Fleury

Inkasoval tři góly během šesti minut a devíti vteřin třetí třetiny a ze zápasu se ještě stalo drama, přesto byl Marc-Andre Fleury zase klíčovou postavou Vegas Golden Knights v pátém zápase série proti San Jose Sharks. Tým z města hazardu už nakukuje do finále Západní konference a vděčí za to i dalšímu oduševnělému výkonu svého gólmana.

Po čtvrtém utkání, v němž Sharks vyhráli 4:0, si přitom jeho hráči pochvalovali, jak Fleuryho odčarovali.
"Taky to není žádný Superman. Je dobře, že jsme mu dali pár gólů," liboval si útočník Tomáš Hertl a jeho spoluhráč z formace Logan Couture se radoval, že Fleury konečně nechytil střelu, na kterou viděl...
Jenže v domácí T-Mobile Areně byl gólman Vegas opět tím hráčem, o kterého se zbytek týmu může opřít. Ačkoli do prvotních potíží se dostal i vlastní vinou. Ještě za stavu 0:0 jeho vyhození po mantinelu zastavil tělem Couture, okamžitě nahrál Mikkelu Boedkerovi, ale Fleury svou chybu odčinil lapačkou. To byl klíčový zákrok.

Hned po něm totiž aktivitu převzali domácí a do brankoviště Martina Jonese vozili jeden smrtonosný náklad za druhým, zatímco na opačné straně se Fleurymu dařilo držet dlouho nulu i při těch největších možnostech Sharks.
Na začátku třetí třetiny se před domácím brankářem zjevil Hertl, jeho klička byla efektní a zdálo se, že i efektivní, jenže Fleury stačil do střely záhadně vložit vyrážečku a šanci k úžasu diváků překazil. V následné přesilovce hostů pak skokem přikryl i puk poskakující v brankovišti.
"Díky těm přesilovkám na začátku třetí třetiny se ještě dokázali vrátit do hry," mínil Fleury, když hodnotil páté utkání. "Ale to se dalo čekat, že se nevzdají, mají moc dobrý tým," dodal brankář Golden Knights.
Pak totiž přišla pasáž, při níž rozjíveným fanouškům Vegas začal mrznout úsměv na rtech. Labancova rána pod horní tyčku, Hertlova pohotová dorážka, Boedkerovo vyšťourání puku a rázem to bylo jen o gól a do konce základní hrací doby chyběly více než čtyři minuty.
"Nemůžeme si ale myslet, že začneme hrát v posledních deseti minutách a ještě jim dáme čtyři góly. V minulých třech zápasech jsme si vedli výborně, ale tentokrát jsme začali jako v tom prvním. Za dvě třetiny jsme si nevypracovali vůbec nic," hněval se Hertl.
Více k tématu: [Hertl velel stíhací jízdě, Sharks ale prohráli 3:5]
"Stačila ale jedna přesilovka a dostalo je to na koně. Z toho se musíme poučit," tvrdil domácí útočník James Neal.
"Já si ale vůbec nemůžu stěžovat, bránili jsme dobře a ze strany kluků to byl vynikající zápas," prohlásil s obvyklým úsměvem Fleury.
Jeho výkony v letošním play off jsou však až nad očekávání dobré. Taková čísla v době působení v Pittsburgh Penguins ve vyřazovací části nikdy neměl. Pouze při cestě do finále v roce 2008 stlačil Fleury průměr obdržených branek pod číslo dvě, naopak úspěšnost zákroků mu vylétla nad 93 procent.
Jenže co je to proti letošním cifrám, kdy má průměr 1,68 branky na zápas a úspěšnost 94,6 procenta. K tomu přispělo i 27 pátečních zákroků.
V play off nepříliš ostřílení hráči ligového nováčka si v klíčovém souboji počínali nad očekávání a Fleuryho jistý výkon z nich sejmul předzápasový tlak.
"Od začátku jsme se na ně vrhli, měli jsme rychlost i sílu a všechny čtyři lajny do toho šláply," pochvaloval si gólman a samozřejmě byl nadšený i z bouřlivé atmosféry...
Teď zbývá Vegas už jen jeden krok, aby rozrazilo brány konferenčního finále. "Takhle to ale nejde brát. My se nesmíme vidět někde v oblacích, ale je potřeba soustředit se jen na ten příští zápas." To je zkušenost, kterou Fleury získal za předchozích jedenáct let účinkování v play off.
"My se nevzdáme, určitě ještě není hotovo," soudí ovšem Hertl. V pondělí od 1:30 SELČ se uvidí, zda měl pravdu.