oilersRECAP

Hokejisté Edmonton Oilers porazili v nedělním šestém finále Západní konference doma v Rogers Place Dallas 2:1 a vyhráli sérii 4:2 na zápasy. Poprvé od roku 2006 se dostali do finále Stanleyova poháru, v které se utkají o svůj šestý triumf s Florida Panthers.

Série začne v sobotu (v neděli 2:00 SELČ) na ledě Floridy, která vyhrála Atlantickou divizi. Edmonton byl po základní části druhý v Pacifické divizi. Panthers v sobotu dovršili postup v šesti zápasech přes New York Rangers po výhře 2:1 a jsou ve finále podruhé za sebou a celkově potřetí.

Florida loni prohrála ve finále s Vegas Golden Knights 1:4 na zápasy. V roce 1996 se tam dostala v své třetí sezoně v NHL a podlehla Colorado Avalanche ve čtyřech duelech. Edmonton slavil zisk Stanley Cupu v letech 1984, 1985, 1987, 1988 a 1990, ve finále byl také v letech 1983 a 2006.

McDavid po parádní akci v přesilovce otevřel skóre

Gólem a asistencí pomohl k postupové výhře kapitán Oilers Connor McDavid, který si vylepšil bilanci na pozici nejproduktivnějšího hráče play off na 31 bodů za pět branek a 26 asistencí z 18 utkání.

"Nemám slov. To je úžasné," řekl trenér Edmontonu Kris Knoblauch, který 12. listopadu nahradil na střídačce Oilers odvolaného Jaye Woodcrofta. Klub z Alberty měl v úvodu sezony bilanci 3-9-1. "V té době jsem doufal, že se se svým týmem v American Hockey League dostanu do play off a potom uvidíme. Dostat se s takovým klubem do finále Stanley Cupu? Skvělé. Je to úžasné. Ale potřebujeme ještě čtyři vítězství. Ale právě teď je to krásné," dodal kouč, který na začátku ročníku vedl Hartford.

Za Edmonton, který využil obě své přesilové hry v utkání, skóroval také Zach Hyman a upevnil si se 14 trefami vedení v tabulce střelců vyřazovací části. Dvě asistence si připsal obránce Evan Bouchard. Brankář Stuart Skinner se pod úspěch podepsal 33 úspěšnými zákroky.

Jediný gól Dallasu vstřelil Mason Marchment, který v 50. minutě zkorigoval výsledek na 1:2. Gólman Jake Oettinger inkasoval dvakrát z deseti střel.

Skinnerovi při úvodním tlaku Stars pomohla už ve třetí minutě po střele Tylera Seguina levá tyč. V čase 4:16 otevřeli skóre domácí při vyloučení Chrise Taneva. McDavid v levém kruhu prokličkoval přes Sama Steela a Mira Heiskanena a bekhendem poslal puk nad Oettingerovu lapačku.

"V této sérii nebyl okamžik až do závěrečné sirény, kdy bych asi myslel, že nevyhrajeme nebo si nezasloužíme vyhrát. Ale nepodařilo se nám to. Takový je hokej v play off. Měli jsme hodně příležitostí, takže je to teď hodně emotivní a velké zklamání. Byla to skvělá sezona a užili jsme si hodně zábavy. Byly tam vzestupy a pády. Miluji to, takže to bylo úžasné," uvedl Seguin.

Edmonton se v oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě ubránil a v 16. minutě při trestu Ryana Sutera zvýšil náskok. McDavid v levém kruhu přihrál Hymanovi, který se trefil k bližší tyči. McDavid je s 26 asistencemi pět přihrávek od vyrovnání rekordu Waynea Gretzkého v jednom play off ze sezony 1987-88.

Dallas se v závěru první třetiny, kterou ovládl v poměru střel na branku 12-3, neprosadil ani při pobytu Bretta Kulaka na trestné lavici. Ve 23. minutě trefil McDavid levou tyč a stejně tak na druhé straně o deset minut později Roope Hintz.

V závěrečném dějství Dallas přestřílel soupeře dokonce 14-2. Neprosadil se ještě ani při Draisaitlově vyloučení a jako jediný za Stars nakonec skóroval Marchment, který po odrazu puku od zadního mantinelu a Seguinově přihrávce zamířil do odkryté branky.

Útočník Radek Faksa se stejně jako v minulém utkání do sestavy Stars nevešel. Po vyřazení Dallasu je jasné, že letos žádný český hokejista Stanley cup nezíská, protože v týmech Edmontonu ani Floridy země úřadujících mistrů světa IIHF zastoupení nemá.

Oilers - Stars 4:2