czech voracek 0523

Dlouho to dřelo, ale nakonec se česká mašina rozjela a po výhře 5:1 nad Německem slaví národní tým první postup do semifinále mistrovství světa IIHF od roku 2015, v němž se stejně jako tehdy v Praze střetne s Kanadou. Reprezentanti urvali ve čtvrtek večer v Bratislavě výhru čtyřmi góly ve třetí třetině, ten vítězný dal v čase 44:19 dorážkou vlastní střely kapitán Jakub Voráček.

Dvougólové čtvrtfinále prožil Jan Kovář, který vsítil jak první gól utkání, tak ten poslední do prázdné branky a navíc si připsal asistenci. Trefili se i Dominik Kubalík a Ondřej Palát. Patrik Bartošák kryl v české brance 21 střel a inkasoval jednou po vlastní chybě v rozehrávce od Franka Mauera.
Německý gólman Philipp Grubauer si připsal 29 zákroků, největší hvězda jeho mužstva Leon Draisaitl se bodově neprosadil.
"Určitě to dlouho nebyl náš ideální zápas. Měli jsme nohy v písku. Věděli jsme ale, že to urveme vůlí. Že když zůstaneme u naší hry, tak góly prostě dáme. Byli jsme trpěliví a padlo to tam," hodnotil Voráček podle iDNES.cz.
Svěřenci kouče Miloše Říhy, který před čtvrtfinále posadil Jakuba Vránu a do sestavy vrátil Filipa Chytila, na soupeře vlétli a po šesti minutách měli střeleckou převahu 8-0. Jenže gól nedali a Němci se postupně osmělovali, až zcela vyrovnali hru a vedle pevné obrany vlastní modré čáry přidali i tlak v útočném pásmu.
České šance likvidoval Grubauer, i on si ale vybral slabší chvilku, když v čase 33:41 propustil střelu Kováře z poměrně velké dálky. Po Mauerově odpovědi dvě a čtvrt minuty před sirénou šly oba týmy do druhé pauzy za stavu 1:1 a Češi nečinili kvůli nervozitě na hokejkách a nepřesnostech v rozehrávce i souhře dobrý dojem.
Watch: Youtube Video
Ve třetí třetině však Voráček zavelel k výhře nadvakrát proměněným brejkem v čase 44:19 a od té doby se hra výběru kouče Miloše Říhy zvedla. Kubalík necelých devět minut před koncem dodal národnímu týmu klid parádní střelou do horního růžku a minutu a půl po něm se před brankou po zvláštním odrazu puku od mantinelu zblízka prosadil Palát.
Němci zkusili i za stavu 1:4 hru bez gólmana, ale v té se jim nedařilo soupeře zatlačit a po několika možnostech skórovat do jejich opuštěné branky využil tu svou Kovář.
"Jsme rádi, ale tím to nekončí. Nemůžeme být v euforii, nepodali jsme dobrý výkon. O víkendu musíme být lepší!" burcoval dvougólový střelec podle hokej.cz. "(Kanada) má velice silný tým plný skvělých hráčů. Teď se zaradujeme, ale hned se musíme chystat na další zápas. Chceme (medaili). Jdeme do dalšího zápasu a porveme se o finále."
Kanada otočila thriller gólem v poslední sekundě
V poslední možné chvíli zachránil velký favorit své postupové naděje a nakonec prošel do semifinále. Kanada prohrávala se Švýcarskem v závěru třetí třetiny 1:2, jenže pouhé čtyři desetiny sekundy před sirénou dokázal vyrovnat Damon Severson a po pěti minutách prodloužení vystřelil svým druhým gólem v zápase výhru 3:2 Mark Stone.
Švýcaři, kteří loni získali stříbro, tak odjíždějí z Bratislavy s nesmírným pocitem zklamání. Duel měli skvěle rozehraný, dvakrát v něm vedli: nejprve po trefě Svena Andrighetta z času 18:06, na níž pět minut po přestávce odpověděl Stone, a poté díky gólu Nica Hischiera z poslední minuty druhé třetiny.
