V Praze mu to nevyšlo. Ale teď už ano.

Jiří Kulich zaznamenal svůj premiérový gól v NHL! Český útočník povedenou tečí skóroval proti Columbus Blue Jackets. Ale když o životním zážitku mluvil, nebyl příliš rozradostněný.

Jeho Buffalo Sabres totiž prohráli 4:6 a prožívají velmi rozpačitý vstup do sezony.

"Je hezké, že jsem vstřelil první gól. Splnil se mi sen. Ale jinak je to těžká porážka," vykládal dvacetiletý útočník, pro kterého to byl i první bod v zámořské kariéře. Potřeboval na to pět utkání.

Když Sabres v rámci NHL Global Series odstartovali sezonu v O2 areně, v prvním utkání v akci chyběl. Zahrál si až ve druhém duelu, který mu však příliš nevyšel a sám mluvil o tom, že není spokojený.

Premiérová trefa přišla na ledě Blue Jackets. V čase 37:29 vložil hůl do střely Dylana Cozense a snížil v tu chvíli na 2:3. Na první pohled se mohlo zdát, že při teči měl hokejku příliš vysoko, sám přiznal, že si nebyl úplně jistý.

Kulich tečoval Cozensovu střelu a dal svůj první gól v NHL

"Byl jsem trochu nervózní," popisoval dlouholetý mládežnický reprezentant, který slavil s dvacítkou stříbro na juniorském šampionátu v roce 2023. Nakonec si mohl oddychnout, všechno bylo v rámci pravidel.

Jeden ze spoluhráčů mu okamžitě přivezl puk. I jeho parťákům rychle došlo, o jak významný moment se jedná. "Byl jsem před brankou a jenom jsem do toho dal hokejku. Jednoduchý gól," popisoval útočník, kterého si Sabres vybrali v draftu před dvěma lety v prvním kole, celkem jako 28. v pořadí.

Cesta do sestavy pro něj ale byla trnitá, Sabres mají plno talentovaných mladých hráčů. Kulich doufá, že teď přichází i jeho čas. Proti Columbusu hrál ve druhé formaci vedle centra Cozense ještě s dalším mladíkem - Zachem Bensonem, jemuž je devatenáct, je tedy ještě o rok mladší než Kulich.

V minulých zápasech občas nakoukl i do elitní formace, kde nahradil německého útočníka JJ Peterku, jenž nemohl hrát kvůli otřesu mozku, který utrpěl při pražském dvojzápase.

Když o utkání, které bude mít vždycky čestné místo v jeho vzpomínkách, mluvil, tak Kulich příliš nejásal. I jeho drásalo, že Buffalo opět prohrálo. Podruhé v řadě, celkově popáté ze šesti utkání.

Už po dvaceti minutách Sabres prohrávali 0:2. "Nebyla to nejlepší třetina. Prohráli jsme téměř každý souboj. Takže jsme museli něco změnit, ale bylo už pozdě," popisoval Kulich, jenž se před odchodem do zámoří zoceloval v extraligových Karlových Varech.

V minulé sezoně odehrál za Sabres jediné utkání, zbytek sezony strávil na farmě. V 57 zápasech posbíral 45 bodů (27+18).

"Pokud chceme být úspěšnější, musíme být lepší v soubojích o puk," všímá si český útočník. Buffalo prožilo úspěšnou přípravu, soupeře dokázalo porážet hlavně skvělými výkony v posledních třetinách.

Ovšem vstup do sezony se nese v opačném duchu. Sabres strádají.

Podruhé v řadě inkasovali šest gólů. Nejdřív od Pittsburgh Penguins, teď od Blue Jackets. "Byla to drsný večer pro naše obránce," připustil kouč Lindy Ruff. Ten se vrátil po jedenácti letech na střídačku klubu svého srdce, jenže nezažívá s ním vydařený vstup do ostré sezony.

Fantilli po střele Werenského dorazil puk do odkryté branky

Už v Praze Sabres dvakrát prohráli s New Jersey Devils. Ze šesti utkání se jim podařilo vyhrát pouze jednou. Paradoxně to bylo proti Florida Panthers, obhájcům Stanley Cupu.

Na ledě Blue Jackets se hostům nejlépe vydařila druhá třetina, kterou dokonce vyhráli. Z kabiny šli s tím, že prohrávali pouze 3:4. Jenže hned v patnácté sekundě inkasovali a z toho otřesu už se nevzpamatovali.

"Tohle byl pro nás těžký moment," uznal trenér Ruff.

V tu dobu se naopak domácí dostali do rozhodujícího trháku. "Hráčům jsme říkali, aby dělali správné věci. A následně jsme vstřelili dva góly, protože jsme ty správné věci dělali," popisoval Dean Evanson, kouč Blue Jackets.

Columbus stihl odehrát čtyři zápasy a má vyrovnanou bilanci. Dvě výhry a dvě porážky.