LightningGoal320

Každú stredu počas sezóny vám v rubrike 'V reči čísel' prinášame pohľad na NHL prostredníctvom analýz, štatistík a zaujímavých cifier. Dnes sme sa zamerali na to, akí dôležití sú hráči z nižších formácií. Hlavne v play off sú to často oni, kto dokáže nahradiť hviezdu, ktorá strelecky mlčí. Pozrieme sa na podobné situácie prostredníctvom niekoľkých prípadov z minulých rokov.

Generálni manažéri v lete každý rok utratia milióny dolárov, aby boli ich kluby čo najlepšie. Zohnať hviezdu, ktorá pritiahne divákov do haly a bude zbierať body po hrstiach je dôležité. Ale hokej je tímový šport a hviezdy nestačia.
Mohli by vám to potvrdiť napríklad superhviezdy Connor McDavid a Leon Draisaitl z Edmonton Oilers. Táto dvojica sa drží na druhom a šiestom mieste v bodovaní NHL, ale na čo je to dobré, keď tím nefunguje tak, ako by mal?
Presne preto majú často veľkú hodnotu aj hráči, ktorí na to podľa papierov vôbec nevyzerajú. Pracanti zo zadných formácií. Myslíte si, že Detroit Red Wings by medzi rokmi 1996 a 2008 štyrikrát získali Stanley Cup, keby v zostave nemali hráčov ako Kirk Maltby, Kris Draper alebo Tomas Holmström?
Keď potom v roku 2009 prehrali finále s Pittsburgh Penguins, siedmy zápas rozhodol dvoma gólmi Maxime Talbot, teda útočník, ktorý dal v základnej časti 12 gólov. No a čo, že na súpiske boli hviezdy ako Bill Guerin, Evgeni Malkin, Sidney Crosby, Kris Letang alebo Jordan Staal.
Niekedy číru streleckú schopnosť skrátka treba zastúpiť urputnosťou, bojovnosťou a tvrdým ťahom na bránku. Odtiaľ padajú góly, ale na tomto mieste padajú aj rany. Vyberú sa tam len tí odvážni. A je to potrebné.
Na to, aby sme sa presvedčili o prínose takýchto hokejistov, sa najprv pozrieme na vyvrcholenie minulého ročníka - finále Stanley Cupu 2018 medzi Washington Capitals a Vegas Golden Knights.
Viac o téme: [Konzistentní Sharks\]
V prvom zápase Capitals v tretej tretine viedli 4:3, ale potom začali úradovať hráči zozadu. Drsniak Ryan Reaves najprv vyrovnala a Tomáš Nosek potom rozhodol dvoma gólmi. Český útočník dal v play off len štyri góly, ale tri z nich vo finále a s Alexom Ovechkinom, Reillym Smithom a Devante Smith-Pellym sa podelil o pozíciu najlepšieho kanoniera série.
Smith-Pelly je ďalším dobrým príkladom. V minulých rokoch mal problém dostať sa na súpisky Anaheim Ducks, Montreal Canadiens aj New Jersey Devils. V základnej časti 2017-18 hral priemerne len 12 minút a 21 sekúnd. V tejto chvíli dokonca pôsobí len na farme v Hershey Bears. Ale v minuloročnom finále bol nečakanou hviezdou.
Prvýkrát skóroval v treťom zápase série a potom pridal góly aj v zápasoch číslo štyri a päť. Dôležitý bol hlavne ten posledný. V 50. minúte vyrovnal na 3:3 a otvoril tak cestu pre Larse Ellera, ktorý o chvíľu neskôr zvýšil - potom už ostávalo len pár minút k hokejovej nesmrteľnosti.
Ďalším príkladom bol teraz tridsaťtriročný kanadský center Jay Beagle. Za Washington začal naskakovať do hry od ročníka 2008-09, len trikrát nazbieral v sezóne viac ako 20 bodov. Napriek tomu si ho v tíme veľmi cenili. Keď išlo do tuhého, bol to on, kto išiel na buly.