Tlak Kanady se stupňoval, jenže soupeř dokázal kvalitní obranou s Leonardem Genonim za zády (celkem 39 zákroků) dlouho vzdorovat. Když už se ale zdálo, že dotáhne duel k překvapivému vítězství, doklouzal puk po Seversonově střele za brankovou čáru a těsně vyhrál souboj s časem pro Kanadu, což potvrdilo i dlouhé zkoumání u videa.
Nabuzený zámořský tým pak ovládl i prodloužení, ve kterém se po milimetrové přihrávce Pierre-Luca Duboise prosadil znovu Stone. Útočník Vegas Golden Knights se dvěma góly dostal na celkových sedm a zařadil se tak k nejlepším střelcům na šampionátu.
Rusové si poradili s Američany
Souboj těžkých vah zvládlo na turnaji dosud neporažené Rusko hlavně díky výbornému nástupu v první třetině. Američané se probrali pozdě, mohutně kousali, ale nakonec rozjetého soupeře nedotáhli. Sbornou, kterou v semifinále čeká Finsko, vedl za výhrou tříbodový obránce Mikhail Sergachev a se stejným počtem bodů také forvard Nikita Gusev.
Gusev otevřel skóre dorážkou hned po 67 sekundách hry a když přidl přesilovkovou trefu v čase 15:47 Sergachev, vypadalo to s Američany zle. Byli pomalejší, jejich ofenziva se ztrácela v naivních kličkách. Jenže 142 sekund po přestávce oživil jejich naděje obránce Brady Skjei, jehož střela se po teči dostala do horního růžku branky Andreie Vasilevskiyho (celkem 29 zákroků).
Ve druhé třetině se tým USA značně zlepšil, srovnal s Rusy krok a šance se střídaly na obou stranách. Góly však přišly až ve třetí části. Nejprve zvýšil Kirill Kaprizov, v čase 45:53 kontroval Noah Hanifin a 69 sekund nato Rusko znovu odskočilo díky Mikhailu Grigorenkovi.
Necelé tři minuty před koncem však při hře bez brankáře Coryho Schneidera (39 zákroků) využil nádhernou přihrávku Patricka Kanea jeho klubový spoluhráč z Chicago Blackhawks Alex DeBrincat a Američané byli znovu ve hře. Následně je poškodil rozhodčí, když při rodící se velké šanci Jamese van Riemsdyka chybně odpískal ofsajd ve chvíli, kdy do vlastního pásma zavezl puk ruský hráč. Poté měla sborná několik šancí skórovat do prázdné branky a nakonec se výběr USA vlastním zakázaným uvolněním připravil o další možnost hrát v šesti.
Do semifinále tak postoupilo mužstvo, jež bylo přece jen větším favoritem. Naopak skončil tým, který mezi favority také patřil - na papíře USA nedaly dlouho dohromady tak silný výběr. Celkový výsledek si však zkomplikoval už ve skupině, kde kvůli prohře se Slováky i s Kanadou skončil ve skupině čtvrtý a pro start play off dostal asi nejtěžšího možného soupeře.
Finové udolali Švédy v prodloužení
Napínavé severské derby skončilo až v prodloužení, v němž po minutě a 37 sekundách rozhodl o výhře Finů 5:4 Sakari Manninen. Švédové přitom ještě minutu a půl před koncem třetí třetiny vedli, jenže pak vyrovnal Marko Anttila.
Výběr nabitý hráči NHL s hvězdami jako Henrik Lundqvist, John Klingberg, Oliver Ekman-Larsson, William Nylander či Gabriel Landeskog tak na zlatý hattrick nedosáhne, obhájci titulu z posledních dvou let končí ve čtvrtfinále.
Na začátku druhé třetiny přitom Švédsko vedlo góly Klingberga, Patrica Hornqvista a Eliase Petterssona 3:1 (za Finy se hned v 60. sekundě zápasu trefil Niko Mikkola). Petteri Lindbohm a Jani Hakanpaa však ještě do poloviny duelu srovnali skóre a i když 25 sekund před sirénou dostal Švédy znovu dopředu Erik Gustafsson, velký tlak ve třetí části nakonec v jejím závěru vedl k vyrovnání.
Finové pak svou střeleckou převahu v poměru 32-18 přetavili i ve vítězný gól a po euforii z vyřazení největšího rivala se mohou chystat na semifinále s Ruskem.