Další důležitý krok směrem k postupu z prvního kola play off Východní konference udělal celek Pittsburgh Penguins, který vyhrál na ledě týmu Philadelphia Flyers přesvědčivě 5:0 a v sérii se ujal vedení 3:1 na utkání. Navázal tak na nedělní triumf 5:1 z arény soupeře.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 0:5 (Stav série: 1:3)
Výrazně na stranu Pittsburghu začíná být nakloněná série proti Philadelphii. Penguins rozmontovali soupeře v jeho hájemství 5:0 a chybí jim jediný triumf k postupu do dalšího kola. Jednou asistencí se na výhře Pittsburghu podílel útočník Dominik Simon, který naskočil v první formaci se Sidneym Crosbym a Jakem Guentzelem.
"Bojovali jsme tvrdě, bohužel jsme nebyli dostatečně dobří," prohlásil kapitán Flyers Claude Giroux. "Do příštího utkání to musíme změnit."
Pittsburgh vykročil za výhrou už v první třetině. V čase 4:33 udeřil v přesilové hře Evgeni Malkin, o deset minut později se po jeho přihrávce trefil Phil Kessel.
Když pak v čase 28:04 skóroval obránce Kris Letang, zdálo se být o osudu duelu rozhodnuto. Domácí Flyers na nepříznivý vývoj utkání reagovali výměnou brankáře, do branky se místo Briana Elliotta postavil Michal Neuvirth. Ani český gólman ale ofenzivu Penguins nezastavil.
Po necelých třech minutách se totiž prosadil kapitán Sidney Crosby, pro kterého to byl už 173. bod v play off v kariéře. Crosby tím překonal historické maximum klubu, které držel legendární Mario Lemieux.
"Je spousta rekordů, které nikdo ani nemůže ohrozit. Mám proto radost, když se mi nějakému povede přiblížit nebo ho dokonce vyrovnat," usmál se Crosby.
V závěrečném dějství pečetil výhru hostů Riley Sheahan. Gólman Matt Murray předvedl 26 úspěšných zákroků a oslavil druhé čisté konto v sérii.
"Nedařilo se nám procházet středním pásmem, nebyli jsme schopní na soupeře pořádně zatlačit," litoval obránce Flyers Andrew MacDonald. "Je těžké se prosadit, když pořádně nehrajeme v útočném pásmu."
Společně s Crosbym si dva body za gól a asistenci připsal i Phil Kessel a Evgeni Malkin. Ruský útočník odehrál už 48. duel v play off, ve kterém nasbíral dva a více bodů.
Dorovnal tím zápis Petera Forsberga a aktuálně ztrácí dva duely na Jaromíra Jágra. Maximum pak drží Jarri Kurri, jenž takových duelů absolvoval 60.
V dresu hostů naskočil poprvé v sérii Dominik Simon. Na ledě strávil přes 12 minut, stihl celkem 20 střídání, jednu asistenci a dva plusové body v hodnocení účasti na ledě.
Další zápas: Pátek 20. dubna (sobota 21. dubna 1:00 SELČ) v Pittsburghu.