GettyImages-1130333004

Hoci v poslednej základnej časti nazbieral len sedem gólov a 22 bodov, Vancouver ho v júli ocenil štvorročnou zmluvou na 12 miliónov dolárov, ktorej súčasťou je aj čiastočná klauzula o nevymeniteľnosti.
A čo takí Pittsburgh Penguins z roku 2016? Tím z Pensylvánie vtedy zabudoval do mužstva niekoľko nových tvárí, ktoré svojimi príspevkami dokázali určovať vývoj kľúčových duelov.
Všetci traja boli útočníci a keďže sa v NHL ešte len rozhliadali, vyzeralo to, že súperi na nich neboli poriadne pripravení. Prvým bol Bryan Rust, ktorý k štyrom gólom v základnej časti pridal šesť zásahov a tri prihrávky v play off. Conor Sheary zase zvládol desať bodov za celú základnú časť a potom aj v 23 zápasoch tej vyraďovacej. Jedno stretnutie v bojoch o Stanley Cup rozhodol v predĺžení. Táto dvojica si okamžite vybojovala pevné miesto na súpiske.

Kuhnhackla nezastavil ani pád

Nemecký útočník Tom Kuhnhackl bol vyslovene defenzívny pracant, ale Pittsburgh by bez tohto vtedy nováčika nezvládol ani jedno ťaženie za titulom. Navyše sa mohol učiť od majstra, pretože mal po ruke experta na čiernu prácu Matta Cullena. Tomu v roku 2016 ťahalo na 39 rokov, ale napriek tomu bol v play off tretím najlepším útočníkom v počte zablokovaných striel a tretím najlepším v počte vyhraných vhadzovaní.
Pre Pittsburgh mal a má takú hodnotu, že ho v roku 2017 po druhom celkovom víťazstve nechal odísť do Minnesoty, ale pred touto sezónou najstaršieho muža v lige priviedol späť. A všetci si to pochvaľujú.
Penguins sú najsilnejším tímom posledných rokov, pred nimi pravidelne víťazili Chicago Blackhawks, ktorí zvládli tri Stanley Cupy za šesť sezón. Klub sa spoliehal na Jonathana Toewsa, Patricka Kanea, Duncana Keitha a Brenta Seabrooka. Kvôli ich vysokým zmluvám však tréneri museli s ostatnými útokmi často improvizovať.
Vedenie mužstva si však poradilo a vedelo si vybrať. V sezóne 2012-13 napríklad vyletel Andrew Shaw, neúnavný diablik, ktorý išiel do každého súboja po hlave a dokazovala to aj jeho fotografia po záverečnom víťazstve: nad hlavou držal Stanley Cup a z tváre mu tiekla krv. O slávnu trofej sa vtedy zaslúžil piatimi gólmi, dva z toho boli víťazné a jeden navyše v predĺžení.
Pri ďalšom konečnom víťazstve v roku 2015 dal znova päť gólov a na ďalších sedem prihral. Počas kariéry pritom nikdy nenazbieral ani štyridsať bodov…
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
V rýchlosti sa pozrime aj na neohrozených vládcov základnej časti 2018-19 Tampa Bay Lightning. Myslíte si, že Nikita Kucerov, Steven Stamkos či Brayden Point by dokázali ťahať tím, keby nemali podporu hráčov ako sú Alex Killorn, Ondřej Palát či Cedric Paquette?
Napríklad Killorn je najlepší útočník mužstva v hodnotení plus/mínus a aj napriek limitovanému priestoru na ľade má teraz na konte 16 gólov a 38 bodov. Mimochodom, keď Tampa vo finále Stanley Cupu v roku 2015 bojovala proti Chicagu, Killorn a Paquette boli najlepšími strelcami Lightning v celej sérii.
Nechali za sebou Stamkosa, Jonathana Drouina aj Nikitu Kucherova a ďalších. Potrebujete ešte viac dôkazov?