Boston si výhrou 5:1 vynutil sedmý zápas

O vítězi Stanleyova poháru rozhodne až sedmý zápas. Boston nedovolil St. Louis využít mečbol na premiérový triumf a po vítězství na ledě soupeře v Enterprise Center 5:1 vyrovnal sérii na 3:3 na zápasy.

Český útočník David Pastrňák k tomu přispěl gólem a asistencí, centr David Krejčí zaznamenal přihrávku.

Pastrňák navýšil náskok Bruins po přihrávce Marchanda

St. Louis Blues - Boston Bruins 1:5 (stav série: 3:3)
St. Louis nastoupilo bez útočníka Ivana Barbasheva, který dostal jednozápasový trest za nedovolený zákrok na hlavu útočníka Marcuse Johanssona ze čtvrtečního pátého utkání. Ve čtvrtém útoku jej nahradil Robert Thomas.
V sestavě Bostonu nastoupil i podruhé za sebou se zlomenou čelistí kapitán Zdeno Chára, ale i kouč Bruce Cassidy měnil sestavu. Místo sedmi beků nasadil tradičních šest a na tribuně zůstal Steven Kampfer. Vrátil se ke kompletním čtyřem útočným formacím a zařadil nově Karsona Kuhlmanna.
První šanci domácích Blues měl ve třetí minutě Tyler Bozak a vzápětí se Boston ubránil i při vyloučení Seana Kuralyho, při kterém Tuukka Rask vychytal Braydena Schenna. I při přesilovce Bruins po Schennově faulu měl velkou šanci Ryan O'Reilly, který se dostal do úniku, ale puk mu utekl a nezakončil.
Navíc O'Reilly o chvíli později vyhodil nešťastně puk z vlastního obranného pásma do hlediště a hostů se naskytla přesilová hra pěti proti třem, kterou po 21 sekundách využili. Pastrňák ideálně nabil na pravý kruh Bradu Marchandovi a nejproduktivnější hráč play off zamířil do odkrytého prostoru branky.

Marchand otevřel skóre v přesilové hře

Jordan Binnington si potom poradil se střelou Davida Krejčího. Vyrovnat mol v 19. minutě David Perron, ale Bostonu pomohla tyč. Bruins se ubránili i na přelomu úvodního a druhého dějství při Chárově vyloučení. I díky tomu, že Rask hned po pauze vytěsnil lapačkou pokus Vladimira Tarasenka.
V 25. minutě unikal Danton Heinen, ale v zakončení mu zabránil přizvednutím hokejky Alex Pietrangelo. Sérii velkých šancí měli Blues v polovině druhé části při Marchandově vyloučení a Rask držel nadále čistý štít.
Po přihrávce Pata Maroona minul Colton Parayko, potom trefil Pietrangelo tyč a puk odražený od Raskových zad stihl odpálit ze vzduchu Charlie McAvoy a gólman Rask záda McAvoy odpálil. Gólman Rask si poradil i s možností O'Reillyho. Činil se i Binnington, jenž zabránil ve snížení Jakeovi DeBruskovi a těsně před přestávkou i Pastrňákovi.
V čase 42:31 se už Bruins dočkali. Carlo nahodil puk od modré čáry, puk nabral o led nečekaný odraz a zapadl k tyči, protože Binnington na něj nedosáhl pravým betonem ani vyrážečkou.
[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]
V 51. minutě po akci Krejčího trefil z pozice za pravým kruhem přesně protější horní roh branky Kuhlman. Třiadvacetiletý nováček, který nastoupil poprvé od 30. dubna, se v sedmém utkání play off vstřelil premiérovou branku.
Za 106 sekund snížil O'Reilly, jehož střelu z levého kruhu zachytil Rask levým betonem až těsně za brankovou čárou, což potvrdil videozáznam. V 55. minutě po Marchandově přihrávce uspěl sám před Binningtonem Pastrňák a 139 před koncem při hře St. Louis bez brankáře dovršil výsledek Chára.
Krejčí byl vyhlášen za svůj výkon třetí hvězdou utkání.
"Jen myšlenka, že by to dnes mohlo skončit, byla děsivá. Udělali jsme všechno, aby to tak nebylo. Když se potřeba, dáme se vždycky dohromady. Toto byl dobrý příklad. Jsme nadšení, že máme šanci hrát zápas číslo 7," řekl obránce McAvoy.
"Kdybyste mi řekli před čtyřmi měsíci, že budeme hrát ve finále sedmým zápas, myslím si, že bych to bral," připomněl kouč Blues Craig Berube dobu, kdy byl jeho tým poslední v celé soutěži. "Hrajeme venku velmi dobře. Vyhráli jsme tam v této sérii dvakrát, takže si věříme."
"Beru to na sebe, že hráli pět na tři. Dodalo jim to sebevědomí a vstřelili klíčový gól," litoval O'Reilly.
Rask přispěl k vítězství 28 úspěšnými zákroky a vylepšil si bilanci v utkáních venku v tomto play off na osm vítězství a tři porážky. Byl vyhlášen první hvězdou utkání. "On je hlavním důvodem toho, že jsme v této pozici," chválil Bergeron dvaatřicetiletého finského gólmana. "Drželi jsme se věcí, které se nám dařily poslední tři zápasy a využili jsme naše šance," doplnil.
"Byl to vyrovnaný zápas. V takových je ale potřeba chodit trošku víc před branku a vytvořit tam víc vzruchu. Podíváme se na zápas a uvidíme, co můžeme změnit a připravíme se na zápas číslo 7," uvedl kapitán St. Louis. Alex Pietrangelo.
Sedmý zápas rozhodne ve finále Stanley Cupu celkově posedmnácté od roku 1939, kdy byly sérii na čtyři vítězné zápasy zavedeny. Bude to poprvé od roku 2011, kdy právě Boston slavil triumf po vítězství na ledě Vancouver Canucks 4:0. Poprvé se bude hrát sedmý finálový duel v Bostonu.
"Věříme si. Hrajeme venku skvěle. Možná je toto náš příběh, že to musíme dovršit venku," prohlásil útočník Blues O'Reilly.