striedaní a slovenský forvard po prihrávke Connora Zaryho zápästím zamieril presne nad horné rameno Jeffa Skinnera.

Flames sa dostali do vedenia 2:0, ktoré aj vďaka šiestemu gólu v NHL v podaní slovenského útočníka dotiahli k víťazstvu 6:3.