point 3/14

Najprv zúčtovanie s Philadelphia Flyers za debakel 2:6 z konca februára. A nie hocijaké. Tampa Bay Lightning v sobotu pred svojimi fanúšikmi deklasovali Flyers 7:0. Koncert. Fantázia.

Potom mali niekoľko dní na dobytie bateriek a nastúpili až vo štvrtok. Opäť v prostredí domovskej Amalie Areny. V ceste im tentoraz stáli New York Rangers, jeden z najlepších tímov doterajšieho priebehu sezóny. Lightning na to vôbec nebrali ohľad a po ďalšej ofenzívnej smršti zvíťazili 6:3.

Akoby si tím okolo Jona Coopera povedal, že balansovania na hrane už bolo dosť. Skrátka ideme na to, vyrazíme za istotou postupu a naladíme sa na režim play off, ktorý je chtiac-nechtiac odlišný od základnej časti. Alebo aspoň od jej väčšiny.

Posledné dve vystúpenia znamenali jasný signál, že tento tím na stretnutí šestnástich klubov v bojoch o Stanley Cup neplánuje chýbať. Že ho nedávno dvakrát za sebou získali a predminulý rok hrali finále? Že to dostatočne nechcú? S tým na Lightning nechoďte.

"Toto je partia, ktorá sa určite veľmi chce dostať do play off. A verí, že sa jej to môže podariť," uviedol po výhre nad Rangers tréner Cooper. "V skorších fázach sezóny - s toľkými novými tvárami - by som si asi myslel, že také zápasy môžeme prehrať, ale keď už do konca ostáva len dvadsať a menej zápasov (základnej časti), tento tím nachádza cesty, ako vyhrať aj takéto duely."

Paradoxom je, že práve Rangers by mohli na tím z Floridy vyjsť už v úvodnom kole vyraďovacích bitiek. Aj keď sa ešte môže veľa zmeniť a dlhodobá fáza sa ešte nekončí, keby sa to naozaj stalo, tak si Lightning získali rešpekt. A možno do radov súpera aj zasiali semienko pochybnosti.

Spočiatku to tak nevyzeralo. Niekoľko dní oddychu akoby mužstvu skôr uškodilo. Artemij Panarin a Braden Schneider určili výsledok prvej tretiny, ktorá sa skončila výsledkom 2:0 pre hráčov z Manhattanu.

Rovnaký stav trval aj v čase, keď sa rozbehla 33. minúta. A potom sa začal kolotoč. Naplno zabral Brayden Point, ktorý akoby chcel ostať verný svojmu menu - pripisoval si jeden bod za druhým.

Zdá sa takmer neuveriteľné, ale dvadsaťosemročný center nazbieral spolu šesť bodov! Pripísal si hetrik nielen v góloch, ktorý bol jeho tretí v sezóne a štvrtý v kariére, ale aj v prihrávkach. Bol tak pri kompletne všetkých góloch svojho tímu. A zaradil sa k rekordérom klubu. Rovnako ako on v minulosti zariadili šiestimi bodmi aj Doug Crossman (7. novembra 1992) a také Nikita Kučerov (24. novembra 2023).

"Toto je naozaj cool," vyhlásil Point, ktorý najprv znížil na 1:2, v 44. minúte vyrovnal na 3:3 a v 55. zavŕšil hetrik gólom na 5:3. "Toto bol skrátka jeden z večerov, keď to vyzerá, že funguje úplne všetko."

Do týchto výšin však možno nakopol aj jeho formáciu s Kučerovom a Brandonom Hagelom na krídlach práve zlý vstup do zápasu. Hagel síce nebodoval, ale Kučerov zaznamenal skvelých 1+4.

"Náš útok začal zápas tak, že sme mali bilanciu -2," pripomenul Point. "V hre pritom boli nesmierne dôležité body. A my bojujeme o play off. Vzali sme si to osobne a nechceli sme tím potopiť."

Z ich odpovede táto zodpovednosť vyslovene sršala.

"Mám pocit, že to po prvej tretine zobrali trochu osobne...," všimol si kapitán Steven Stamkos. "Hlavy si však nastavili tak, aby boli schopní zareagovať a zápas otočiť - 'Pointer' šesť bodov, 'Kuch' päť. Tí dvaja nepatria medzi najlepších hráčov na svete len tak pre nič, za nič. A dnes to predviedli."

To všetko proti tímu, ktorý v predchádzajúcich 180 minútach zaznamenal tri výhry a inkasoval len jeden gól.

"Ja si pritom nemyslím, že by sme im ponúkli veľa šancí," poznamenal tréner porazených Peter Laviolette. "Ale v tíme majú niekoľko mimoriadne nebezpečných hráčov a tí nás dokázali zraniť."

Lightning (celková bilancia 35-25-6) sú zatiaľ ďaleko od toho, aby už mohli spriadať plány na play off. Ak však budú Erik Černák a spol. pokračovať v podobnom naladení, tak v ňom nemôžu chýbať. Bez ohľadu na občasné reči o tom, že tím plný veteránov zaostáva za tempom mužstiev nabitými mladíkmi. Odpoveď prináša aj bilancia 16-8-1 z posledných 25 štartov a druhý najvyšší priemer v počte strelených gólov v tomto období (3,76).