kase-fans-040218

Po prvních dvou měsících sezony to s týmem Anaheim Ducks nevypadalo vůbec dobře. Mužstvo, které mělo být jedním z favoritů Pacifické divize, sužovala zranění a potácelo se ve spodních patrech Západní konference. Ještě na začátku prosince v ní bylo třetí od konce.
I v krizovém období se však hokejisté Anaheimu udrželi na dosah elitní osmičky a po Novém roce do toho řádně šlápli. Od 1. ledna mají bilanci 23-11-5, z posledních devíti utkání jich sedm vyhráli a navzdory zběsilé honičce mezi týmy na hraně postupu se vyšvihli na třetí místo Pacifické divize.

Tři zápasy před koncem měli náskok jednoho bodu na Los Angeles Kings, dvou na Colorado Avalanche a tří na St. Louis Blues - první tým pod čarou postupu, byť ten má ještě na zmiňovanou trojici zápas k dobru.
Ne, Ducks rozhodně ještě nejsou v suchu, může to být boj až do konce. Ale po mizerném podzimu jsou rozhodně na dobré cestě a účast v play off mají ve svých rukou.
Jedním z hrdinů současného tažení je i Ondřej Kaše. Křídlo třetí formace je platným hráčem v mnoha ohledech, navíc dokáže dávat důležité góly.

Tak jako v prodloužení nedělního duelu s Coloradem, v němž dvaadvacetiletý mladík dokonal týmový obrat z 1:3 na 4:3 a zasloužil se tak o bod, který měl vlastně tuplovanou cenu - kdyby ho získali Avalanche, soupeře by v tabulce dohnali, kdežto takhle jsou mezi oběma celky dva body.
"Dokázali jsme vyrovnat a Kaše předvedl v prodloužení skvělou akci. Díky tomu máme důležitou výhru. Velké body," těšilo kouče domácích Randyho Carlylea.
Z provedení vítězné branky bylo vidět, jaké sebevědomí nabral odchovanec Kadaně a Chomutova během své druhé sezony v NHL. Coby pravák najížděl v prodloužení do situace dvou na jednoho s obráncem Joshem Mansonem. Kaše si místo přihrávky pokryl puk, obešel bránícího Samuela Girarda drzou stahovačkou a bleskově dloubl černou gumu k bližší tyči nad rameno brankáře Jonathana Berniera.
Parádní akce jako kdyby demonstrovala velkou devizu celkého týmu - psychickou sílu a odolnost. Comeback v zápase s Coloradem nebyl náhodný, Anaheim prohrával ve všech pěti posledních zápasech, několikrát dokonce o víc než jeden gól. Přesto dokázal čtyři z nich srovnat a dovést do prodloužení a tři v něm dokonce vyhrát.
"Máme výhodu, že tenhle celek je zkušený. Má zkušenosti z play off, ví, jak jednat pod tlakem. Kluci vědí, jak v takových situacích hrát," uvedl Carlyle.
Více k tématu: [Týmy přepínají do módu play off. A tresty se kupí]
Ducks nechyběli ve Stanley Cupu z posledních pěti let ani jednou. V roce 2014 se dostali do druhého kola a v letech 2015 a 2017 až do finále konference. To loňské proti Nashville Predators (2:4 na zápasy) už zažil i Kaše, jenž se od té doby stal nedílnou součástí anaheimské sestavy.
V minulém ročníku se možná až překvapivě rychle chytil, odehrál 53 zápasů s pěti góly a 15 body na kontě. A v tom současném se zařadil ke stálicím kalifornského celku. V 63 startech dal 19 branek a nasbíral 37 bodů, což znamená čtvrté nejvyšší číslo v mužstvu. Na to, že v počtu minut na zápas (13:56) je v týmu až 18. a nemá ani tolik času na přesilovce jako zkušenější opory, je to skvělý výsledek.
"Je to velký talent," uznal mazák Ryan Kesler. "Víme, jak je dobrý a co všechno s pukem dovede. Dělá právě takové věci," poukázal na Kašeho vítězný gól. "Každý večer předvede něco šíleného."
Anaheim má před sebou poslední tři zápasy základní části a nemá tak těžký los jako jeho konkurenti Los Angeles, Colorado a St. Louis, kteří hrají dílem proti sobě a dílem proti silným soupeřům. Ducks čekají doma týmy Minnesota Wild a Dallas Stars a poté si zahrají na ledě posledního týmu Západní konference Arizona Coyotes.
Kašemu zase chybí jediný gól k dosažení mety 20 branek za sezonu, která je jakousi hranicí pro uznávaného střelce. Každopádně se ho netýká pověra o druhé sezoně, která bývá slabší než ta premiérová. Naopak, s každým zápasem se cítí jistěji, jako rostlina, jež zapouští kořeny hlouběji a hlouběji do kalifornské sprašové půdy.

"Hlavním faktem je, že už jsem hrál NHL minulou sezonu. Že jsem věděl, co mám čekat," vyprávěl v zimě. "Cítím se líp tady v týmu celkově, cítím se líp s angličtinou. Trochu jsem taky pozměnil styl hry, začal jsem víc střílet, víc to rvát do brány. Dal jsem díky tomu dva tři šťastné góly, i to k tomu patří. A to mi samozřejmě pomohlo."
Ještě není hotovo, ale všechno nasvědčuje tomu, že Anaheim v play off znovu chybět nebude. Až tyhle nelítostné souboje začnou, sledujte v zápasech brzkého rána středoevropského času pravé křídlo třetí formace s číslem 25.
Nudit se u jeho akcí to rozhodně nebudete.